Wybór na rynku nagłośnienia konferencyjnego jest ogromny. W tym artykule przekażemy najważniejsze informacje na temat tego jakie kolumny głośnikowe wybrać do nagłośnienia konferencji na kilkadziesiąt kilkaset osób.
Zazwyczaj w nagłośnieniu konferencji, przemówień, szkoleń, prelekcji innych tego typu wydarzeń i sprawdzą się kolumny estradowe o konstrukcjach głośnik nisko – średnio-tonowy plus wysoko-tonowy driver. Przykładem takich kolumn może być wydajna Yamaha DXR 10, czy RCF ART 310 lub inne tego typu konstrukcje. Warto zastanowić się nad kolumnami które w swej budowie posiadają
większą ilość głośników o mniejszej średnicy. Konstrukcje tego typu są kolumny które wykorzystywane są do nagłaśniania kościołów. Przykładowo urządzenia firmy Rduch. Koncentrują się one na ograniczonym zakresie częstotliwości, które pokrywają się z tymi wytwarzanymi przez ludzki narząd mowy. Przykładem kolumny estradowej, która znakomicie sprawdzi się w nagłośnieniu konferencji może być FBT CLA604A czy THE BOX ACHAT 804.
Moc kolumn
Kolumny aktywne czy pasywne
Zaletą kolumn pasywnych jest mniejsza ilość przewodów, które musisz do nich doprowadzić. Wystarczy podpiąć się je przewodem głośnikowym do wzmacniacza. Zaletą kolumn aktywnych jest między innymi to, iż w każdej z nich możesz osobno regulować głośność z tyłu potencjometrem. Dodatkowo kolumny aktywne mają często wbudowane procesory dźwięku umożliwiające na wycięcie niektórych częstotliwości lub podbicie niektórych pasm. Podczas bardzo prostych zleceń masz także możliwość podpięcia mikrofonu bezpośrednio do kolumny aktywnej, która często posiada w sobie wzmacniacz mikrofonowy
Statywy kolumnowe
Wydaje się to rzeczą oczywistą ale wspomnimy o niej jednak, iż niezwykle istotną rzeczą są statywy pod kolumny. One umożliwiają ustawienie źródła dźwięku na odpowiedniej wysokości. Najczęściej warto kolumny ustawić kilkadziesiąt centymetrów nad głowami słuchaczy. Niektóre kolumny mają wbudowane gniazda które umożliwiają także kątowe nachylenie głośnika.
Statywy głośnikowe to zazwyczaj konstrukcja w postaci trójnoga i sztycy. Jednak w wielu miejscach w których brakuje przestrzeni często instalujemy statywy w postaci podstawy i sztycy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, gdy jest na sali ciasno przechodzący uczestnicy podczas przerw nie będą narażeni na potknięcie się o statyw lub w najgorszym wypadku nawet wywrócenie kolumny.