Czy warto robić poprawiny wesela ??

poprawiny wesela

Poprawiny wesela łączą się z polska tradycją hucznych wesel. Taka swoista impreza po weselu ma na celu przedłużyć weselny klimat o kolejny dzień zabawy. W praktyce jednak wielu klientów rezygnuje z urządzania poprawin. Często organizują imprezę w poprawiny w domu korzystając z możliwości poczęstowania gości jedzeniem, którego po weselu nie dało się spożyć. Także zapasy alkoholu z pewnością w dniu poprawin się nie zmarnują 🙂

Kto robi poprawiny wesela ?

Z własnego doświadczenia wnioskuję, iż poprawiny na sali weselnej organizują najczęściej Młode Pary, które na weselu gościły większą ilości osób. Krótko mówiąc najczęściej duże wesela doczekują się poprawin. Klienci robiący mniejsze wesela najczęściej kończą zabawę po jednym dniu, z poprawin rezygnują. 

Czasami robią małe spotkanie w gronie najbliższej rodziny. Nie da się ukryć, iż poprawiny robione na sali weselnej to dodatkowy koszt. Oprócz opłacenia jedzenia i personelu sali, należy zatrudnić także obsługę muzyczną. Przecież goście nie powinni się nudzić 🙂

Ile trwają poprawiny wesela ?

Jeśli chodzi o czas trwania poprawin, to zostałem kilka razy zaskoczony. O ile standardem są imprezy trwające 6-8 godzin, to zdarzały mi się poprawiny, podczas goście bawili się dłużej niż na weselu. Jednak na krótszy czas trwania tej imprezy wpływa zmęczenie gości oraz pracujący poniedziałek (poprawiny najczęściej odbywają się w niedzielę). Nie bez znaczenia jest fakt, iż wesela odbywają się często nie tylko w soboty, ale w inne dni tygodnia. Zatem problemem może być dostępność sali. Zatem planując poprawiny wesela warto zacząć je nie za wcześnie, aby weselnicy mogli się wyspać i dojść do siebie po weselnej zabawie. Warto także nie przesadzać z godzina końca imprezy poprawin, aby goście mogli wrócić do domu i przespać się przed kolejnym pracowitym dniem. Jest grono osób, które z poprawin wychodzą od razu po obiedzie.

Jak wygląda zabawa na poprawinach ?

Poprawiny wesela to także zazwyczaj udane imprezy, ale goście potrzebują jednak więcej czasu, żeby „dojrzeć” do zabawy. Często są po prostu zmęczeni po weselu, niewyspani lub po prostu skacowani. Po kilku głębszych jednak wszystkie te utrudnienia przestają mieć znaczenie. Często jako DJ obsługuję same poprawiny i faktycznie poprawiam robotę po poprzednikach. Część gości opuszcza imprezę tuż po obiedzie, inna grupa rezygnuje z aktywnej zabawy, a kolejni korzystają z możliwości wyskakania się jak najdłużej. Organizując poprawiny nigdy nie wiesz jaki będzie zapał gości po poprzednim dniu. Zdarza się często, iż podczas poprawin goście mają większą ochotę na spacery po okolicy, picie zimnego piwa w ogrodzie, niż szalone tańce na parkiecie. Zatem czasami lepiej odpuścić, niż na siłę zaciągać ich na parkiet.

Z mojego doświadczenia wynika, iż często do dobrej zabawy na poprawinach wesela towarzystwo musi po prostu czasowo i mentalnie dojrzeć. Okres dojrzewania czasami wynosi kilkadziesiąt minut, czasami kilka godzin. Zdarzają się poprawiny, które rozkręcają się na dobre tuż przed godziną, która miała być czasem granicznym imprezy. W takim przypadku można przemyśleć niewielkie przedłużenie poprawin, o ile jest na to zgoda właściciela lokalu i obsługi muzycznej (orkiestry bądź -). Ciekawą alternatywą na poprawiny może okazać się wynajem nagłośnienia na tą okazję i przygotowania wcześniej orientacyjnej play listy utworów. O ile na weselu nie jestem zwolennikiem „puszczania” muzyki we własnym zakresie, o tyle na poprawinach pomysł ten może okazać się trafiony.

Czy warto robić poprawiny ?

Temat poprawin jest sprawą indywidualną. Często robią je osoby pracujące za granicą i organizujące poprawiny w Polsce. Jest to znakomita okazja, aby spędzić dodatkowy dzień ze znajomymi i rodziną, którą rzadko się widuje z powodu emigracji. Stosunkowo częściej poprawiny organizują Młode Pary, które robią większe wesela. Im większe wesele, tym większa szansa, iż Młodzi zdecydują się na poprawiny.

Na poprawiny zaproś wcześniej

Waszych gości warto na poprawiny zaprosić dużo wcześniej przed imprezą. Najlepiej zrobić to od razu gdy prosicie osoby na wesele. Dobrze wiedzieć, że czeka ich drugi dzień imprezowania. Niektórzy z pewnością zarezerwują sobie wolny poniedziałek na dojście do siebie i wypoczynek (o ile poprawiny będą w niedzielę). Także część osób potwierdzi Wam, czy zjawi się na samym weselu, czy także na jego poprawinach. Jest to na tyle istotne, że z pewnością pozwoli ograniczyć część kosztów organizacji poprawin wesela.

Konkursy i zabawy na poprawiny wesela

Poprawiny są często na tyle niestandardową imprezą co do formy jej przebiegu, że nie ma co planować szczegółowego scenariusza uwzględniającego szereg zabaw i konkursów. Z mojego doświadczenia jako DJ wodzirej na wesele wiem, iż poprawiny powinny być wypełnione tańcami, kilkoma toastami, a ewentualne konkursy powinny być jeśli już to przeprowadzone w ograniczonej ilości. Na poprawinach sprawdzi się konkurs „jaka to melodia” czy też quiz wiedzy o Parze Młodej. 

Ten ostatni wymaga wcześniejszego przygotowania pytań przez Młodych lub ich najbliższych. Może niektórzy się zdziwią, ale foto-budkę polecam bardziej na poprawiny, niż na samo wesele. Zazwyczaj stanowi ona fajną atrakcję szczególnie dla gości, którzy niekoniecznie muszą mieć ochotę i siły tańczyć.

Jaka muzyka na poprawiny ?

Zadając to pytanie chciałbym, żebyście zastanowili się raczej czy na poprawinach powielić zespół czy didżeja, który prowadził wesele, czy też zmienić formę obsługi muzycznej. Osobiście często spotkałem się z sytuacjami, podczas których kapela weselna prowadząca weselem na poprawinach została zamieniona na didżeja na wesele. Ma to na celu nie tylko ograniczyć koszty, ale wprowadzić różnorodność i muzyczne urozmaicenie. 

Były także takie rozwiązania, gdzie zespół bądź DJ zostały na poprawinach zastąpione sprzętem muzycznym i muzyką z laptopa. Można i tak i szczerze mówiąc jest szansa, że to się sprawdzi, jeśli towarzystwo jest zbyt zróżnicowane muzycznie i dobrze się w tej kwestii dogaduje. Może być to to dobre rozwiązanie, gdyż często na poprawinach ilość gości jest znacznie ograniczona, a Młode Pary już nie traktują tego dnia jako bardzo ważnego. No w każdy dużo mniej istotnego niż sam dzień wesela. Jednak fajnie jest gdy podczas tego dnia muzyką zarządza dobry dj na poprawiny.

Kamerzysta i fotograf na poprawinach ?

Zdecydowanie nie ! O ile na weselu fotograf jest raczej obowiązkowy, kamerzysta ślubny częstym gościem, to na poprawinach wesela te usługi nie są najczęściej zamawiane. Dzień poprawin nie jest uwieczniany na materiale foto-video, gdyż właściwie ciężko znaleźć w nim donośne akcenty warte zapisania w historii. Także obsługa muzyczna  (orkiestra, didżej na poprawiny lub dobry audio sprzęt) jak najbardziej (w różnej formie), ale zdjęci i film raczej nie.

Gdzie zrobić poprawiny ?

Poprawiny najwygodniej zrobić w miejscu, w którym odbywało się wesele. Miałem jednak do czynienia z sytuacjami, gdy poprawiny przenoszone były na inną salę w tym samym ośrodku, lub też na zewnątrz w formie grilla. Jedyne o czym trzeba pamiętać to, iż dla sprzętu muzycznego musi być zapewnione zadaszenie przed słońcem i ewentualnym deszczem. Jest też grono klientów, które poprawiny organizuje w domu, czy też w przydomowym ogrodzie. Wiąże się to z ograniczeniem kosztów, ale jednocześnie kładzie na barki Młodych dodatkowe obowiązki związane z zapewnieniem cateringu i miejsc siedzących. Przy dużej ilości gości może to być kłopotliwe, bądź też nawet niewykonalne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *