...

Przepis na udane oczepiny

Jak zrobić oczepiny
konkurs podczas oczepin

Oczepiny - przyjemność czy obowiązek ?

Oczepiny weselne dla niektórych „gwóźdź programu” wesela, dla innych niechciana tradycja. Jak sprawić, aby ten jakby nie było ważny element wesela nie wprowadzał w nas zakłopotania. O co poprosić wodzireja na wesele prowadzącego wesele w zakresie oczepin ?

Z pewnością osobą, której będzie zależało na oczepinach będzie weselny kamerzysta i fotograf. To oni często mając już dość materiału z utęsknieniem czekają na północ. Czekają ale na co ? No na „wisienkę na torcie” 🙂

Niestety zdarza się, że przysłowiowa wisienka na torcie przypomina coś z goła innego. Jest niesmaczna, gorzka a czasami po prostu żenująca. Wpływ na przebieg oczepin ma osoba prowadząca, Para Młoda, a czasem pielęgnowane tradycje, które nie zawsze nadarzają za oczekiwaniami Młodych.

Długie oczepiny pielęgnujące tradycje

Są takie sposoby na organizację oczepin, które są rozległe, okazałe, treściwe. Trwają nawet do 2 godzin ! Połączone z konkursami, przyśpiewkami, zbieraniem na wózek i innymi obrzędami. Są takie oczepiny, ponieważ mówią o nich ekipy foto-video. Są takie długie oczepiny i dlatego że są tak długie właśnie ekipy foto-video ich nie lubią 🙂 Nie dziwię się, bo ileż można z tak długich oczepin wyciągnąć ciekawego materiału do filmu. 

Takie oczepiny są domeną miejscowości, w których Rodziny mają we krwi stare tradycje sprzed lat. Taka forma oczepin trwających godzinę, półtora, czy nawet dwie to nie jest domena didżejów na wesele. Raczej nie dlatego, iż nie mają instrumentów na żywo, nie znają tekstów tradycyjnych, nie zawsze przyzwoitych przyśpiewek. Po prostu klient, który oczekuje tak okazałych i bogatych oczepin raczej jest tradycjonalistą kierującym swoje wybory w kierunku kapeli na wesele.

oczepiny na ludowo

Oczepiny tradycyjne, ludowe, śpiewane

Myślę, że samo określenie „tradycyjne oczepiny” nie jest na miejscu, gdyż w samej idei oczepiny są tradycyjne. Tego typu oczepiny z dużą dawką śpiewania, obrzędów i innych atrakcji nazwać należy bardziej ludowymi. Osobiście słyszałem o takich oczepinach w okolicach Limanowej i Gorlic.

Oczepiny minimalistyczne

Charakterystyczne w wymaganiach dla osób, które zraziły się do samego tematu oczepin. Młode Pary, które mają nieprzyjemne wspomnienia związane z oczepinami chcą je często zrobić, ale w jak najkrótszym czasie. Byle by były, byle odhaczyć na liście w planie wesela. Ich program można streścić w kilku zdaniach:

  • rzucanie bukietem kwiatów, welonem lub podwiązką – wybór nowej Pani Młodej,
  • rzut krawatem bądź musznikiem – chwyta symboliczny nowy Pan Mody.
  •  ewentualna piosenka dla nowej Pary Młodej.

I co dalej ? Koniec oczepin. Były ? Tak ! Zdjęcia będą ? Oczywiście ! Krótki materiał do klipu ? Jak najbardziej.

Jak zrobić najlepsze oczepiny

Złoty środek dla oczepin ?

Połączenie tradycyjnych niezbyt długich oczepin z wybranym konkursem (przykładowo testem zgodności Pary Młodej) to pośrednia forma. Wybierana najczęściej przez klientów. Gwarantuje odpowiednie zaakcentowanie tego zwyczaju, który jednocześnie nie jest przydługawą koniecznością. Być może druga zabawa, w każdym razie tak aby zmieścić się w kilkunastu, max kilkudziesięciu minutach oczepin.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.