Tradycje na weselach w Małopolsce

Nowoczesne i stylowe wesela na poziomie są dziś dosyć popularne. Jednakże na terenie Małopolski uchowało się kilka zwyczajów i tradycji, które są pielęgnowane od wielu lat. To właśnie dzięki nim organizuje się wesela, które odpowiadają zarówno młodszemu pokoleniu, jak też starszemu gronu gości. Odrobina tradycji pielęgnowana w odpowiedni sposób nie zaszkodzi.

Błogosławieństwo pary młodej

Małopolska to teren na którym praktycznie na każdym weselu odbywa się błogosławieństwo Pary Młodej przez Rodziców. Rytuał ten jest przeprowadzany najczęściej w domu Pani Młodej przy udziale Rodziców obojga stron. Błogosławieństwo Pary Młodej jest swoistym przekazaniem Pani Młodej do nowej rodziny jeszcze za stan panieńskiego.

Życzenia dla Młodych

Oczywiście goście zawsze składają Parze Młodej po mszy w kościele życzenia. Odbywa się to albo pod kościołem (jeśli w kolejce nie czeka kolejna Para), albo na sali weselnej po przywitaniu Pary Młodej i gości.

Obsypywanie Pary Młodej

Sposobów na obsypywanie jest co najmniej kilka. Po wyjściu z kościoła droga Młodych obsypywana jest płatkami kwiatów, drobnymi monetami, ryżem lub cukierkami. Czasami spotyka się także, iż Młodzi puszczają bańki mydlane, lub  świadkowie odpalają confetti. To ostatnie jednak może być trochę kłopotliwe, gdyż po ceremonii należy teren pod kościołem posprzątać.

Przywitanie pary młodej przed salę weselną

Jeśli pogoda temu sprzyja przywitanie Pary Młodej najczęściej przed weselem odbywa się przed wejściem do sali weselnej. Młodych witają Rodzice lub ktoś z obsługi wesela, czyli na przykład właściciel sali weselnej lub manager. Zwyczaj ten w Małopolsce jest kultywowany i stanowi mocno zakorzenioną tradycję.

Weselna „brama”

Tereny Małopolski to obszar, na którym często ustawia się swoiste bramy na drodze Pary Młodej z kościoła na salę weselną. Sznurek, łańcuch, krzesła, samochody … różne rzeczy używane są do stworzenia przeszkody dla samochodu Nowożeńców. Celem tego jest uzyskanie od Młodych symbolicznej zapłaty w postaci alkohol, przekąsek lub cukierków jeśli bramę organizują dzieci.

Pierwszy taniec na weselu

Oczywiście nikomu kto organizuje wesele na terenie Małopolski czy Krakowa nie przyjdzie do głowy, aby zrezygnować z pierwszego tańca weselnego. Młode Pary często nawet uczestniczą w kursach tańca, aby przygotować się do tej chwili. Całość obserwowana jest przez gości weselnych i uwieczniona na filmie i zdjęciach. Bardzo często podczas pierwszego tańca Młodej Pary puszczany jest specjalny ciężki dym lub confetti, czy też bańki. Nowością są race ogniowe, który także upiększają rozpoczęcie wesela. Na YouTube znajdziesz szereg filmów które pokazują jak kunsztowny i dopracowany może być pierwszy taniec pod względem choreografii i atrakcji technicznych.

Konkursy weselne

Wesele to impreza na której tradycyjnie w Małopolsce organizuje się konkursy i zabawy weselne. Oprócz samych oczepin często spotykaną zabawą jest test zgodności, konkurs z krzesełkami, różne odmiany konkurs z balonami konkursy taneczne. Nie sposób wymienić wszystkie inne zabawy, których z roku na rok jest coraz więcej. Często spotyka się konkurs „Jaka to melodia” czy też Familiada rodzina.

Upominki dla gości weselnych na stołach

Ostatnio w Małopolsce modne stało się wręczanie skromnych upominków gościom weselnym. Prezenty te czekają na nich od początku uroczystości na stołach, lub wręczane są przez Młodych przy żegnaniu gości. Najczęściej są to ładnie zapakowane cukierki, słoiczki z miodami lub inne elementy dekoracyjne, które goście po weselu zabierają ze sobą do domu.

Księga gości

Młode Pary z terenu Małopolski bardzo często przygotowują księgę gości do której wpisują się weselnicy. Księgę tą ustawia się na oddzielnym stoliku a DJ Wodzirej na wesele ogłasza, iż na wpis weselnicy mają całą noc.

Weselne paczki z ciastem

W Małopolsce istnieje zwyczaj iż wychodzący goście weselni otrzymują od Pary Młodej paczki z weselnym ciastem i czasami butelkę wódki. Dzień następny to dobry moment, żeby zaparzyć mocną kawę i przypomnieć sobie smak weselnych słodyczy.

Leave a Comment