Patenty na dobrą muzykę na wesele

Jaki styl muzyczny dominuje na weselach ? Naturalnie wielu osobom do głowy ciśnie się słowo „disco-polo”. Jednak odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. Jako DJ, który od kilkunastu lat prowadzi wesela, muszę odpowiedzieć przewrotnie. Muzyka disco-polo nie jest nurtem muzycznym na wielu weselach.

Obsługa muzyczna wesela

Muzyka na weselu to chyba najistotniejsza część uroczystości. Oprócz jedzenia, klimatu sali, samych gości, to właśnie na ekipie prowadzącej uroczystość na sali spoczywa duża odpowiedzialność. Gwarancją sukcesu na Twoim weselu jest odpowiedni dobór muzyki oraz odpowiedni sposób prowadzenia imprezy. Z drugiej strony zatrudnienie mało fachowej obsługi muzycznej wpłynąć może negatywnie na wspomnienia Wasze i gości. Wybierając didżeja na wesele, orkiestrę lub połączenie tych dwóch rozwiązań pamiętaj o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

DJ lub orkiestra – zatrudnij sprawdzone osoby

Dostępne są właściwie dwie racjonalne sposoby zapewnienia oprawy muzycznej imprezy weselnej: DJ Wodzirej lub orkiestra na wesele. To, którą opcję wybrać z pewnością pomoże Wam ten artykuł. Być może jesteście już po jego lekturze. DJ na wesele zapewni wszechstronny zakres muzyczny (jeśli zatrudnicie dobrego didżeja). Zespół natomiast to świetne brzmienie na żywo (o ile zatrudnisz dobrą kapelę). Stawiacie na wesele tradycyjne z dużą ilością disco – polo ? Nie zamawiajcie zespołu z rockowym i nowoczesnym zacięciem. Pragniecie muzyki nowoczesnej i ponadczasowej ? Nie przymierzajcie się do kapeli stricte „biesiadno – discopolowej”. Jeśli na Waszym weselu będzie mniejsza ilość osób, możecie usiąść i przemyśleć jaki rodzaj muzyki będzie najlepiej odbierany. Jeśli jednak zapraszacie więcej, niż kilkadziesiąt gości, to zadanie wyboru muzyki będzie dla Was zapewne zbyt trudne. Dobór muzyki na imprezie weselnej przy dużej ilości osób czasami musi być swojego rodzaju kompromisem. Musimy zadowolić rzeszę publiki o szerokim horyzoncie zainteresowań i gustów muzycznych oraz będących w różnym wieku.

Przyłóż się chociaż minimalnie

Nie jest dla mnie zaskoczeniem, gdy Młodzi chcą wpłynąć na rodzaj muzyki na wesele. Często przygotowują listę utworów muzycznych, ba…czasami przysyłają nawet ich długie listy. Czy jest to konieczne ? Być może odpowiedzią będzie ten film. Dobrym pomysłem jest spytanie zespołu bądź didżeja jaką ma muzyczną wizję Waszego wesela. Jeśli masz w planach wysyłać didżejowi długą listę muzyki, to najlepiej zrób to przed podpisaniem umowy. Niektóre osoby nie uwzględniają takich życzeń, gdyż może ona być naprawdę kłopotem. Nie zawsze muzyka z listy będzie pasować gościom. Dodatkowo utwory nietypowe i mało popularne trzeba gdzieś znaleźć lub kupić, nie zawsze jest to możliwe a na pewno czasochłonne.

Repertuar muzyczny

Jeśli wybraliście didżeja na wesele, to zakres muzyczny na weselu może być naprawdę właściwie nieograniczony. Inaczej mają się sprawy z przypadku kapeli. W tym przypadku dobrze dopytać czy poprosić o repertuar. Wiele zespołów powinno posiadać listę muzyki, którą przygotowali na imprezę. Być może mogą zaaranżować coś z Waszych muzycznych życzeń.

Para Młoda w centrum zainteresowania

Nie jest tajemnicą, iż goście przychodzący na wesele chcą przede wszystkim widzieć na nim Parę Młodą. Zdecydowanie zatem odradzam wszelkie wypady w tym dniu na sesje zdjęciowe czy inne tego typu pomysły. Jeśli Para Młoda dobrze bawi się przy muzyce serwowanej przez orkiestrę czy didżeja, to na pewno nie zostaną sami na parkiecie. Jeśli jednak gust muzyczny Młodych odbiega mocno od tego co chcą usłyszeć goście, zapewne trzeba będzie iść na ustępstwa i kompromisy w zakresie muzyki. O co chodzi ? Jeśli Pan Młody jest zagorzałym „rockmanem” a Pani Młoda też gustuje w podobnych klimatach, to warto aby poszli na ustępstwa. Należy w takim przypadku pozwolić także na zabawę przy innej muzyce (lata 80-te czy domieszkę disco-polo). Ja jako DJ na wesele jestem w stanie obsłużyć wesela nowoczesne bez muzyki chodnikowej, ale jak zniosą to goście ?? 🙂

Idealna muzyka na wesele

Odpowiedzmy sobie na pytanie jaka powinna być najbardziej optymalna obsługa muzyczna wesela ? Wiele osób kojarzy wesele z muzyka disco-polo. Prawdą jest, że jest to gatunek prezentowany na 80-90% imprez weselnych, ale jako DJ z Krakowa prowadzący wiele wesel w różnych klimatach pamiętam także te, na których muzyki z tego gatunku nie było. Powodem tego było takie życzenie Pary Młodej, albo to, iż na weselu było sporo gości z zagranicy. Jeśli klienci nie przedstawiają mi swojej koncepcji co do tego rodzaju muzyki, mieszczę podczas imprezy około 10-15% disco polo jako całość repertuaru.

Osobiście nie jestem wielkim fanem disco-polo, ale owszem…jest kilka kawałków, które wpadają w ucho i na wesele się nadają 🙂 Trzon muzyczny wesela to oczywiście największe przeboje polskie i zagraniczne od lat 60-tych do współczesnych hitów. Wesele nie może się obyć bez przebojów Krawczyka, Rodowicz, Modern Talking, Madonny, czy też Shakina Stevensa. Usłyszeć i potańczyć warto przy piosenkach z filmu Dirty Dancing, czy też Grease 🙂

Muzyka na wesele

Muzyka na weselu może wywoływać emocje pozytywne jak i negatywne, jeśli jest źle dobrana i zaprezentowana. Zły dobór utworów po sobie może skutecznie zaburzać dobry klimat na parkiecie oraz drażnić gości. Wie to każdy doświadczony DJ klubowy, jak też każdy DJ na wesele, który ma za sobą kilkadziesiąt i więcej poprowadzonych wesel. Dobra muzyka to podstawa udanego wesela, zła muzyka jest powodem niezadowolenia gości i Pary Młodej. Może dziać się tak zarówno w przypadku DJ-a prowadzącego wesele, jak i orkiestry.

Co „gram” na weselach ?

Mój przepis na sukces to sprawdzone wielkie przeboje taneczne z ostatnich 50-60 lat. A skąd wiedzieć, iż utwór jest sprawdzony ? To wie tylko doświadczony DJ na wesela i imprezy, który na bieżąco obsługuje taneczne wydarzenia i wie, jakie utwory się sprawdzają. Oczywiście ważne jest śledzenie list przebojów i gromadzenie dobrej muzyki na bieżąco, ale jednak podczas wesel muzycznym trzonem są wielkie przeboje sprzed lat ! Jak powszechnie wiadomo gusta muzyczne są bardzo zróżnicowane, a do DJ-a należy to, aby melodie na imprezie zadowalały jak największy procent gości, zatem musi być to muzyka powszechnie znana i popularna, łatwo wpadające do ucha i sprawdzona na wcześniejszych prowadzonych imprezach. Selekcja muzyki na wesele trwa u mnie właściwie całe życie 🙂 Kiedyś prowadząc imprezy klubowe jako DJ na imprezę, godzinami wertowałem listy przebojów w poszukiwaniu nowym hitów dyskotekowych. Dzisiaj, kiedy to obsługuje wesela, imprezy firmowe, studniówki oraz inne imprezy zamknięte, nowości muzyczne także stanowią ważną cześć muzycznego repertuaru, ale są na pewno mniejszością. Zatem muzykę na wesele czy inną imprezę selekcjonuje i przesłuchuje w domu, w aucie i innych miejscach, ciągle zastanawiając się, czy utwory, które słucham nadają się do tańca 🙂 Wynajmując mnie w roli dj-a na wesele musisz wiedzieć, iż na weselu czeka na Was cała plejada gwiazd polskiej i światowej muzyki. Ponadczasowe prawdziwe przeboje disco z lat 70, 80 i 90-ych zawsze się sprawdzą, są po prostu hity na każdą imprezę o których mówi się „must have” lub „to musi być” ! Dzięki bogatej płytotece i ogromnemu zbiorowi plików MP3 wysokiej jakości, ze mną w roli DJ-a prowadzącego wesela spędzicie niezapomnianą podróż muzyczną.

Nie tylko muzyka jest ważna podczas wesela

Jak zapewne zauważysz na własnym weselu, nie tylko muzyka jest rzeczą ważną podczas wesela. Charakteru imprezie dodaje osoba, która ją prowadzi. Myśląc o zatrudnieniu didżeja na wesele bądź kapeli, pomyśl, iż w zespole powinna być osoba umiejąca władać mikrofonem. To właśnie na jej barkach spoczywa obowiązek wzniesienia toastu, poprowadzenia oczepin, czy przywitania Młodych na początku imprezy. Bez tej ważnej postaci sama dobra muzyka na wesele obroni się, ale nie zostanie dodana jej wartość innego charakteru. Szczególnie cenię sobie zespoły muzyczne, które posiadają talent „zagajenia” podczas przerw między piosenkami. Dobrze wykonana piosenka powinna być zakończona komentarzem wprowadzającym do kolejnego utworu. Pozytywne nastawienie osoby prowadzącej imprezę udziela się wszystkim gościom i naturalnie Parze Młodej.

Zapraszam do współpracy, oferuję najlepszą muzykę na wesela, atrakcje, zabawy, magiczne oświetlenie i prowadzenie jedyne w swoim rodzaju ! DJ Robert Koss – Wasz DJ na wesele !