DJ czy zespół na wesele

Tematem, który dzisiaj poruszymy jest muzyka na weselu. Zagadnienie będące powodem swoistej wojna między didżejami a zespołami weselnymi. Do tej pory walka ta nie przyniosła jednoznacznej odpowiedzi co lepsze – DJ czy zespół na wesele. Zapraszamy do naszego artykułu w którym dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając muzykę na wesele w roku 2024 i 2025 ?

Muzyka jest jednym z filarów udanego ślubu. Tradycyjnie w przeszłości wesela prowadziły właściwie wyłącznie zespoły weselne, a huczna zabawa trwała do późnych godzin porannych. Oprawa muzyczna na przełomie wielu lat ewoluowała i dalej wciąż się zmienia. Dużą popularnością cieszą się oprócz orkiestr usługi weselnego didżeja. Część osób dalej jednak nie wyobraża sobie wesela bez tradycyjnej kapeli.

Na Parze Młodej z reguły spoczywa obowiązek znalezienia firmy, która zajmie się obsługą muzyczną wesela. Często radą wspomagają Rodzice, świadkowie i inne osoby, które wesele mają już za sobą. Nie zawsze jednak wskazówki bliskich są obiektywne i w pełni trafione. Zdarza się, iż kierują się oni utartymi przez lata stereotypami.

Najczęstsze problemy związane z wyborem muzyki na wesele

Tyle ile Par Młodych, tyle koncepcji muzycznej oprawy. Z jednej strony Rodzice lub ciocia Zosia, którzy pałają miłością do disco polo, po drugiej stronie barykady Para Młoda, która na dźwięk Zenka Martyniuka w kolumnach chętnie uciekłaby z parkietu. 

Takie sytuacje zdarzają się, ale już coraz rzadziej. Na szczęście zdecydowana większość moich klientów widzi istotę problemu i stara się stanąć gdzieś pośrodku tego wariackiego muzycznego weselnego zagadnienia.

DJ kontra orkiestra

Wybór DJ czy kapela to dylemat nurtujący wiele Par Młodych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba zatrudnienie DJ-a oraz orkiestry.

Kiedy zespół weselny odpoczywa, DJ „przejmuje stery” i prezentuje muzykę mechaniczną. Minusem takiego rozwiązania są wysokie koszty. Należy się także nieco zatroszczyć, aby repertuar didżeja i zespołu nie był obszernie powielany. Wymaga to zazwyczaj wcześniejszego spotkania DJ-a z członkiem zespołu i ustalenia muzyki oraz zakresu prowadzenia uroczystości.

Kiepski zespół i niedoświadczony DJ mogą skutecznie zepsuć uroczystość. Fajny zespół muzyczny na wesele i dobry DJ z doświadczeniem mogą sprawić, iż wesele będzie pozytywnie i długo pamiętane. Dylemat ten jest chyba najczęściej przywoływanym przez klientów. Decyzja nie jest łatwa, tym bardziej, że na rynku jest cała masa firm świadczących usługi muzyczne. W tym gąszczu ofert naprawdę trudno jest znaleźć dobrego didżeja, czy profesjonalny zespół muzyczny. Powiem więcej … na rynku chyba więcej jest przeciętniaków i półprofesjonalnych zespołów, niż ciekawych i wyróżniających się ofert. To smutne, ale takie odnoszę wrażenie zaglądając czasami na ogłoszenia konkurencji i czytając fora weselne. Dużo osób narzeka na zespoły i jest spora rzesza klientów niezadowolonych z usług didżeja.

Podsumowując ile osób, tyle opinii. Na pewno jedno jest prawdą. Dobry DJ i dobry zespół zrobią dobrą robotę !

DJ dla młodych a zespół dla starszych ?

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że zespół jest dla osób starszych a DJ prowadzi wesela na których bawią się przede wszystkim młodzi. Jest to bardzo błędne założenie ! Jeśli DJ ma dostęp do utworów z lat 60, 70 do współczesnego okresu to właściwie jest to bardzo szeroki i uniwersalny repertuar.

Przecież DJ to nie jest taki typowy DJ klubowy z Manieczek czy innego klubu który będzie miksował techno od początku do końca imprezy.

Na oku macie zespół, który w swoim repertuarze ma nowe przeboje ? Także w tym przypadku nie można powiedzieć że jest to kapela dla starszych gości.

Podsumowując najważniejsze jest jakość i to co prezentuje DJ lub zespół a nie to, czy na weselu będziecie mieli młodsze czy starsze pokolenia. Nie przeczytacie u nas opinii że wyłącznie DJ jest dobry albo że powinniście zdecydować się na kapelę ! Nie ma tak jednoznacznej odpowiedzi. Po prostu wybierzcie tą osobę, która robi dobrą robotę podczas wesela.

Usługa Didżeja

Podstawową różnicą pomiędzy DJ-em a kapelą jest forma prezentacji muzyki. DJ odtwarza muzykę z płyt, bądź plików MP3, zespół gra na żywo (ale nie zawsze o czym także napiszę). Plusem DJ jest o wiele szerszy repertuar muzyczny. Jest on w stanie zagrać praktycznie każdą nowość, która pojawia się na rynku. 

Zatrudniając zespół muzyczny mogą ominąć Cię na weselu muzyczne “świeżynki”, na których przygotowanie zespół potrzebuje czasu. Elastyczność muzyczna DJ-a jest na tyle duża, iż jest on w stanie w chwili zmienić rodzaj muzyki dostosowując go do tego, co dzieje się na parkiecie. Zespół potrzebuje komunikacji między jego członkami, aby ustalić zmianę programu. DJ nie wkłada wysiłku w śpiewanie i granie na instrumencie, więc może energię pożytkować na aranżację animacji, sterowanie oświetleniem i inne czynności. Niższy nakład sił daje DJ-owi szansę na wypełnienie większej ilości czasu taneczną muzyką.

Cechy dobrego didżeja

Spośród najważniejszych cech charakteryzujących dobrego didżeja wymienić należy:

 • szeroki repertuar muzyczny na płytach CD i plikach MP3,
 • niższe koszty niż kilkuosobowy zespół na wesele,
 • wyższa elastyczność w zakresie repertuaru muzycznego,
 • więcej muzyki do tańca i krótsze przerwy,
 • dostęp do nowości muzycznych “od ręki” bez potrzeby przygotowywania aranżacji,
 • z reguły potrzebuje mniej powierzchni na rozłożenie sprzętu.

Zespół, kapela, orkiestra na wesela

Wynajęcie profesjonalnego zespołu na wesele, który zagra na żywo łączy się z dużo większym wydatkiem, niż wynajęcie didżeja i wodzireja na ślub. Uczestnicy zespołu weselnego śpiewają i grają na instrumentach tworząc niepowtarzalny klimat. Dzięki dobremu nagłośnieniu i brzmieniu instrumentów muzycznych możesz usłyszeć to, czego być może zabraknie przy DJ-u. 

Jednak tutaj musisz wybrać sprawdzony i polecany zespół, gdyż jest wiele ekip, które puszczają muzykę z podkładów i dośpiewują tylko partie wokalne. Często brzmienie “na żywo” jest w przypadku zespołu nie zaletą, ale kłopotem, gdyż jest to brzmienie mniej niż przeciętne.

Kilkuosobowe składy są bardziej podatne na zmiany ich członków. Co jeśli przed weselem zmieni się wokalistka, na której bardzo Wam zależało ?

Pamiętać należy że dobra kapela weselna powinna składać się z co najmniej trzech osób. Jeśli zależy nam na instrumentach jak saksofon, gitara, klawisze czyli bardziej rozbudowany system instrumentalny, to na pewno tych osób musi być więcej. Cudów nie ma, profesjonalny zespół na wesele musi być droższy od didżeja na wesele 🙂 Kilku muzyków będzie bardziej się ceniło, niż 1 czy 2-osobowy skład DJ wodzirej.

Cechy dobrej orkiestry weselnej:

 • klimatyczne brzmienie instrumentów „na żywo”,
 • urok dobrego głosu lub głosów wokalistów,
 • możliwość oprawy muzycznej pod domem, przed salą weselną,
 • opcja biesiady z muzyka na żywo przy stołach,
 • wykonywane na żywo toasty i przyśpiewki lepiej brzmiące niż z podkładów MP3.

Ile kosztuje DJ i zespół ?

Uśredniając cena dobrej klasy didżeja zazwyczaj oscyluje w okolicach 3-4 tysięcy złotych. Ceniący swoje brzmienie zespół 4-5 osobowy to wydatek koło 5-8 tysięcy złotych. Takie kwoty są aktualne na 2019 rok. Są oczywiście usługodawcy, którzy nie mieszczą się w tych cenowych widełkach. Niejednokrotnie znajdziesz ogłoszenia didżeja za 800PLN, czy też kapeli za 2000PLN 🙂 Czy warto korzystać z tak tanich usług ? Na razie nie udzielę odpowiedzi 🙂 

Znajdziesz także zespoły za 10-12 tysięcy, a nawet firmę DJ-a wodzireja w kwocie około 10 tysięcy złotych. Tu też musicie ocenić, czy te usługi są tyle warte i czy Was na nie stać 🙂

Kiedy rezerwować DJ lub zespół ?

Musisz pamiętać, iż dobre zespoły weselne, jak też DJ wodzirej na poziomie mają terminy zajęte z reguły na rok, czy dwa lata w przód. Z rezerwacją oprawy muzycznej nie ma co zwlekać, jeśli szukasz naprawdę kogoś cenionego. Krótko mówiąc rezerwuj jak szybko się da 🙂 Organizując wesele obejdziesz się bez foto-budki, czy kamerzysty, ale już nie bez muzyki. 

Sam doświadczam często telefonów klientów poszukujących bezowocnie DJ-a na kilka miesięcy przed imprezą. Kilkanaście telefonów nie daje efektów. Także ja szczególnie w miesiącach wakacyjnych mam już małe pole do manewru chcąc polecić kolegę po fachu. Po prostu prawie wszyscy są zajęci !

Praktyczne uwagi odnośnie wyboru didżeja na wesele bądź zespołu

Wybierając oprawę muzyczną musicie pamiętać o kilku ważnych kwestiach i zasadach, które są bardzo uniwersalne:

 • nigdy nie kupuj “w ciemno”, zawsze zweryfikuj swój wybór, nawet jeśli usługobiorca jest z polecenia,
 • przed podpisaniem umowy poproś o materiał foto i video z imprez poprowadzonych do tej pory,
 • wpiszcie w umowie klauzule, że zespół nie będzie grał z playbacku,
 • poproście o zapis, iż członkowie zespołu lub DJ nie spożywają w pracy alkoholu,
 • spytajcie czy usługa nie wymaga jakiś dodatkowych, ukrytych opłat,
 • przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj, aby uniknąć w przyszłości niejasności.

Podsumowanie

Gdy Twój wybór będzie trafny i zdecydujesz się na doświadczone osoby, nie musisz martwić się o jakość usługi. I to w przypadku zarówno zespołu jak i DJ-a. Możesz być pewny, że goście będą zadowoleni. Jeśli jednak wybierzesz osoby, które na rynku tą pracą zajmują się dorywczo, to możesz mieć pewne obawy, czy goście weselni będą zadowoleni. Wybieraj firmy z ugruntowaną pozycją i kieruj się rozsądkiem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zaskakująco tanie oferty. Pamiętajcie, że dobry didżej lub sprawdzony zespół na wesele mają czasami terminy zarezerwowane nawet dwa lata do przodu. Należy uważać na usługi niesprawdzone i mega “okazje” cenowe, które mogą odbić się czkawką.

Leave a Comment