Spis treści
Witam w artykule dotyczącym kwestii umowy DJ – Para Młoda. Obsługuję najczęściej wesela w okolicy Krakowa, ale oczywiście bardzo często dojeżdżam do innych miejscowości.
Wizyta u mnie to jednak nie jedyny sposób na podpisanie umowy. Jest także spore grono klientów którzy mieszkają za granicą, a szukają usługi DJ na wesele w okolicach Krakowa czy innym zakątku województwa małopolskiego. Osoby organizujące w Małopolsce najczęściej odwiedzają mnie osobiście, aby dopełnić formalności. Jak w takim razie załatwić formalności, rezerwować usługę i podpisać umowę ? Zapraszam do lektury…
CZY UMOWA Z DJ JEST POTRZEBNA

Osobiście zawsze podpisuję umowę na swoją DJ usługę, nawet jeśli druga ze stron sugeruje umową ustną. Dlaczego ? Unikamy dzięki temu ewentualnych niedomówień finansowych i innych organizacyjnych.
Poza tym umowa daje pewność obu stronom, iż usługa zostanie należycie wykonana i opłacona. Umowa w różnych dziedzinach gospodarki i usług stanowi podstawę w ewentualnym procesie sądowym.
Na szczęście z nikim nie musiałem się sądzić do tej pory, ani nikt ze mną oczywiście :). Nawet jeśli wstępnie umówiliśmy się ustnie, to po kilkunastu miesiącach Wasze ustalenia mogą być po prostu zapomniane. Zatem przed zleceniem zawsze podpisujcie umowę z didżejem na wesele czy na każdą inną ważną usługę ! Zawsze w przypadku kwestii spornych można powrócić do papierowej wersji umowy. Na umowie między innymi podany jest koszt usługi.

UMOWA Z DJ SPOTKANIE OSOBISTE
Jeśli nie mieszkacie w okolicy Krakowa, ale macie czas i chęci to zapraszam do mnie. Większość klientów w celu rezerwacji usługi DJ przyjeżdża do mojego domu. Przy filiżance kawy możemy spokojnie porozmawiać i podpisać niezbędne dokumenty. W momencie składania podpisów wpłacany jest zadatek na poczet usługi. Jeśli Młodzi nie są na to przygotowani, zadatek można przelać na konto bankowe w przeciągu kilku dni.
Warto się spotkać, gdyż oprócz formalności możemy spokojnie się poznać i porozmawiać. Najczęściej to za szybko na ustalanie szczegółów, ale możemy poruszyć najważniejsze kwestie dotyczące Waszego wesela. Często nawet klienci z okolic Śląska przyjeżdżają do mnie aby osobiście mnie zobaczyć, zamienić kilka zdań i podpisać umowę. Trasa Śląsk – Kraków jest szybka i wygodna dzięki autostradzie A4, więc nie jest to daleka i długa wyprawa :).
UMOWA Z DJ "NA ODLEGŁOŚĆ"

Jak zatem będąc za granicą lub mieszkając na przykład na Śląsku (około 100 km od Krakowa) wybrać didżeja i podpisać z nim umowę ? Nie macie czasu lub samochodu ? Żaden problem 🙂 Wiadomo, iż praca i inne obowiązki często utrudniają spotkanie. Także klienci z odległych od Krakowa okolic, przykładowo Podkarpacia, Zakopanego, czy Świętokrzyskiego mają łatwe rozwiązanie.
Jeśli ktoś nie ma czasu i po prostu nie ma możliwości przyjechać do mnie do Krakowa na podpisanie umowy, istnieją sprawdzone “patenty”. Jest to przede wszystkim forma listowna lub też elektroniczna. Jeśli jesteście przekonani co do jakości moich usług w roli osoby prowadzącej wesele możemy dopełnić formalności w inny sposób. W pierwszym rozwiązaniu przygotowuję umowę, wysyła mailem jej projekt do akceptacji przez obie strony. Następnie zarówno DJ wodzirej, jak też Młoda Para drukują, podpisują i przesyłają sobie wzajemnie listem zaparafowaną umowę. Drugim rozwiązaniem, szybszym i także bardzo wygodnym jest wymiana podpisanej umowy poprzez e-mail. Para Młoda i DJ drukują formularz umowy, podpisują go, skanują a następnie wysyłają sobie mailowo.
WAŻNOŚĆ UMOWY Z DJ
Zarówno forma bezpośrednia podpisania umowy z DJ-em, jak też listowna czy mailowa jest akceptowalna i wiążąca dla obu stron. Zatem jeśli jesteś klientem spoza Krakowa, który ma problem z dojazdem do mnie w celu podpisania umowy, to możesz śmiało zadzwonić. Ustalimy inną formę podpisania warunków prowadzenia Waszej uroczystości weselnej.
NEGOCJACJA UMOWY Z DJ
Należy pamiętać, iż umowa przedłożona Wam przez didżeja weselnego jest propozycją. Jeśli znajdziecie z niej “kruczki” prawne, bądź zapisy niezgodne z rozsądkiem, to negocjujcie. Często jednak nie jest możliwa negocjacja ceny DJ na wesele. Umowa DJ powinna być równie korzysta dla obu stron. Umowa oprawy muzycznej wesela powinna nie być zbyt ogólna lub też zbyt szczegółowa. Przed spotkaniem możesz poprosić o wysyłkę pustego formularza umowy do siebie. W ten sposób będziecie mieli czas na jej spokojne przeczytanie i ewentualną konsultację z bliskimi, lub jeśli wzbudza wątpliwości też z prawnikiem.
UMOWA Z DJ - ZADATEK I ZALICZKA

W umowie z didżejem na wesele mogą pojawić się sformułowania zadatek lub zaliczka. Czy różnią się od siebie ? Zadatek to płatność na poczet usługi, która nie jest zwracana w przypadku rezygnacji Pary Młodej. Jeśli rezygnuje DJ, to płaci Parze Młodej podwójność zadatku. Jest to zatem pewna forma odszkodowania za rezygnację zleceniobiorcy.
Zaliczka jest zwracana w przypadku rezygnacji z usługi Pary Młodej, ale w tej samej wartości – nie ma tu mowy o jej podwojeniu. Można powiedzieć iż im wyższa kwota zadatku tym większe bezpieczeństwo Pary Młodej. Załóżmy, że DJ kosztuje 2500PLN i pobrał 1000PLN zadatku. Jeśli nie wywiążę się z umowy musi oddać klientom podwójną wartość zadatku, czyli 2000PLN. Jeśli kwota zadatku wyniosła 300PLN, to ewentualne odszkodowanie + wartość oddanego zadatku to tylko 600PLN.
WSTĘPNA REZERWACJA DJ BEZ UMOWY
Jeśli klient jest zainteresowany moją usługą didżeja na wesele, mogę na okres kilku dni rezerwować termin. Nie czynię kilkutygodniowych rezerwacji, gdyż nowe zapytanie może pojawić się bardzo szybko. Chcę uniknąć sytuacji, w której dwie osoby pytają o ten sam termin i w tym samym czasie chcą podpisać umowę. Ostateczną pewność wykonania usługi ma osoba, która podpiszę umowę i wpłaci zadatek. Zatem jeśli szukacie sprawdzonego didżeja nie czekajcie zbyt długo, gdyż termin może Wam po prostu uciec.