Zadania DJ-a na wesele i imprezę

Z pewnością nie raz byłeś gościem na weselu, imprezie firmowej, czy po prostu w klubie. We wszystkich tych miejscach spotkaliście zapewne dj-a o różnych kompetencjach, innym sposobie prowadzenia imprezy, różnorodnym zapleczu technicznym w postaci dj sprzętu czy nagłośnienia. Pewnie sam będąc czy to na weselu, czy innej imprezie zorganizowanej czasami bawiłeś się świetnie, a może były imprezy po prostu słabe. Poniżej odpowiemy na pytanie, czego można wymagać os osoby dj-a na wesele, prezentera muzycznego na evencie firmowym. Jak odróżnić komputerowego „grajka” od dobrego dj. A może DJ nie jest dzisiaj potrzebny. Co on właściwie robi, jakie są jego zadania, czy da się go zastąpić znajomym i wynająć sprzęt zamiast płacić krocie za dj-skie usługi ? Jakie są w takim razie zadania DJ-a na wesele ?

Kim jest DJ na wesele ?

DJ Robert Koss namiary

Wchodzimy na Wikipedię i znajdujemy definicję DJ-a. Zatem krótko pisząc DJ (od angielskiego Disc Jockey) to osoba, która zajmuje się odtwarzaniem i miksowaniem muzyki w celu rozbawienia publiki. Możemy pójść dalej i podzielić dj-ów na dj-ów dyskotekowych, dj-ów weselnych, dj-ów radiowych. Wszystkich ich łączy prezentacja i miksowanie muzyki, ale dzieli także wiele rzeczy. Niestety wielu dj-ów nie zna się na swoim fachu (właściwie nie zasługują na miano nazywania dj-em). Sporo osób zaczyna i uczy się fachu, a tylko niewielka część wie na czym polega prezentacja i miksowanie muzyki.

DJ na wesele prezentuje podczas imprezy ślubnej przeciętnie 100-150 utworów do tańca. DJ klubowy jest w stanie podczas 6h imprezy zmiksować 120 do 200 kawałków. Zasoby muzyczne DJ-ów zazwyczaj wynoszą tysiące utworów, z których na bieżąco wybiera się podczas imprezy te, które aktualnie pasują. Żadne playlisty najczęściej nie sprawdzają się, albo sprawdzają się sporadycznie. Podsumowując prawdziwy DJ (czy to klubowy, czy też DJ na wesele) dobiera muzykę i przekazuje swoją pozytywną energię osobom znajdującym się na parkiecie. Można to robić na różne sposoby, na przykład używając mikrofonu czy efektora.

Czy DJ na wesele jest potrzebny ?

Wiele razy słyszałem, iż praca dj-a jest lekka i łatwa. Dopiero po zaproszeniu delikwenta za konsolę okazuje się, że nie wiadomo o co chodzi. Do czego służą te wszystkie pokrętła na mikserze, jaki utwór puścić już nie mówiąc o powiedzeniu słowa przez mikrofon 🙂 Zatem dobry DJ to warunek konieczny udanej imprezy klubowej oraz świetnego wesela. Wybierając dj-a na swoje wesele musisz ocenić jego doświadczenie, kompetencje i predyspozycje. Odwiedzenie go na żywo na weselu może być trudne, zatem poproś o materiał video z wesel poprowadzonych w przeszłości i o referencje.

Wiele osób pyta w jaki sposób prowadzę wesela, że są tak udane, czy jest to proste, czy też skomplikowane ? Poza tym klientów ciekawi od ilu lat to robię i padają także inne pytania. Niepewność nurtuje głównie osoby, które nigdy nie były na weselu prowadzonym przez DJ-a. Pytania zadają nie tylko przyszli klienci, ale także didżeje na wesele, którzy stawiają pierwsze kroki w tym fachu. Chcą oni także w ten sposób zaistnieć na rynku ślubnym. Poniżej kilka wskazówek których przestrzeganie przyczyni się do tego, iż wesele prowadzone przez didżeja weselnego będzie odpowiednio udanym przyjęciem.

Zadanie DJ-a na wesele

Dj na wesele a kontakt z gośćmi

Po pierwsze didżej weselny i wodzirej prowadzący wesele powinien mieć dobry kontakt z gośćmi. Do spełnienia tego kryterium służy oczywiście mikrofon. Jeśli nie wcielasz się w rolę prezentera muzycznego i Wodzireja, goście przychodząc na uroczystość weselną nie będą odczuwać, iż jest na imprezie osoba czuwająca nad kolejnymi etapami uroczystości. Należy poprawnie poprowadzić przywitanie, toasty, konkursy i zabawy, oczepiny, podziękowania dla Rodziców, wjazd weselnego tortu. Nad tym wszystkim musi czuwać DJ prowadzący wesele, który powinien w sobie łączyć także funkcję wodzireja i prezentera.

Nagłośnienie na wesele

Nagłośnienie na wesele powinno być dopasowane do charakteru i wielkości imprezy oraz akustyki sali. Jak wiadomo muzyka ma być zbiorem miło dla ucha brzmiących dźwięków. Według mnie ważniejsza jest czysta barwa niż moc, ale jeśli te dwa parametry idą w parze, to cudownie :). Jeśli sala taneczna oddzielona jest od jadalnej, powinieneś pomyśleć o tym, by odpowiednio doprowadzić sygnał dźwiękowy w okolice stołów. Zadaniem nagłośnienia sali jadalnej jest to, aby był ona niej słychać mikrofon wodzireja, a podczas przerw dobiegała do uszów gości spokojna, wyciszona muzyka. Po co mikrofon na sali jadalnej ? Otóż przy ilości gości powyżej kilkudziesięciu lu więcej głoś wodzireja bez mikrofonu będzie słabo słyszalny. DJ Wodzirej na wesele musi prowadzić imprezę także przy stołach i informować gości co będzie się działo.

Nagłośnienie estradowe na wesela i inne imprezy

Oświetlenie na wesela, czyli „magia świateł”

Często obsługując wesela jako didżej wodzirej weselny otrzymuje słowa uznania od kamerzysty i fotografa a także gości na temat „fajnych świateł”. Ludzie doceniają oświetlenie, które przywożę ze sobą tworząc jednocześnie świetny klimat podczas tańców. Sterowane komputerowo oświetlenie na wesele pozwala na dostosowanie prędkości ruchów, kolorów, efektu stroboskopu, intensywności mocy. Dostosowanie się do prędkości i klimatu muzyki pozwala na uświetnienie całej imprezy od wizualnej strony. Wielką zaletą jest materiał foto i video, który dzięki oświetleniu staje się ponadprzeciętna pamiątką.

Muzyka na wesele

Podczas wesela jest głównym czynnikiem  wpływającym na jakość imprezy i wspomnienia. Utwory muzyczne prezentowane podczas wesela to największe przeboje od lat sześćdziesiątych do współczesnych. Dzięki dostępowi do nowoczesnych kanałów dystrybucji oryginalnej muzyki w plikach MP3 i płytach CD. Mam dostęp zarówno do nowości jak też i wielkich starszych przebojów. Doświadczony prezenter muzyczny zapewni ci najlepszą muzykę podczas wesela i każdej inne imprezy. Niestety trudno zrobić jedną listę muzyki, która sprawdzi się na każdym weselu, czy każdej innej imprezie.

Prowadzenie wesela przez DJ-a wodzireja

Jako didżej wodzirej na wesele staram się kontrolować i prowadzić wszystkie ważne elementy i momenty uroczystości weselnej. Są to: przywitanie, pierwszy taniec, podziękowania dla Rodziców, oczepiny, zabawy, toasty. To wszystko powinno być prowadzone przez doświadczonego Wodzireja didżeja weselnego ze smakiem i humorem. Daje to gwarancję, że DJ sprawdzi się w roli „reżysera” wesela.

Podsumowując udane wesele prowadzone przez DJ-a to kilka czynników składających się na sukces:

• prowadzenie przez mikrofon (funkcja wodzireja, prezentera muzycznego),

• odpowiednie nagłośnienie oraz mikrofon bezprzewodowy,

• opcjonalne nagłośnienie sali jadalnej (jeśli jest oddzielna),

• najlepiej dostosowana muzyka na wesele prezentowana przez DJ-a na wesele z doświadczeniem,

•oświetlenie parkietu.

Zadania DJ-a na imprezę klubową

DJ prowadzący imprezy w klubach głównie miksuje muzykę i prezentuje ją gościom na parkiecie. To on klimatu klubu i zakresu muzycznego zależy, czy DJ używa mikrofonu, czy też skupia się wyłącznie na muzyce.

Zadania DJ-a na wesele

Zadania DJ-a na wesele mają nieco inny zakres. Oczywiście DJ na wesele może miksować muzykę, używać efektora. Jednak ciężar zadań kierowany jest raczej w kierunku prowadzenia imprezy przez mikrofon, organizowania i prowadzenia konkursów i zabaw.

DJ na wesela

DJ na wesele powinien być osobą koordynującą z managerem sali weselnej całą uroczystość.

 Jak DJ na wesele powinien prowadzić uroczystość ?

Czasy uroczystości weselnych na których całą noc grana była muzyka biesiadna i disco polo przestają być atrakcyjne. Te noc, która chyba jest najważniejsza  w życiu można spędzić przy specjalnie na tą okazję wybranych utworach muzycznych.  Na taką okazję świetnie nadaje się Dj na wesela. O ofertę takiej obsługi jest nietrudno w dużych miastach takich jak Krakowa, Rzeszów, czy Katowice lub Warszawa. Organizując wesele w mniejszej miejscowości także możesz liczyć na dojazd ekipy DJ wodzirej na wesele.

Wesele to uroczystość, w czasie której DJ – wodzirej musi wykazać się dobrym „władaniem” mikrofonu. Umiejętność prowadzenia zabaw, konkursów, oczepin i innych elementów uroczystości też jest bardzo ważna.  Repertuar muzyczny jest w dużej mierze inny, niż w klubach, czy dyskotekach. Zadaniem DJ’a podczas wesela jest prezentowanie odpowiedniej muzyki w odpowiednim momencie uroczystości. DJ ma repertuar złożony z setek utworów, których prezentowanie może prowadzić na wiele sposobów, w rożnych kombinacjach. DJ przed uroczystością powinien wypytać o przekrój wiekowy gości i ewentualnie o preferencje muzyczne Rodziców Pary Młodej.

Elementy na które należy zwrócić uwagę i ustalić wcześniej:
  • ilość i częstotliwość przerw podczas grania,
  • zakres repertuaru, jego aktualność i dopasowanie do naszego gustu,
  • wypełnienie przerw spokojną muzyką.
Różne sposoby oprawy muzycznej wesela

Osoby organizujące swoje wesele stają na początku przed dylematem jaki rodzaj muzyki zamówić. Czy ma być to orkiestra, dj na wesela, czy też być może wynająć sprzęt że specjalistycznej filmy nagłośnieniowej i zatrudnić na ślubie swojego znajomego. Są też rozwiązania polegające na zatrudnieniu didżeja klubowego, który nie ma doświadczenia w prowadzeniu wesela, który też nie posiada swojego sprzętu oświetlającego i nagłośnienia. Każde rozwiązanie prowadzące do sukcesu ma swoje zalety, ale spośród nich muszę pokazać te, które mogą nieść za sobą najwięcej niebezpieczeństw.

Jest to trzecie oraz czwarte z przytoczonych rozwiązań. Jedno polega na tym, iż na weselu zatrudniamy znajomą osobę. Pytanie czy ta osoba angażując się w roli didżeja na weselu będzie mogła i będzie w stanie odciąć się od gości, nie spożywać alkoholu. Ważna jest odporność na natłok próśb i życzeń muzycznych nie zawsze pasujących do rodzaju imprezy. Może to doprowadzić do prawdziwego muzycznego bałaganu.

Czwarte rozwiązanie polegające na zaangażowaniu na imprezie weselnej didżeja, który nie posiada swojego sprzętu. Gra on najczęściej wyłącznie w klubach, a na weselach okazjonalnie jest także ryzykowne. Po pierwsze ze względu na repertuar muzyczny, który na weselu jest zupełnie inny, niż w klubie czy dyskotece. Dodatkowo nieznajomość zagadnień technicznych dotyczących sprzętu nagłośnieniowego i oświetlenia także może wpływać negatywnie na poziom świadczonej usługi. Jakie jest zatem najlepsze rozwiązanie ?

Z pewnością zatrudnienie na wesele didżeja, który posiada swój sprzęt jako osoby prowadzącej już wiele wesel w przeszłości jest dobrym rozwiązaniem. Stanowi to lepszą alternatywę niż zatrudnianie znajomej osoby nie będącej zawodowcem. Także umowa z zawodową orkiestrą weselną będzie dobrym rozwiązaniem, o ile będzie ona przez nas odpowiednio wcześniej gruntownie sprawdzona co do jakości swoich usług.

Czy można wpływać na repertuar muzyczny podczas wesela prowadzonego przez DJ’a?

Oczywiście! Mało tego możemy to zrobić przed weselem. Podajemy DJ-owi nasza playlistę utworów na wesele, które chcielibyśmy bardzo podczas uroczystości usłyszeć, jak również tytuły i wykonawców, których bardzo nie lubimy. Jako doświadczony DJ na wesele sugeruję jednak, aby DJ-owi pozostawić pole do popisu w zakresie prezentowania muzyki, do której goście będą się najlepiej bawić. Musicie po prostu odpowiedzieć sobie na pytanie: „kto zna się lepiej na muzyce…Wy czy DJ na wesele ?”

Jakie utwory powinny być zagrane na weselu ?

Oczywiście podczas wejścia Pary Młodej nie obejdzie się bez Marszu Mendelssohna i tradycyjnego „100 lat”, którego śpiewanie kontynuować powinni goście. Utwór do pierwszego tańca wybierają Państwo Młodzi. Elegancko byłoby zatańczyć walca wiedeńskiego lub angielskiego, ale tutaj jest pełna dowolność. Może to być jakaś spokojna piosenka przy której przykładowo młodzi spędzili kiedyś romantyczne chwile (często „Wielka Miłość” Krajewskiego).

W jaki sposób DJ dobiera repertuar?

Jest wiele sposobów. Najczęściej prezenter odrzuca skrajny repertuar, który nie jest uniwersalny i będzie źle przyjmowany przez pokolenie starsze (techno, house, hip-hop itp.). Muzyka powinna się podobać każdemu, a na pewno zdecydowanej większości. Co kilkanaście minut należy zmieniać klimat tak, aby każdy znalazł na weselu utwory dla siebie. Wesele powinno się zacząć spokojniejszymi przebojami, aby każdy mógł się powoli „rozkręcać”. Muzyka, która zawsze na weselu się sprawdza to lata 70-te i  80-te (przykładowo Abba, Boney M), oraz po prostu wielkie przeboje (przykładowo „Suzanna”, „Life is Life”, „One way ticket”, „Twist” itp.). Nie powinno zabraknąć przebojów muzyki latynoskiej (Gipsy King, Jennifer Lopez, Vaya ConDios, Antonio Banderas…). Tematy w języku włoskim („Felicita”, „Sempre sempre”, „La shate mi cantare”…) oraz największych polskich przebojów z ostatnich kilkudziesięciu lat (w tym także muzyki biesiadnej).

Czy DJ prowadzi jakieś zabawy na weselu ?

Oczywiście! Wszystko zależy oczywiście od konkretnego DJ’a weselnego, ale nie powinno obyć się bez tradycyjnych oczepin. Najczęściej krótkich oczepin bez dodatkowych zabaw czasami ośmieszających niektórych gości. Tradycyjnie Pani Młoda rzuca welonem, bukietem kwiatów lub podwiązką a Pan Młody muszką, musznikiem lub krawatem. Wygrani zapraszani są przez wodzireja do wspólnego tańca, potem zabawa trwa dalej najczęściej do białego rana. Oprócz oczepin modny jest taniec odbijany gości i Pary Młodej i zbieranie w ten sposób pieniędzy na symboliczny wózek dla potomka. Z tym jednak nie można przesadzać, bowiem zdążają się sytuacje, że chętnych nie jest zbyt dużo i sytuacja jest nieprzyjemna. Goście w zależności od regionu pochodzenia mogą czuć się naciągani na dodatkowe wydatki.

Należy uważać z zabawami, które często przekraczają granice dobrego smaku (zdejmowanie butów, dotykanie intymnych części ciała itp.). Modne są podziękowania Młodych dla rodziców i dedykowanie im tańca i/lub drobnego upominku (na przykład przy utworze „Cudownych Rodziców mam”).

Pytania zadają nie tylko przyszli klienci, ale także didżeje na wesele, którzy stawiają pierwsze kroki w tym fachu i chcą Także w ten sposób zaistnieć na rynku ślubnym. Poniżej kilka wskazówek których przestrzeganie przyczyni się do tego, iż wesele prowadzone przez didżeja weselnego będzie odpowiednio udanym przyjęciem.