...

DJ czy zespół na wesele

DJ czy zespół na wesele

Oprócz sposobu prowadzenia wesela odpowiednia muzyka na wesele jest jednym z filarów udanego ślubu. Tradycyjnie w przeszłości wesela prowadziły właściwie wyłącznie zespoły weselne, a huczna zabawa trwała do późnych godzin porannych. Oprawa muzyczna na przełomie wielu lat ewoluowała i dalej wciąż się zmienia. Dużą popularnością cieszą się oprócz orkiestr usługi DJ na wesele. Część osób dalej jednak nie wyobraża sobie wesela bez tradycyjnej kapeli.

Na Parze Młodej z reguły spoczywa obowiązek znalezienia firmy, która zajmie się obsługą muzyczną wesela. Często radą pomagają Rodzice, świadkowie i inne osoby, które wesele mają już za sobą. Nie zawsze jednak wskazówki bliskich osób są trafione. Zdarza się, iż nasi znajomi kierują się utartymi przez lata stereotypami. Jak powinno wyglądać w praktyce wesele od strony muzycznej ? Wiele jest teorii i szkół na ten temat.

DJ weselny kontra orkiestra

Wybór DJ na wesele czy kapela to dylemat nurtujący wiele Par Młodych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba zatrudnienie DJ-a oraz orkiestry. Kiedy zespół weselny odpoczywa, DJ „przejmuje stery” i prezentuje muzykę mechaniczną. Minusem takiego rozwiązania są wysokie koszty. Należy się także zatroszczyć, aby repertuar się nie powielał. Wymaga to zazwyczaj wcześniejszego spotkania DJ-a z członkiem zespołu i ustalenia muzyki oraz zakresu prowadzenia uroczystości.

Wybór muzyki na wesele to ciężka decyzja. Kiepski zespół i niedoświadczony dj mogą skutecznie zepsuć uroczystość. Fajny zespół muzyczny na wesele i dobry dj weselny z doświadczeniem mogą sprawić, iż wesele będzie pozytywnie długo pamiętane. Dylemat ten jest chyba najczęściej przywoływanym przez klientów. Decyzja nie jest łatwa, tym bardziej, że na rynku jest cała masa firm świadczących usługi muzyczne. W tym gąszczu ofert naprawdę trudno jest znaleźć dobrego dj-a na wesele, czy profesjonalny zespół muzyczny. Powiem więcej…na rynku chyba więcej jest przeciętnych dj-ów weselnych i półprofesjonalnych zespołów, niż zawodowców. To smutne, ale takie odnoszę wrażenie zaglądając czasami na ogłoszenia konkurencji i czytając fora weselne. Dużo osób narzeka na zespoły i jest spora rzesza klientów niezadowolonych z usług didżeja.

 

Jednoznacznie nie będę rozstrzygał kto jest lepszy… DJ czy zespół. Po pierwsze nie byłbym obiektywny, gdyż sam na terenie Krakowa obsługuje wesela jako DJ. Po drugie ciężko wybrać jednoznacznie czym dotrzeć do celu … Audi czy Mercedesem 🙂 Oba rozwiązania są dobre i dające satysfakcję, o ile sprawdzone.

DJ na wesela

Podstawową różnicą pomiędzy DJ-em weselnym a kapelą jest forma prezentacji muzyki. DJ odtwarza muzykę z płyt, bądź plików MP3, zespół gra na żywo (ale nie zawsze o czym także napiszę). Plusem DJ jest o wiele szerszy repertuar muzyczny. Jest on w stanie zagrać praktycznie każdą nowość, która pojawia się na rynku. Zatrudniając zespół muzyczny mogą ominąć Cię na weselu muzyczne “świeżynki”, na których przygotowanie zespół potrzebuje czasu. Elastyczność muzyczna DJ-a jest na tyle duża, iż jest on w stanie w chwili zmienić rodzaj muzyki dostosowując go do tego, co dzieje się na parkiecie. Zespół potrzebuje komunikacji między jego członkami, aby ustalić zmianę programu. DJ nie wkłada wysiłku w śpiewanie i granie na instrumencie, więc może energię pożytkować na aranżację animacji, sterowanie oświetleniem i inne czynności. Niższy nakład sił daje DJ-owi szansę na wypełnienie większej ilości czasu taneczną muzyką.

Cechy dobrego DJ-a na wesela:

 • szeroki repertuar muzyczny na płytach CD i plikach MP3,
 • niższe koszty niż kilkuosobowy zespół na wesele,
 • wyższa elastyczność w zakresie repertuaru muzycznego,
 • więcej muzyki do tańca i krótsze przerwy,
 • dostęp do nowości muzycznych “od ręki” bez potrzeby przygotowywania aranżacji,
 • z reguły potrzebuje mniej powierzchni na rozłożenie sprzętu.

Zapomnij o stereotypie, iż DJ potrafi obsłużyć wyłącznie imprezę dla młodych gości. Przy muzyce serwowanej przez prezentera muzycznego z powodzeniem tańczą osoby młodsze i starsze. Wszystko zależy od sposobu doboru repertuaru. Wesele w wykonaniu DJ-a nie musi być klubową imprezą w rytmach dyskotekowych bitów. Szlagiery z lat 70, 80, 90-ych i współczesne zna z pewnością każdy doświadczony DJ weselny i wie kiedy i jak je “wkręcić”, aby sprawiły radość tańczącym osobom.

Zespół, kapela, orkiestra na wesela

Wynajęcie profesjonalnego zespołu na wesele, który zagra na żywo łączy się z dużo większym wydatkiem, niż wynajęcie didżeja wodzireja. Uczestnicy zespołu weselnego śpiewają i grają na instrumentach tworząc niepowtarzalny klimat. Dzięki dobremu nagłośnieniu i brzmieniu instrumentów muzycznych możesz usłyszeć to, czego być może zabraknie przy DJ-u. Jednak tutaj musisz wybrać sprawdzony i polecany zespół, gdyż jest wiele ekip, które puszczają muzykę z podkładów i dośpiewują tylko partie wokalne. Często brzmienie “na żywo” jest w przypadku zespołu nie zaletą, ale kłopotem, gdyż jest to brzmienie mniej niż przeciętne. Kilkuosobowe składy są bardziej podatne na zmiany ich członków. Co jeśli przed weselem zmieni się wokalistka, na której bardzo Wam zależało ?

 

Pamiętać należy że dobra kapela weselna powinna składać się z co najmniej trzech osób. Jeśli zależy nam na instrumentach jak saksofon, gitara, klawisze czyli bardziej rozbudowany system instrumentalny, to na pewno tych osób musi być więcej. Cudów nie ma, profesjonalny zespół na wesele musi być droższy od didżeja na wesele 🙂 Kilku muzyków będzie bardziej się ceniło, niż 1 czy 2-osobowy skład DJ wodzirej.

Cechy dobrej orkiestry weselnej:

 • klimatyczne brzmienie instrumentów „na żywo”,
 • urok dobrego głosu lub głosów wokalistów,
 • możliwość oprawy muzycznej pod domem, przed salą weselną,
 • opcja biesiady z muzyka na żywo przy stołach,
 • wykonywane na żywo toasty i przyśpiewki lepiej brzmiące niż z podkładów MP3.

Ile kosztuje DJ i zespół ?

Uśredniając stawki dobrej klasy DJ na wesele proponuje zazwyczaj swoje usługi w cenach oscylujących w okolicach 2-4 tysięcy złotych. Ceniący swoje brzmienie zespół 4-5 osobowy to wydatek koło 5-8 tysięcy złotych. Takie kwoty są aktualne na 2019 rok. Są oczywiście usługodawcy, którzy nie mieszczą się w tych cenowych widełkach. Niejednokrotnie znajdziesz ogłoszenia DJ-a na wesele za 800PLN, czy też kapeli za 2000PLN 🙂 Czy warto korzystać z tak tanich usług ? Na razie nie udzielę odpowiedzi 🙂 Znajdziesz także zespoły za 10-12 tysięcy, a nawet firmę DJ-a wodzireja w kwocie około 10 tysięcy złotych. Tu też musicie ocenić, czy te usługi są tyle warte i czy Was na nie stać 🙂

Kiedy rezerwować DJ na wesele lub zespół ?

Musisz pamiętać, iż dobre zespoły weselne, jak też DJ wodzirej na poziomie mają terminy zajęte z reguły na rok, czy dwa lata w przód. Z rezerwacją oprawy muzycznej nie ma co zwlekać, jeśli szukasz naprawdę kogoś cenionego. Krótko mówiąc rezerwuj jak szybko się da 🙂 Organizując wesele obejdziesz się bez foto-budki, czy kamerzysty, ale już nie bez muzyki. Sam doświadczam często telefonów klientów poszukujących bezowocnie DJ-a na swoje wesele kilka miesięcy przed imprezą. Kilkanaście telefonów nie daje efektów. Także ja szczególnie w miesiącach wakacyjnych mam już małe pole do manewru chcąc polecić kolegę po fachu. Po prostu prawie wszyscy są zajęci !

Praktyczne uwagi odnośnie wyboru DJ-a na wesele bądź zespołu

Wybierając oprawę muzyczną musicie pamiętać o kilku ważnych kwestiach i zasadach, które są bardzo uniwersalne:

 • nigdy nie kupuj “w ciemno”, zawsze zweryfikuj swój wybór, nawet jeśli usługobiorca jest z polecenia,
 • przed podpisaniem umowy poproś o materiał foto i video z imprez poprowadzonych do tej pory,
 • wpiszcie w umowie klauzule, że zespół nie będzie grał z playbacku,
 • poproście o zapis, iż członkowie zespołu lub DJ nie spożywają w pracy alkoholu,
 • spytajcie czy usługa nie wymaga jakiś dodatkowych, ukrytych opłat,
 • przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj, aby uniknąć w przyszłości niejasności.

Podsumowanie

Gdy Twój wybór będzie trafny i zdecydujesz się na doświadczone osoby, nie musisz martwić się o jakość usługi. I to w przypadku zarówno zespołu jak i DJ-a na wesela. Możesz być pewny, że goście będą zadowoleni. Jeśli jednak wybierzesz osoby, które na rynku tą pracą zajmują się dorywczo, to możesz mieć pewne obawy, czy goście weselni będą zadowoleni. Wybieraj firmy z ugruntowaną pozycją i kieruj się rozsądkiem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zaskakująco tanie oferty. Pamiętajcie, że dobry didżej na wesele lub sprawdzony zespół na wesele mają czasami terminy zarezerwowane nawet dwa lata do przodu. Należy uważać na usługi niesprawdzone i mega “okazje” cenowe, które mogą odbić się czkawką.

Pamiętaj, iż DJ z reguły ma w swoich zasobach kilkaset a czasem ponad tysiąc utworów muzycznych w sprawdzonych wersjach. Zespół zazwyczaj ma 100-200 przygotowanych aranżacji. Nie oznacza to, że ta ilość jest niewystarczająca. Jednak musisz nastawić się, iż nie zawsze utwory wykonywane przez kapelę będą wiernie odzwierciedlały oryginały.

Przypomnijmy sobie wesela na których byliśmy w przeszłości. Czy zdarzało się Wam siedzieć przy stołach i czekać z utęsknieniem, aż orkiestra w końcu skończy przerwę ? A może DJ, który prowadził wesele wyłącznie puszczał muzykę i nie wiedział co to mikrofon ? Głowa bolała od nadmiaru decybeli z kolumn kapeli ? Didżej testował na weselu muzykę i nie za bardzo wiedział czym porwać publikę ? To wszystko jest możliwe. Teraz pomyśl, że można inaczej. Jak najbardziej jesteście w stanie odrzucić stereotypy. Orkiestra to nie musi być zespół amatorów, którzy traktują wesele jako prywatne spotkanie i możliwość dodatkowego zarobku. DJ weselny to nie musi być amator z laptopem puszczający niesprawdzona listę muzyki, ale zawodowy prezenter muzyczny.

Kraków stał się jednym z miast, w którym branża didżej na wesele rozwinęła się bardzo dynamicznie. Z powodzeniem działają tu także zespoły muzyczne. Każdy ma pracę, jeśli wykonuje ją rzetelnie i profesjonalnie. Jestem jednym z przodowników usługi DJ na wesele w okolicach Krakowa. Zacząłem w roku 2005 i moja przygoda z weselami trwa nadal. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

Skomentuj :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.