Jak wybrać didżeja na wesele ?

Szukasz dj’a na swoje wesele i nie wiesz jak go zweryfikować ? Poniżej kilka porad, które możesz wziąć pod uwagę w swojej rozmowie. Jak wiadomo branża weselna ma się wyśmienicie. Część osób zaczyna w tej branży i nie zawsze jakość usług jest zadowalająca. Przeczytaj i sprawdź o co pytać didżeja przed weselem i na co zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę.

DJ na wesele z polecenia

Zanim zaczniesz poszukiwania didżeja na wesele, dopytaj o kontakty osoby, które korzystały z tej usługi. Jeśli otrzymasz namiary na didżeja od zadowolonych klientów, być może zaoszczędzisz czas na dalsze poszukiwania. Należy jednak zweryfikować, czy polecony Dj, a raczej jego usługa jest w Waszym typie 🙂 Być może Wasi znajomi mieli inne wymagania i inną wizję w zakresie obsługi muzycznej wesela. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że zdecydowana większość klientów dj-a z polecenia z reguły zatrudnia bez wahania. Jeśli polecający mają podobne wymagania i gust do Twojego, to jest bardzo duża szansa, iż usługa DJ-a na wesele, z której korzystali także sprosta Twoim wymaganiom. Korzystając z referencji internetowych osób nieznajomych, sprawdź ich prawdziwość. Wpisy które nie są podparte namiarami do osoby, które je zamieściła traktuj z dystansem. Najtrafniejsze opinie znajdują się zazwyczaj na facebooku oraz portalach weselnych (przykładowo Wesele z Klasą), które wymagają weryfikacji osoby zamieszczającej opinię.

Doświadczony DJ na wesele

Podczas prowadzenia wesela niezwykle ważne jest doświadczenie Dj-a. Jest wiele osób, które zakupują podstawowy sprzęt niskiej jakości i próbują zdobyć szybko doświadczenie prowadząc wesela. Niestety najczęściej odbija się to na jakości świadczonej usługi prowadząc wprost do niezadowolenia z imprezy. Zatem jeśli chcesz aby Twoje wesele było udane zatrudnij DJ-a na wesele, który posiada niezbędne minimum kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu imprez zamkniętych na swoim sprzęcie. Zastanów się, czy chciałbyś sprawdzoną osobę, czy usługodawcę, który będzie uczył się na Twoim weselu jak je obsługiwać… Reasumując lepiej skorzystać z usług doświadczonej osoby, zminimalizujesz ryzyko niezadowolenia 🙂

sprawdzony dj na wesele

Lokalizacja didżeja

Dosyć istotną sprawą jest lokalizacja miejsca wesela oraz dystans, który DJ weselny musi pokonać na miejsce imprezy. Jeśli organizujesz wesele w Krakowie, to najkorzystniej będzie znaleźć DJ-a na wesele z Małopolski, ewentualnie Śląska, aby miał dogodny dojazd i nie musiał pokonywać długich dystansów. Wiadomo, iż długie trasy samochodowe są męczące, powodują dodatkowe i niepotrzebne koszta, które pokrywa Para Młoda. Czasami dojdzie koszt noclegu dla wykonawcy usługi. Podsumowując najlepiej szukać didżeja na wesele w promieniu do 100km od sali weselnej.

Czas trwania usługi DJ na wesele

Podpisując umowę dopytaj jaki jest czas pracy dj-a weselnego. Zazwyczaj wesele na sali trwa 10-12 godzin i jest to z reguły czas wystarczający. Pamiętać należy, iż DJ prowadzący wesele serwuje więcej muzyki niż zespół weselny. Jeśli jednak msza jest wcześnie (np. o 12), to może się okazać, że koło 1-2 w nocy czas usługi dobiegnie końca. W takim przypadku upewnij się, czy jest opcja dopłaty i przedłużenia wesela. Dopytaj także o której DJ zaczyna montaż sprzętu. Jeśli zaczyna się to odbywać pół godziny przed przyjazdem gości, możesz mieć pewne wątpliwości czy zdąży. Krótki czas montażu może także sugerować skromne zaplecze techniczne.

Cena DJ’a na wesele

Koszt DJ-a na wesele są bardzo zróżnicowany. Jak dobrze poszukasz, znajdziesz i takie oferty za kilkaset złotych, ale raczej unikaj takich jak ognia z oczywistych powodów 🙂 W 2019 roku średnia cena przyzwoitego lub naprawdę dobrego DJ-a na wesele wynosi miedzy 2500zł a 4000zł. Koszt zależy od pakietu dodatkowych atrakcji, zasobów sprzętu lub ilości osób obsługi (1 taniec w dymie, napis Love, dodatkowe oświetlenie, skład 2 – osobowy, nagłośnienie sali jadalnej itp.). Najczęściej wraz ze wzrostem kwoty wydanej na usługę DJ Wodzirej na wesele, rośnie jakość usługi. Ostatecznie to Ty musisz ocenić, czy to co Was interesuje warte jest wymaganej do zapłaty kwoty. Z jednej strony niska cena jest kusząca, z drugiej może być sygnałem kiepskiej usługi.

Muzyka na wesele

Z czego Dj prowadzący wesele odtwarza i miksuje muzykę ? Czy są to płyty CD, płyty winylowe, czy pliki MP3 ? Nie najważniejsze jest to z czego, ale czy są to zasoby oryginalne. Jeśli bowiem wybierzesz didżeja, który nielegalnie ściągnął muzykę z Internetu, to lepiej zatrudnić osobę która kupuje utwory zgodnie z prawem. Dodatkowo pliki ściągnięte w nielegalnych źródłach sieci mają zazwyczaj słabszą jakość. Postaw się w roli zespołu/solisty/didżeja, który stworzył fajny utwór wpadający wszystkim w ucho, czy chciałbyś, aby wszyscy didżeje ściągali Twoją pracę nie płacąc za nią i odtwarzali na imprezach ?

Zdjęcia i filmy z wesel

Poproś Waszego kandydata na DJ-a na wesele o filmy i zdjęcia z wesel, które poprowadził. Jeśli chodzi o film to najlepiej zobaczyć nie tylko teledysk montowany przez kamerzystę, ale także film na żywo. Pokaże on styl i sposób prowadzenia wesela. Jeśli DJ na wesele nie posiada żadnych materiałów z wesel może to być dość podejrzane… Albo jest początkujący, lub nie dba o swój materiał reklamowy. Jeśli nie masz możliwości zobaczenia efektów pracy didżeja na wesele, to możesz pomyśleć, że kupujecie „kota w worku”.

Mikrofon

Spytaj czy osoba z którą rozmawiasz posiada w zasobach swojego sprzętu mikrofon. Głupie pytanie ? Też tak myślałem do pewnego czasu. Spotkałem się z zapytaniem „Czy jako didżej weselny prowadzisz imprezę przez mikrofon ?” Czy prowadzę przywitanie, podziękowania dla Rodziców i inne etapy uroczystości weselnej. Skąd to pytanie ? Otóż część klientów było na imprezach weselnych, podczas których dj nie powiedział ani słowa przez mikrofon. Wyłącznie dj klubowy (i to nie w każdym klubie) może obsłużyć muzykę miksując utwory i nie używać mikrofonu. Czy wyobrażasz sobie osobę, którą zatrudniasz jako dj’a na wesele a ona nie ma mikrofonu ? Skreśl taką osobę na samym początku.

DJ Sprzęt

Sprzęt DJ-a prowadzącego wesela jest także bardzo istotny. Pomijając na razie nagłośnienie i światła, to należy zwrócić na DJ sprzęt. Jeśli jest to laptop i program typu Winamp, możecie mieć obawy co do płynności imprezy na parkiecie. Podstawowe programy nie dają komfortu pracy z muzyką. Słyszalne długie przerwy między piosenkami, brak „cięć” cichych fragmentów piosenek to tylko niektóre grzechy początkującego DJ-a. Tylko profesjonalny DJ sprzęt daje pewność odpowiedniego „serwowania” muzyki bez zbędnych przerw oraz możliwość miksowania. Na rynku DJ sprzętu królują firmy Denon i Pioneer.

Tylko muzyka czy także prowadzenie

Spytaj osobę, która może być Waszym Didżejem na wesele, czy oprócz samej muzyki jest w stanie wznieść toast, przywitać gości, zaprosić gości na pierwszy taniec itd. Prawdziwy DJ na wesele oprócz funkcji DJ’a musi pełnić rolę konferansjera, prezentera muzycznego oraz wodzireja. Połączenie tych kilku funkcji wpłynie pozytywnie na poziom świadczonej usługi.

Zabawy i konkursy na weselu

Zanim zatrudnisz weselnego dj-a wodzireja, zastanów się, czego od niego będziesz oczekiwał w zakresie prowadzenia zabaw i konkursów weselnych. Poszukujesz osoby, która zasypie gości pomysłami zabaw, chcesz ich uniknąć, a może po środku…nie za dużo i nie za mało ? Należy także uspokoić Młodych, że nie robisz nieprzyzwoitych konkursów z podtekstem erotycznym.

Pierwsze wrażenie

Właściwie ten podpunkt można by śmiało umieścić na początku tego artykułu. Też tak czasami macie, że po kilku minutach rozmowy wiecie, że to jest to !:) czasami  bywa wręcz odwrotnie. Zamienisz kilka słów i już chcesz uciekać 🙂 Osoba, która poprowadzi Wasze wesele w roli didżeja powinna Wam pasować i słuchać Waszych uwag. Między usługodawcą (Parą Młodą) a usługobiorcą (didżejem) powinien istnieć dialog i zrozumienie. Jeśli nie dogadacie się z didżejem, nie powinniście powierzać mu zadania prowadzenia Waszej imprezy weselnej. Jeśli nie dogadujecie się przed weselem, możecie nie porozumieć się podczas ślubu. Od didżeja oprócz samej muzyki wymagać należy dobrej atmosfery i otwartości w kontaktach z gośćmi. Umowę należy podpisać z osobą, z którą czujecie, że się po prostu dogadacie i która wzbudza Wasze zaufanie. Zatem, jeśli nie darzycie DJ’a na wesele z którym rozmawiacie zaufaniem i dogadywanie się jest trudne…szukajcie dalej. Jeśli rozmawiacie z osobą mało kontaktową, nie umiejącą się wysłowić, także zrezygnujcie.

DJ na wesele czy dwie osoby ?

Odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Są osoby, które prowadzą wesela w pojedynkę i wykonują kawał dobrej roboty, a znane są duety, których jakość usług pozostawia wiele do życzenia i na odwrót… Zatem to Wy musicie ustalić jakiej obsługi muzycznej oczekujecie i czy jedna osoba w postaci DJ’a na wesele jest w stanie „ogarnąć” to, co chcecie przeprowadzić.

Zawód czy zajęcie dorywcze ?

Dobrze rozeznać jak wygląda grafik didżeja, którego macie „na oku”. Osoby, które obsługują wesela „od czasu do czasu” a ich grafik jest dziurawy jak ser szwajcarski, zdobywają dopiero doświadczenie. Dodatkowo kto nie gra regularnie, nie ma zazwyczaj wystarczających środków na inwestycje w sprzęt na wesele. Im więcej wesel prowadzi DJ na wesele, tym ma większą wprawę i zazwyczaj lepszy sprzęt. Jeśli masz trochę technicznej wiedzy, możesz dopytać o konkretne modele podstawowych urządzeń (dj sprzęt, nagłośnienie, światła). Jeśli są to tanie rzeczy (na przykład zestaw nagłośnienia kosztujący 1000zł), to możesz mieć pewne wątpliwości co do jego jakości. Oczywiście sprzęt sam nie gra, ale bez odpowiedniego zaplecza technicznego nikt nie jest w stanie obsłużyć wesela na przyzwoitym poziomie. Gdy dj weselny będzie odpowiadał wymijająco na Wasze pytania odnośnie sprzętu, to możesz się spodziewać że coś ukrywa.

Dodatkowe koszty usługi DJ na wesele
Należy się upewnić, czy nie czekają Was dodatkowe koszty związane z usługą didżeja wodzireja na wesele. Niespodzianki, które mogą spotkać Pary Młode to miedzy innymi:
  • dodatkowy koszt dojazdu nie wliczony w cenę końcową na umowie,
  • dopłaty za światła na imprezę lub dym na pierwszy taniec,
  • płatne dedykacje,
  • niezaplanowany nocleg,
  • dopłata za usługę powyżej pewnej godziny,
  • inne „niespodzianki”.
Znajomość muzyki

Dopytaj DJ-a jaką muzykę preferuje na weselach, które prowadzi. Niech wymieni kilka hitów, które porywają do tańca. Może pochwali się swoją znajomością muzyki, pokaże jakieś materiały filmowe z urywkami muzycznych hitów. Spytaj, czy jest szansa, aby DJ na wesele zaprezentował kilka Waszych ulubionych piosenek. Jeśli się wahacie, być może pomoże w wyborze piosenki na pierwszy taniec.

Podsumowanie

Jak sami widzicie czynników na wybór dobrego dj-a na wesele oraz pomysłów jak go przeegzaminować jest sporo. Szczerze mówiąc chodzą mi po głowie kolejne sposoby na testowanie weselnego wodzireja dj-a, ale myślę, że to będzie świetny materiał na kolejny artykuł. Życzę Wam wszystkim powodzenia i dobrego wyboru, gdyż od osoby prowadzącej wesele wiele zależy. To on będzie sprawiał, iż do materiału foto-video będziecie wracali z przyjemnością a nie z zażenowaniem. Dobrego wyboru, wyboru dobrego didżeja na wesele Wam życzę !