...

Idealna sala na wesele

sala na wesele w Krakowie

Idealna sala na wesele

Idealna sala weselna to ciężki orzech do zgryzienia. Wybór może być uzależniony od kilku ważnych czynników. Są to między innymi miła obsługa, wielkość sali, wygląd, lokalizacja, parking, miejsca noclegowe, dodatkowy ogród dla dzieci lub na sesję fotograficzną i wiele innych o których napiszę dalej. 

Także według mnie każda Para Młoda będzie szukała innego rozwiązania, które będzie ją satysfakcjonowało. Jako didżej miałem okazję być w różnych salach, restauracjach, hotelach na wesele w okolicy Krakowa. Niektóre z nich były wprost bajeczne i dobrze wpisywały się charakter imprezy uwzględniając wymagania Pary Młodej, gości i personelu.

Wielkość sali

Jest to jeden z aspektów na które DJ także kładzie nacisk. Sala nie może być ani za mała, ani za duża. Jeśli sala jest zbyt duża, didżej lub orkiestra może mieć problemy, aby zapełnić parkiet i zaprosić wszystkich gości do zabawy. Dodatkowy kłopot może mieć kamerzysta który na filmie będzie miał rzadko zapełniony parkiet. Nie wygląda to ciekawie. 

Kolejnym aspektem może być akustyka, gdyż na niewypełnionej gośćmi sali może rozchodzić się echo i inne niepożądane efekty akustyczne. Za mała sala to z kolei ścisk na parkiecie. Problemy mogą pojawić się dla fotografa i kamerzysty, którzy nie będą mogli przecisnąć się bezpiecznie między tańczącymi w ścisku gośćmi.

Układ sali weselnej

Najlepszym układem sali weselnej jest kwadrat bądź prostokąt o odpowiednich proporcjach. Dobrym rozwiązaniem jest, gdy parkiet jest na środku między stołami. Wówczas wszyscy goście widzą i słyszą co dzieje się na sali i w każdej chwili mogą dołączyć do szalonej zabawy prowadzonej przez zespół bądź didżeja na wesele.

Jedynym minusem takiego układu sali jest to, iż głośna muzyka może być przeszkodą w rozmowach osób przy stołach. W takim przypadku jest układ złożony z dwóch oddzielnych sali (jedna do siedzenia i druga taneczna). Tu należy zwrócić uwagę, iż niezbędnym rozwiązaniem przy takim układzie jest dodatkowe nagłośnienie sali jadalnej. Dzięki temu aby goście będą widzieć, co dzieje się na parkiecie.

Parter czy piętro

Sala na piętrze może utrudniać dotarcie na nią osobom niepełnosprawnym, czy też starszym, jeśli nie posiadają odpowiedniego zaplecza w postaci windy. Nie będą zadowoleni też osoby z zespołu bądź DJ, którzy to muszą wnieść na salę wiele urządzeń.

Klimatyzacja

Jeśli organizujesz wesele w miesiącach wakacyjnych, to nieodzowna będzie dobrze działająca klimatyzacja. Co oznacza dobrze działająca ? Musi ochładzać tak powietrze, aby było nie za gorąco, ale także nie za zimno… Częstym problemem jest to iż personel albo nie wie jak ustawiać klimatyzację albo nie ma na to czasu. Zdarzało się, iż klimatyzacja na sali było na tyle niewydolna i goście po prostu nie odczuli jej działania. W drugą stronę na sali było za zimno, pewnie część gości po takiej imprezie w zbyt wychłodzonej sali kończyła się chorobami.

Dojazd i parking

Obsługując zlecenie jako didżej zawsze podjeżdżamy pod salę weselną celem wyładowania i montażu sprzętu. Niestety zdarzały się sytuacje w których postój pod salę weselną był po prostu niemożliwy. Brakowało miejsca na samochód przy wejściu oraz miejsca parkingowego, na którym można by było auto pozostawić na noc. Takie czynniki utrudniające pracę nie zachęcają do odwiedzania niektórych miejsc w okolicach Krakowa. Dlatego jeśli mam jako didżej zapytanie o prowadzenie wesela zawsze pytam w której sali odbędzie się impreza. Bardzo rzadko, ale niestety musiałem dwóm klientom przeszłości odmówić ze względu na utrudnienia techniczne. 

Przykładowo na krakowski rynek sprzęt trzeba przywieźć wcześnie rano lub dzień wcześniej po godzinach popołudniowych co prostu wydłuża czas obsługi technicznej. Dodatkowo problem jest z pozostawieniem auta podczas prowadzenia imprezy. Trzeba szukać albo parkingu płatnego, albo zostawić samochód gdzieś w dalszym zakątku Krakowa i potem wrócić na miejsce wesela. Rozwiązaniem dla obsługi muzycznej może być zatrudnienie dodatkowego kierowcy, który przywiezie didżeja ze sprzętem a potem odstawić samochód w bezpieczne miejsce. Niestety wiąże się to z kłopotami natury technicznej i dodatkowymi kosztami oraz większym nakładem czasu pracy. Na pewno obsługa wesela w ścisłym centrum Krakowa przez didżeja będzie droższa niż na jego obrzeżach.

Baza noclegowa

Część osób organizując wesele w okolicy Krakowa zaprasza gości spoza tego miasta. W takich sytuacjach warto zastanowić się czasami nad rezerwacją noclegów dla gości po weselu. Jeśli Para Młoda zatrudnia DJ’a spoza Krakowa, ale innego, odległego miasta, to często może musi także jemu zapewnić nocleg. Miejsca noclegowe tuż obok sali weselnej są bardzo atrakcyjnym aspektem wynajęcia sali weselnej.

Lokalizacja sali na wesele

Wiele osób szuka sali weselnej nie w ścisłym centrum Krakowa, ale na jego obrzeżach ze względu na bardziej atrakcyjną lokalizację. Dużo miejsca na samochody, piękny widok, zieleń, cisza, spokój…to aspekty które zachęcają Pary Młode z okolic Krakowa do wybrania sali poza miastem. Także jako didżej cenię sobie szybki dojazd, bezproblemowe wejście na salę zazwyczaj znajdującą na parterze bez zbędnych schodów. Układ nowoczesnych sali weselnych jest z reguły bardzo przemyślany.

Inne aspekty wyboru sali weselnej

Tak naprawdę jako DJ miałem okazję poznać wiele sali i mógłbym tutaj opowiadać na ten temat bardzo obszernie. Nadmienię tylko niektóre argumenty skłaniające klientów do wyboru tej a nie innej sali na wesele:

 • możliwość swobodnego ustawiania stołów i modelowania w ten sposób wizerunku sali,
 • ilość łazienek dla gości,
 • dystans między domem rodzinnym, kościołem a salę weselną,
 • możliwość zorganizowania na miejscu ślubu cywilnego,
 • opcja zrobienia wiejskiego stołu,
 • ułatwienia dla osób starszych i niepełnosprawnych,
 • szatnia,
 • koszt wyżywienia dla kamerzysty fotografa i didżeja,
 • wyłączność dla gości i prywatność,
 • czas który przeznaczony jest na imprezę,
 • wielkość sali,
 • otwartość personelu i sposób komunikowania się z didżejem, Parą Młodą i Rodzicami,
 • parking bezpośrednio pod salą,
 • lokalizacja,
 • klimatyzacja,
 • dobre menu,
 • cena,
 • zastany wystrój sali,
 • dodatkowe opłaty,
 • rodzaj parkietu,
 • wiele innych.

To zapewne nie wszystkie elementy, na które zwraca uwagę nie tylko didżej, ale klienci czyli Para Młoda podejmująca decyzję o miejscu planowania wesela.

Zalety sali poza centrum miasta

Sala weselna oddalona do Krakowa też ma swoje niezaprzeczalne atuty. Znajduje się ona kilka – kilkanaście kilometrów od Krakowa, a więc dojazd nie zajmie dużo czasu. Najczęściej znajduje się na peryferiach lub też można powiedzieć na odludziu. Dzięki temu okolice często jest wypełniona drzewami i innymi roślinami. Często w okolicy znajdują się przepiękne miejsca, w których można zaaranżować sesję ślubną. Sąsiadów z reguły nie ma, więc nikomu nie będzie przeszkadzał hałas.

Ciekawe sale w Krakowie i okolicach

Jako DJ mogę zwrócić uwagę na kilka obiektów w naszej okolicy. Jeśli szukasz sali na wesele w Krakowie lub najbliższych okolicach to z pewnością wybrać warto lokal z polecenia. Oczywiście możesz pytać wśród znajomych ludzi z branży ślubnej. Myślę że kamerzysta, fotograf czy też właśnie DJ są w stanie dobrze doradzić. W przeszłości jako DJ obsługiwałem wiele wesel w okolicach naszego miasta. Trafiłem wiele razy na super sale, gdzie świetnie czuli się wszyscy goście. Zdarzały się także lokale, których niestety nie mogę polecić. Na szczęście to zdecydowana mniejszość. 

Przykładami sali weselnych pod Krakowem, w których można urządzić udane wesele są:

Byłem w nich i polecam !

Jakich sali unikać ?

Jako DJ mam sporo niemiłych wspomnień związanych z salami w ścisłym centrum Krakowa. Strefa parkingowa B wymaga dodatkowych opłat, ale poważniejszym problemem jest brak miejsc parkingowych. Czy wyobrażacie sobie gości weselnych, którzy podjeżdżają pod salę i nie mają miejsca na swoje samochody ? Taka sytuacja miała kiedyś miejsce. 

Wprowadziło to niepotrzebny stres jeszcze przed rozpoczęciem wesela na sali. Zatem jeśli planujesz swoje wesele blisko centrum Krakowa sprawdź jak możesz zabezpieczyć imprezę logistycznie.

Leave a Comment

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.