...

O co pytać didżeja na wesele ?

o co pytać didżeja

O co pytać didżeja ? Jeśli już wytypowaliście swojego didżeja i umówiliście się z nim w celu podpisania umowy i dogadania szczegółów, poniżej kilka kwestii, które należy poruszyć. Najlepiej spotkać się osobiście. Alternatywnymi metodami kontaktu może być Skype, Messenger lub po prostu telefon. Nie ma to jednak jak spojrzeć DJ-owi prosto w oczy 🙂 Chyba, że podpisujecie umowę na odległość (mieszkacie daleko od wytypowanego DJ-a lub za granicą). W takich przypadkach pozostaje właśnie alternatywna do osobistej forma kontaktu.

Oczekiwania wobec DJ’a

o co pytać didżeja

Każdy zleceniobiorca (w tym przypadku Młoda Para) ma swoje wymagania odnośnie osoby didżeja na wesele. Jeśli nie dogadujecie się z didżejem w zakresie ich spełnienia, to Wasza potencjalna współpraca na samej uroczystości może być trudna. Z mojego doświadczenia wynika, iż często wyobrażenia klientów odnośnie muzyki na wesele są po części błędne.

Nie darząc didżeja zaufaniem próbują zaplanować repertuar muzyczny lub styl prowadzenia za niego. Dojść może w skrajnych przypadkach do konfliktu na drodze DJ – Para Młoda, gdyż każdy może mieć odmienną koncepcję.

O co mnie pytają klienci ?

Sporo jest do mnie pytań, poniżej najczęstsze:

Czy przed weselem można przygotować własną listę ulubionych utworów dla didżeja ?

Oczywiście, ale ważne żeby nie była to lista zbyt obszerna która będzie wiązać ręce DJ-a w zakresie repertuaru muzycznego. Najlepiej podać didżejowi przed weselem kilka – kilkanaście piosenek które kojarzą Wam się z ważnymi momentem z przeszłości.

Czy można wstępnie zarezerwować termin didżeja weselnego ?

Oczywiście, najlepiej na kilka dni lub do momentu kolejnego klienta, który szuka DJ-a na wesele.

Pewność wykonania usługi DJ to podpisana umowa.

Do której godziny obowiązuje umowa prowadzenia wesela przez DJ Wodzireja ?

Na takie pytania odpowiem osobiście. Jeśli dnia następnego nie mamy kolejnego wesela, to możemy poszaleć 🙂

Jak długie są przerwy pomiędzy blokami muzycznymi ?

Nie ma jednej odpowiedzi. Czasami 15, czasami 25 minut. A jak rozdawanie posiłku idzie „pod górkę” to DJ na wesele będzie zmuszony do jej przedłużenia 🙂

Czy wesele jako DJ obsługuję sam czy w dwie osoby ?

W dwie osoby, chyba że przygotowujecie małe przyjęcie…wtedy można rozważyć obsługę pojedynczą didżeja na wesele. Zapraszam do kontaktu – przedstawię ofertę dopasowaną do Waszych potrzeb.

W składzie dwuosobowym jeszcze większy nacisk kładziemy na funkcję wodzireja.

O której zaczyna się montaż sprzętu przed weselem ?

To zależy od wielkości wesela, ponieważ ona często determinuje zaplecze nagłośnieniowe i oświetleniowe. Standardowo jako DJ na wesele montaż sprzętu zaczynamy 2 godziny przed Mszą świętą. 

Od kiedy prowadzisz wesela jako DJ ?

Pierwsze, które poprowadziłem jako DJ na wesele odbyło się w roku 2006. Od tamtego czasu zjeździłem wiele weselnych sali.

Czy grasz na weselach disco-polo ?

Osobiście nigdy nie byłem fanem tego gatunku muzycznego, ale na weselach jest on prezentowany, ale najczęściej nie jako muzyczny nurt wiodący. Ilość muzyki disco-polo na weselu zależy od wcześniejszych ustaleń z Parą Młodą i upodobań gości, którzy bawią się na imprezie. 

Czy oprócz wesel prowadzę poprawiny ?

Oczywiście jeśli macie w planach dwudniowe wesele, na które planujecie zaprosić didżeja to chętnie. Zdarza się, iż prowadzę same poprawiny (w dniu wesela jest zespół).

Dobra zabawa to zadanie DJ-a wodzireja

Najlepiej zatem opowiedzieć DJ’owi przed podpisaniem umowy jakie macie wyobrażenie co do prowadzenia imprezy i jakie wymogi w tym zakresie próbując znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. Na swojej drodze w przeszłości jako DJ na wesele trafiałem na różnych klientów. Niektórzy pozostawiali mi całkowicie wolną rękę jeśli chodzi o muzykę i prowadzenie. Byli klienci, którzy bardzo duży nacisk kładli na wybór muzyki, konkursów i zabaw. Z wszystkimi dochodziłem zawsze do porozumienia, a ich wesela okazywały się dużym sukcesem. Tego w zakresie muzyki i przebiegu imprezy weselnej życzę także Wam 🙂

Ustal szczegóły współpracy z DJ-em

Podpisując umowę z wybranym przez siebie dj-em weselnym możesz dopytać o poniższe szczegóły współpracy:

 • czy podczas przerw na posiłki będzie słychać jakąś muzykę,
 • jak długo trwają i jak częste są przerwy,
 • czy DJ na wesele spożywa alkohol w pracy,
 • o której odbywa się montaż sprzętu,
 • ile potrzebuje miejsca na swój DJ sprzęt,
 • czy chce siedzieć w okolicy parkietu, czy może z gośćmi,
 • czy musicie kontaktować się przed samym weselem celem ustalenia szczegółów,
 • jakie ma pomysły na oczepiny, czy podziękowania dla Rodziców.
 • inne, które przyjdą Wam do głowy.

Oczekiwania wobec DJ’a na wesele

Każdy zleceniobiorca (w tym przypadku Młoda Para) ma swoje wymagania odnośnie osoby DJ’a. Jeśli nie dogadujecie się z DJ’em w zakresie ich spełnienia, to Wasza potencjalna współpraca na samej uroczystości może być trudna. Z mojego doświadczenia wynika, iż często wyobrażenia klientów odnośnie muzyki na wesele są po części błędne. Nie darząc DJ’a zaufaniem próbują zaplanować repertuar muzyczny lub styl prowadzenia za niego. Dojść może w skrajnych przypadkach do konfliktu na drodze DJ – Para Młoda, gdyż każdy może mieć odmienną koncepcję.

Muzyka na wesele

muzyka weselna

Oczywiście przed podpisaniem umowy z DJ-em możesz zadać pytanie jaką muzykę prezentuje on na imprezie. Pytanie to nie jest dla mnie zaskoczeniem, gdyż często słyszę niebywałe wprost historie z wesel. Są imprezy weselne, które przypominają dyskotekę, bądź muzyka, która ma na celu bawić gości jest po prostu przez nich nieznana.

Pamiętaj, iż na standardowym wesele nie ma zbyt dużo miejsca na muzykę niszową, techno, r&b, house, metal czy inne podobne klimaty. No chyba, że późną nocą, gdy starszyzna już pójdzie spać.

Jeśli nie chcesz, aby rodzice, wujkowie czy też znaczna część młodzieży nie czuła “muzycznego niesmaku”, należy celować w znane i lubiane hity. Każdy doświadczony DJ zasypie Cię z pamięci masą dobrych wykonawców i tytułów. Krawczyk, Rodowicz, Kayah, Piersi, Madonna, Michael Jackson, Jennifer Lopez, Eurythmics i inni wykonawcy…znamy ?? 🙂

Wesele a ZAiKS

Ważną kwestia są opłaty ZAiKS za publiczne odtwarzanie muzyki. Sprawdź czy stosowną umowę ma sala weselna, jeśli nie to do opłaty ZAiKS zobligowani są organizatorzy imprezy – w tym przypadku Para Młoda. Tu przeczytasz więcej o opłatach ZAiKS za muzykę na wesele. Obowiązkiem DJ-a weselnego jest mieć oryginalny repertuar muzyczny zakupiony w sklepie. Mogą to być płyty CD, lub repertuar w postaci oryginalnych plików MP3 wysokiej jakości. Muzykę DJ kupuje w specjalistycznych sklepach dla prezenterów muzycznych.

Życzenia muzyczne

Jeśli macie zamiar podpisać umowę z didżejem, spytajcie czy macie możliwość negocjacji muzyki. Nie chodzi tu o to aby planować całe repertuar od początku do końca wesela, ale o to aby DJ „wkręcił” podczas imprezy kilka – kilkanaście waszych ulubionych utworów. 

Dodatkowo część gości może chcieć zamówić dedykacje dla Pary Młodej, bądź innej osoby obchodzącej przykładowo imieniny, czy rocznicę ślubu. Fajnie, jeśli DJ nie wyciąga ręki po pieniądze za takie muzyczne dedykacje.

Wpływ na scenariusz wesela

Dopytajcie czy macie także wpływ na styl prowadzenia wesela. Czy możecie ograniczyć ilość zabaw i konkursów albo przeciwnie wdrożyć coś, czego DJ nie ma w swoim programie. Sprawdźcie czy jest otwarty na wasze sugestie czy nie neguję od razu wszystkich waszych próśb i wskazówek. Czy potrafi coś doradzić, dać sugestie odnośnie czegoś co by zmienił, czy też ewidentnie nie jest przychylnie nastawiony do Waszych pomysłów. 

DJ ma Wam służyć pomocą. Być może ma ciekawą koncepcję na przywitanie gości na początku wesela, na nietypowe i atrakcyjne oczepiny, pierwszy taniec, podziękowania dla Rodziców lub inny element składowy wesela.

Ubiór DJ-a

Spytajcie jak ubiera się Wasz kandydat na didżeja. Powiem szczerze, że widok osoby w dżinsach i podkoszulku na imprezie weselnej nie jest atrakcyjny dla mojego oka, a nie jestem mega pedantem jeśli chodzi o ciuchy 🙂 . Powiem więcej…nie tylko chodzi o obsługę muzyczną. Często obsługując imprezę jako DJ widziałem fotografa czy kamerzystę, którzy moim skromnym zdaniem byli niestosownie ubrani

Rozumiem, iż nie każdy musi chodzić na takie zlecenia w garniturze, ale podstawowy strój, czyli eleganckie spodnie i przyzwoita koszula nikomu nie zaszkodzi. Wpływ ubioru podczas takiego wydarzenie, jak wesele na wizerunek osoby biorącej w niej udział jest przecież ewidentny.

Czas i miejsce na rozłożenie sprzętu

Spytaj didżeja na wesele o której zaczyna montaż sprzętu na wesele. Dobrego i jednocześnie rozbudowanego zaplecza technicznego (nagłośnienie, światła, DJ sprzęt) nie da się zmontować w kilkanaście minut. Dobrym nawykiem jest montaż sprzęt na wesele z odpowiednim marginesem czasowym. 

 

Także temat powierzchni, którą zajmie sprzęt jest istotny. Jest sporo sali weselnych, które są po prostu ciasne. Zdarza się, że didżeja lub zespół traktuje się po macoszemu, czyli oddaje do dyspozycji mały skrawek podłogi. W takich przypadkach ważna jest elastyczność w ilości sprzętu oraz techniki jego ustawiania, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.

DJ stanowisko

Poproście o zdjęcie lub urywek filmu, który będzie pokazywał jak wygląda stanowisko DJ na wesele. Niestety przeglądając niekiedy portale weselne i ogłoszenia konkurencji, widziałem stanowiska które nijak pasowały do sali weselnej. Odkryte kable zwisające ze stołu lub statywów, obrusy nie pasujące do stołu pewnie zapożyczone z sali weselnej, banery reklamowe i inne „kwiatki”, które nie dodają ani ładu, ani elegancji. 

Musicie mieć świadomość, iż na pewno stanowisko didżeja lub też orkiestry pojawi się na którymś ze zdjęć lub na filmie weselnym. Dostępne są różnorakie rozwiązania które maskują przewody i inne rzeczy, których widać być nie powinno. Eleganckie materiały z lycry, osłony z tworzyw sztucznych, plastikowe opaski ściągające, taśmy klejące – te rzeczy potrafią sprawić iż miejsce pracy DJ-a wygląda modnie i przyjaźnie dla oka 🙂 Czasy w których sala weselna stawiała drewniany stół pokryty obrusem już powili przechodzą w zapomnienie.

Myśląc o stanowisku didżeja, rozważyć należy także problem powierzchni, którą potrzebuje na sali. Niejednokrotnie musiałem stawić czoła problemom ze zbyt małym miejscem na rozłożenie sprzętu. O ile można zawsze iść na jakiś kompromis, o tyle bywało, iż na rozwiązanie polubowne nie było już marginesu. Stawianie didżeja na balkonie, udostępnianie kawałeczka miejsca gdzieś w rogu, czy za barem, to tylko niektóre przykłady traktowania obsługi muzycznej jako mało istotnego elementu toczącej się imprezy. Być może wynika to z faktu, iż często DJ na wesele utożsamiany jest z minimalistycznym zapleczem technicznym, które “upchać” można gdziekolwiek. 

Nawet dla mnie jako osoby odpornej psychicznie i niezwykle cierpliwej i wyjątkowo wyrozumiałej, niektóre sytuacje byłyby odebrane jako dobry żart, gdyby…nie dotyczyły mnie i stanowiska mojej pracy. Podsumowując ten wątek, jeśli widzicie, że miejsca na sali weselnej dla osób stanowiących oprawę muzyczną wesela nie jest dużo, skonsultujcie to z wykonawcami, aby uniknąć nieporozumień, napięć i stresów.

Cena za usługę Didżej

 • Przy ustalaniu kosztów usługi należy ustalić kilka kwestii. Poniżej najważniejsze z nich:
 • czas trwania usługi,
 • kwota zaliczki / zadatku,
 • ile kosztuje DJ,
 • kiedy płaci się resztę (przed, w trakcie czy po weselu) i w jakiej formie (gotówka, przelew, karta),
 • jakie są konsekwencje finansowe dla obu stron ewentualnego rozwiązania umowy,
 • czy dedykacje zamawiane przez gości są płatne.
 

Oddzielna sala jadalna

Jeśli sala jadalna jest oddzielona ścianą, korytarzem lub w inny sposób od sali tanecznej, spytaj, czy DJ ma dodatkowy sprzęt nagłośnieniowy w okolicach stołów. Po co ? Otóż, gdy na weselu jest kilkadziesiąt, sto, lub więcej osób, to nieprofesjonalne będzie zapraszanie gości na pierwszy taniec, podziękowania dla Rodziców czy też oczepiny poprzez krzyk. 

Dodatkowo nagłośnienie na sali jadalnej będzie na odpowiednim poziomie z parkietu przekazywać muzykę. Mogą być także podawane gościom komunikaty co do ciepłego posiłku. Co jeśli Tata będzie chciał wygłosić po obiedzie przemówienie życząc gościom dobrej zabawy ? Warto mieć dodatkową kolumnę z mikrofonem w takich przypadkach.

Kto będzie DJ-em ?

Ustalić musicie, czy umowę podpisujecie z osobą, która będzie osobiście obsługiwać Wasze wesele. Przecież wybierając DJ-a na wesele wybierasz konkretną osobę z która rozmawiasz także z takiego względu iż dobrze Wam się rozmawia. Słyszałem w przeszłości o przypadkach gdy na sali weselnej pojawia się zupełnie inna osoba, niż ta która podpisywała umowę z Parą Młodą. Nie ma większego problemu gdy jest to osoba która wie na czym polega jej praca. Niestety niektóre DJ firmy na wesele prowadzą swoiste wypożyczalnie didżejów i odsyłają osoby losowo na imprezę.

Także śmiało możesz poprosić o zapis w umowie, że DJ podpisujący się na umowie osobiście obsłuży Wasze wesele. Będziecie mieli pewność, że obędzie się bez niezapowiedzianego zastępstwa. Napiszę dla przestrogi o drastycznym przypadku. Na wesele zamiast właściciela firmy, której podpis widniał na umowie, przyjechał niedoświadczony student. Efektem tego zastępstwa było to, iż ten początkujący DJ testował muzykę na gościach. Jakie wspomnienia pozostały po tej imprezie ? Zapewne niesmak i rozczarowanie.

Konkursy i zabawy na wesele

Porusz temat zabaw i konkursów weselnych. Wiele osób kojarzy je z wulgarnymi i przestarzałymi konkursami, które wywodzą się jeszcze z czasów komuny. Nie dziwię się, gdyż na YouTube można znaleźć masę filmów z takimi nie pasującymi do współczesności “konkursami”. Sądząc po latach publikacji filmów, te nie do końca smaczne zabawy są organizowane także dzisiaj.

 

Na szczęście wszystko się rozwija i myślę że w nowoczesny DJ może mieć dla was ciekawe propozycje, które powinniście z nim przed imprezą omówić. Przeciąganie jajka przez nogawki, dmuchanie bułki tartej, pompowanie balonów (wojna balonowa) i tym podobne…my tego nie robimy.

Podsumujmy temat pytań do DJ-a

Jak widzicie rzeczy o które Pary Młode pytają didżeja na wesele, z którym chcą podpisać umowę jest sporo. Być może w Waszych poszukiwaniach pojawiły się problemy i zagadnienia, których powyżej nie opisaliśmy. Jeśli tak dodaj komentarz, może uda się pomóc innym Parom 🙂

Leave a Comment

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.