Na rozpoczęcie wesela na sali bezpośredni wpływ ma godzina Mszy świętej w kościele lub ślubu cywilnego w urzędzie. Niektóre śluby cywilne odbywają się na sali weselnej, lub w jej bezpośrednim otoczeniu (plenerze). W takim przypadku impreza zaczyna się bezpośrednio po ceremonii. Odpowiedź na pytanie o której zacząć imprezę weselną jest stosunkowo ważna dla przebiegu uroczystości, jej dynamiki i kondycji gości oraz Pary Młodej. Nie zawsze mamy wpływ na tą decyzję, ale jeśli możemy zadecydować, przeczytajcie ten artykuł.
Idealna godzina na rozpoczęcie wesela
Według mojego doświadczenia idealną porę na start imprezy weselnej na sali trudno jest określić. Może zacznijmy od końca, do której powinno trwać udane wesele ? Myślę, że jeśli skończy się miedzy 3 a 5 nad ranem, nikt nie będzie narzekał, że impreza zakończyła się za wcześnie Przeciętnie goście weselni przy DJ-u wytrzymują 10-12 godzin. Przy orkiestrze czas ten może być nieco dłuższy (utworów muzycznych do tańca jest zazwyczaj mniej).
Zatem jeśli na sali będziecie między godziną 16 a 18, to myślę, że to optymalny czas. Ale rozbijmy nasze rozważania w zależności od rodzaju wesela (kościelny lub cywilny).
Ślub kościelny
Jeśli zaplanujesz Mszę świętą o godzinie 15, to średnio z życzeniami potrwa ona około 1 – 1,5 h. Dolicz czas przejazdu na salę weselną (zazwyczaj 15-30 minut). Jest spora szansa, iż zjawicie się na miejscu koło 16:30-17:30. Jeśli DJ na wesele lub orkiestra nie zawalą sprawy, to weselicho pewnie rozegra się do 3-5. Oczywiście na czas jego trwania ma także wpływ średni wiek gości.
Ślub cywilny
Ceremonia zaślubin cywilnych trwa krócej niż msza. zazwyczaj po kwadransie jest już po wszystkim. Potem dojazd na salę weselną 15-30 minut. Zdarzają się sale weselne, które umożliwiają ślub na miejscu. W takim przypadku czasu dojazdu nie uwzględniamy.
Jeśli w takim razie planujesz ślub cywilny o godzinie 15, to na sali będziecie wcześniej niż w przypadku ślubu kościelnego średnio o około godzinę do półtorej.
Nienajlepsza godzina mszy
Msza w okolicy 12 - 14
Z mojego punktu widzenia didżeja, który prowadzi imprezy od wielu lat, jeśli wybierzesz godzinę mszy na 12 lub 13, to sporo za wcześnie. Warto jednak mieć świadomość tego, że godzina rozpoczęcia ma niemałe znaczenie i może wpłynąć na to jak wyglądać będzie nasze przyjęcie. Warto wiec wybrać godzinę świadomie. No chyba, że nie za bardzo mamy wybór – bo czasem jest to narzucone przez miejscowy urząd… albo lokalnego księdza proboszcza. Z czym to się wiąże? Oczywiście trudno jest stworzyć schemat, który zawsze się sprawdza, ale z mojego doświadczenia wynika, że jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie przyjęcia o dość wczesnej porze, to liczyć musimy się z tym, że tempo imprezy będzie nieco spokojniejsze. Po prostu na wszystko będzie czas… lub nawet tego czasu może być za dużo. Goście, mając świadomość że wesele trwać będzie jeszcze długie godziny, mogą nie mieć od razu wielkiej ochoty na wygibasy na parkiecie. Jeśli pierwszego kielicha wódki nasz gość wypije w okolicach 14 to o 24, podczas oczepin, będzie on już po 10 godzinach biesiadowania! Ma więc święte prawo być nieco zmęczonym. Trudno oczekiwać, że wesele które tak wcześnie się rozpocznie trwać będzie przez kilkanaście godzin – chociaż wszystko zależy oczywiście od nastroju naszych gości (bo reguły na to nie ma).
Wczesne rozpoczęcie wesela ma jednak również swoje plusy. Jeśli sala jest położona w fajnym miejscu to nasz fotograf obsługujący ślub na pewno ucieszy się na myśl o zrobieniu wspólnej sesyjki z udziałem wszystkich gości w „pięknych okolicznościach przyrody”. sporo
Złoty środek, czyli 15-16 ?
Rozpoczęcie przyjęcia na sali w okolicach godziny 17:00 – 18:00 – to „złoty środek”. Ani to za szybko, ani za późno. Obiad, pierwszy taniec, podziękowania dla Rodziców, zabawy, konkursy, oczepiny, zdjęcia w ogrodzie – na wszystko znajdzie się czas !
Msza w okolicy 17-18
A co, jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie przyjęcia o 18 lub 19? Impreza będzie musiała mieć naprawdę solidne tempo, bo i czasu przed północą naprawdę mało. A przecież przydałoby się zjeść obiad, trochę potańczyć, zorganizować ze dwie czy trzy zabawy, wprowadzić i wszamać tort, wypić trochę wódki, podziękować Rodzicom i wreszcie zmontować oczepiny. Jesteśmy więc w stanie (a czasem po prostu musimy) zaserwować swoim gościom wieczór, podczas którego ciągle coś się będzie działo. Możemy też mieć nadzieję, że nasi goście bawić się będą dużo bardziej intensywnie i do nieco późniejszej godziny. Z drugiej strony może się okazać, że na coś zwyczajnie może nie wystarczyć nam czasu – być może trzeba będzie zrezygnować z wcześniej zaplanowanych zabaw czy atrakcji.
Godzina mszy w zależności od regionu
Warszawa i mazowieckie
Dość powszechną porą na rozpoczęcie mszy w stolicy i terenach okolicznych jest 17 czy 18. Goście na salę zjeżdżają około 19 lub 20 i są zapewne pełne werwy i energii na całą noc tańców, hulanek i swawoli 🙂
Dość często słyszę od moich kolegów didżejów ze stolicy, że zaczynają wesela dość późno. Oznacza to, że najprawdopodobniej impreza będzie bardzo intensywna !
Kraków i Małopolska
Moi klienci w Krakowie i okolicach wybierają tak zwany złoty środek. Msza o godzinie 15 lub 16 powoduje, iż wszyscy zjawiają się przed wejściem do sali w okolicach 17 lub 18. Z mojego doświadczenia jako DJ Robert z Krakowa na wesele definitywnie polecam mszę na okolice godziny 15 lub 16 na optymalną.
Przywitanie, potem obiad i pierwszy taniec zaplanowany na pory miedzy 18 a 19 jest świetnym momentem. Nie jest to ani za późno, ani za wcześnie. Duża szansa granicząca z pewnością, że większość weselnej ekipy bez większych problemów dotrwa do 1,2 a może i późniejszej godziny.
Śląskie
Na Śląsku w zależności od regionu zwyczaje się różne. Istnieje wiele parafii, gdzie msza może i zacząć się południe ! Czy to dobra pora ? Raczej nie. Nawet godzina 13, to stanowczo za wcześnie. Co do godziny 14 można już to przełknąć.
Ta pora mszy też wybierana jest często w Małopolsce. Z czym wiąże się bardzo wczesna pora mszy:
- makijaż i całe przygotowania (fryzjer, przebieranie…) muszą się zacząć wczesnym rankiem,
- ekipa foto -video wystartować musi także ranem (o ile chcecie mieć przygotowania i inne elementy na materiale),
- teoretycznie obiad weselny jest o normalnej porze domowej, ale o o północy gości będą już pozbawieni energii,
- w okresach wakacyjnych na zewnątrz ściemnia się około 20-21, więc ogromna część wesela będzie za dnia,
wesele najprawdopodobniej skończy się dużo wcześniej, niż rano - w okolicach oczepin o północy na weselu może zabraknąć już wielu osób.
Podsumowanie
Zatem idealna godzina mszy świętej może być nie taka jak nam się wydaje. Ceremonia w południe, a potem obiad około godziny 14, to zwiastun szybciej kończącego się wesela. Późnym wieczorem, czy podczas oczepin z sali może „wyparować” spora ilość gości, która będzie po prostu zmęczona. Senność i zmęczenie może ogarnąć także Parę Młodą, która wszak zaczęła swoje przygotowania już porankiem. Może dojść do sytuacji, że usługodawcy w postaci ekipy foto-video będą chcieli dopłatę, gdyż ich czas pracy może przekroczyć ustalony z góry limit. Późną nocą DJ czy zespół mogą grać dla garstki ludzi, którzy cudem nie opadli z sił. Oprawa muzyczna może także ze względu na dłuższy czas pracy prosić o dopłatę za ponadwymiarowe godziny.
Zatem idealny, najbardziej optymalny czas na rozpoczęcie mszy według mnie przypada na 15, 16 lub 17. Gwarantuje to wesele intensywne, o odpowiedniej długości w idealnym można powiedzieć klimacie.