Wesele w Krakowie – weselne zwyczaje

Co prawda wesela w Małopolsce i Krakowie rządzą się już bardziej nowoczesnymi prawami niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Jest jednak duża rzesza klientów którzy cenią sobie niektóre weselne tradycje sprzed lat. Jakie to tradycje, jakie to zwyczaje które zachowały się w Małopolsce, w tym wesela w Krakowie ? Są to między innymi oczepiny, błogosławieństwo Rodziców, przywitanie Młodej Pary chlebem i solą. Poza tym rzucanie ryżem czy i drobnymi monetami przed kościołem, przyśpiewki pod domem Pani Młodej i inne o których przeczytacie poniżej.

Dj na wesele zamiast zespołu

Jeszcze kilkanaście lat temu temat DJ-a na wesele był swoistą nowością, rzec by można odchyleniem od standardu. Z biegiem czasu coraz więcej osób z Krakowa i okolic decyduje się na usługi DJ-a wodzireja zamiast kapeli na wesele. Klienci coraz bardziej przekonują się o niewątpliwych zaletach tego rozwiązania. Coś co kiedyś było tanim substytutem obsługi muzycznej, stało się często wysokim standardem jakościowym. O zaletach i wadach obu rozwiązań, czyli DJ-a na wesele i zespołu możesz przeczytać w artykule „DJ na wesele czy zespół„.

DJ na wesele w Krakowie

Błogosławieństwo Pary Młodej przez Rodziców

 Jest to zwyczaj, który pielęgnuje się nie tylko w Krakowie i okolicach, ale chyba w całej Polsce. Błogosławieństwo Pary Młodej przez Rodziców odbywa się najczęściej w domu Pani Młodej przed wyjazdem na Mszę do kościoła. Rodzice życzą Młodym szczęścia i pomyślności na nowej drodze życia. Można ten zwyczaj kojarzyć z symbolicznym przekazywaniem Pani Młodej w ręce przyszłego męża. Jednocześnie Rodzice Pana Młodego symbolicznie przyjmują nową córkę do swojej rodziny. Ten obrządek ma przynosić Młodym szczęście i być przyczynkiem do długiego, wspólnego i szczęśliwego związku małżeńskiego.

Przywitanie Pary Młodej chlebem i solą

Parę Młodą witają Rodzice lub też personel sali weselnej. Uroczyste przywitanie Pary Młodej i częstowanie chlebem oraz solą a czasami kieliszkiem wódki odbywa się najczęściej przed salę weselną lub też na parkiecie, gdzie czynność tą prowadzi DJ na wesele lub zespół muzyczny. Młodzi spożywają kawałek posolonego chleba, potem często popijają kieliszkiem wódki a następnie odbywa się pierwszy toast. Najczęściej pusty kieliszek wódki jest rzucany za siebie. W im więcej kawałków szkła zamieni się kieliszek, tym więcej lat szczęścia Pary Młodej.

Toasty na weselu

Każdy kto był w ostatnim czasie na weselu w Krakowie na pewno wie iż podczas imprezy co najmniej kilka, a czasami i kilkanaście razy goście weselni śpiewają Młodej Parze uroczyste 100 lat. Cała Małopolska praktykuje taki zwyczaj, a często pierwszy toast po obiedzie zaczyna DJ weselny lub orkiestra na wesele. Bywa, iż pierwszy toast wznosi Ojciec Pani Młodej. Zdarza się iż tata także wygłasza płomienne przemówienie zaraz po obiedzie. Roznoszenie wódki weselnej z reguły zajmuje się Ojciec Pani Młodej lub świadek wraz z Panem Młodym. Toastom wznoszonym podczas wesela towarzyszą śpiewy „100 lat”,  „gorzko gorzko” i inne przyśpiewki znane powszechnie nie tylko w Krakowie, ale także w całym kraju.

Tłuczenie lampek po szampanie po pierwszym toaście

Oprócz tradycyjnego rozbijania kieliszków z wódką często Młodzi biją szklanki po szampanie po pierwszym tradycyjnym 100 lat na sali weselnej. Tu także zasadą jest to, iż im więcej kawałków szkła uzyskamy z rozbitych lampek po szampanie tym dłuższy czas zdrowia i pomyślności Pary Młodej we wspólnym życiu małżeńskim.

Oczepiny w Krakowie

Nie sposób w Krakowie trafić na przyjęcie weselne, na którym nie będzie tradycyjnych oczepiny. Oczepiny symbolizują wybór nowego Pana i nowej Pani Młodej spośród panien i kawalerów obecnych na weselu. Dziś im bardziej rozrywkowe oczepiny, tym lepsza zabawa dla gości. Nową Panią Młodą wybiera się spośród panien w ten sposób iż łapią one podwiązkę, bukiet kwiatów lub welon którym rzuca Pani Młoda. W podobny sposób wybieramy nowego Pana Młodego z pośród kawalerów. Pan Młody rzuca w tym przypadku muszką lub krawatem.

Tradycyjnie po oczepinach nowa Para Młoda tańczy piosenkę jako pierwszy taniec po oczepinach. Jest to symbolem tego, iż to właśnie oni jako pierwsi w przyszłości staną przed ołtarzem. Różnie to bywa, natomiast często w Krakowie po oczepinach przeprowadza się kilka konkursów. Zaznaczyć należy, iż wśród Młodych Par biorących ślub w Krakowie jest sporo osób, które na swoim weselu chcą uniknąć zabaw i konkursów weselnych stawiając przede wszystkim na dobrą muzykę

Wesela w miesiąc z literką „R”

Ze względu na to iż panuje w Małopolsce deficyt dobrych sal weselnych, często wesela odbywają się nie tylko w soboty, ale także w czwartki piątki czy w niedzielę. Biorąc pod uwagę tradycyjne przesądy część Par Młodych jednak decyduje się na wesele w miesiącu, które w swojej nazwie ma literkę „R”. Także zdarzyć się może iż kwiecień, maj czy lipiec są miesiącami mniej obleganymi przez Pary Młode, niż pozostałe miesiące sezonu weselnego. Apogeum i największa ilość wesel jest tradycyjnie w miesiącu czerwcu, sierpniu i wrześniu.

Brama weselna

Małopolska i okolice Krakowa są terenem na którym pielęgnuje się często zwyczaj weselny „bramy”. Para Młoda podróżująca z kościoła na salę weselną czasami jest nawet kilkukrotnie zatrzymywana przez osoby, które proszą o wódkę, lub dzieci które chcą uzyskać od nich słodycze. Zdarza się iż Para Młoda zatrzymywana jest przez „branżowe” bramy. Przykładowo jeśli Pan Młody jest strażakiem, to być może na drodze Młodych stanąć wóz strażacki. Żołnierz może być zatrzymany przez grupę wojaków. Zdarzyło mi się nawet iż na weselu w Małopolsce Pani Młoda będąc pielęgniarką została symbolicznie zatrzymana przez ambulans.

Test zgodności

Ostatnimi laty niezwykle popularny na weselach w Krakowie jest test zgodności Pary Młodej. Polega on na odpowiadaniu przez Młodych na pytania zadawane przez DJ’a na wesele lub wodzireja z orkiestry. Młodzi siadają na środku parkietu i w obecności gości odpowiadają na zadawane pytania typu „kto będzie sprzątał w domu”,  „kto będzie części gotował” i tym podobne. Do odpowiedzi przygotowuje się kartki z napisem „ON” i „ONA”, buty Młodych bądź inne rekwizyty.

Wesela w Krakowie podsumowanie

Chociaż nowoczesność od kilku lat rewolucyjnie wkracza na wesela w Krakowie, to jednak podejrzewamy iż niektóre zwyczaje i tradycje weselne będą gościć w Małopolsce jeszcze długo. Należy się z tego cieszyć. Jako DJ na wesele często cieszę się, iż mogę obserwować podczas prowadzonych przeze mnie wesel tradycyjne zwyczaje. Stanowią one niejednokrotnie znakomite urozmaicenie nowoczesnej uroczystości.

Leave a Comment