...

Największe błędy popełniane podczas organizacji wesela

Organizujesz wesele, planujesz skwapliwie całą uroczystość, aby wszystko wypadło idealnie. Sprawdź gdzie można popełnić największe błędy. Czy można ich uniknąć ? Zapewne tak !

Sesja zdjęciowa w dniu wesela

Jesteście przyszykowani, zwarci, gotowi na wesele. Wobec tego tego jedynego dnia macie plan na kilka zdjęć weselnych ? Nie to nie jest dobry pomysł moi drodzy ! Wesele trwa na sali weselnej 10-12 godzin. Musicie wiedzieć że wyskoczenie na zdjęciową sesję weselną zajmie wam godzinę, dwie, może nawet więcej czasu. Chyba że jest gdzieś obok sali jakiś ogród lub inne fajne miejsce, gdzie możecie szybko dojść i zrobić zdjęcia. Natomiast nie łudźcie się że wyjazdowa sesja fotograficzna, taka przyzwoita, profesjonalna zajmie Wam kilka czy też kilkanaście minut. 

Takie rzeczy opowiadają fotografowie ponieważ chcą mieć z głowy sesję plenerową w tygodniu. OK DJ weselny pewnie poradzi sobie, goście potańczą, pobawię się, wypiją drinka, ale czy o to chodzi, żeby przyjeżdżając na wesele gość weselny nie widział i nie miał możliwości kontaktu oraz rozmowy z Parę Młodą ? Obecność Młodych na weselu jest najbardziej istotną rzeczą podczas tej imprezy. Goście przyszli specjalnie dla Was i to razem z Wami chcą uczcić ten jedyny i niepowtarzalny dzień. Sesja w dniu ślubu jest półśrodkiem i nie radzimy z niego korzystać . Z tyłu głowy będziecie mieli zagadkę, co dzieję się na sali. Ponaglanie fotografa ślubnego, aby szybciej wrócić do gości też może przynieść zły efekt.

Brak winietek na stołach

Na szczęście problem ten jest coraz rzadziej spotykany w ostatnich latach. Zróbcie układ stołów analizując gości którzy przyjdą na Wasze wesele

To pomoże uniknąć bałaganu i chaosu, nerwowego szukania miejsc, przesiadania się podczas obiadu czy później. Możecie takie rzeczy oczywiście nawet ustawić z gośćmi na spokojnie przed imprezą. Nie pozostawiajcie tematu miejsc przy stole samemu sobie.

Sala podzielona na jadalną i oddzielny parkiet

Jeśli macie takie może taką możliwość, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest usadzenie gości wraz z tańcami na jednej sali. To ułatwia bezpośredni kontakt na drodze zespół lub DJ i oglądanie tego co dzieje się na parkiecie. 

Podzielona sala skutecznie utrudnia zabawę. Bardzo istotne w przypadku podzielonej sali jest dodatkowe nagłośnienie sali jadalnej pod mikrofon tak, żeby móc podawać gościom komunikaty, zapraszać na ważne wydarzenia podczas wesela i mieć z nimi po prostu kontakt. Jeśli macie taką możliwość to wybierzcie salę jedną lub po prostu nie dzielcie jej sztucznie na oddzielny parkiet i izolowaną salę jadalną.

Ważnym zaleceniem na jednej sali jest to, aby osoby starsze ustawić dalej od głośników. Oni więcej czasu chcą spędzić na rozmowach i oglądaniu parkietu, niż na bezpośrednim udziale w zabawie.

Zbyt dużo atrakcji na weselu

Musicie uświadomić sobie że wesele to nie jest bilet wstępu do wesołego miasteczka, czy lunaparku i dobrze zastanówcie się nad tego jakich atrakcji podczas tego dnia tak naprawdę dla swoich gości potrzebujecie.

Fotobudka, barman, sztuczne ognie, fajerwerki i inne tego typu rzeczy są ok, ale w nadmiarze mogą być zbyt uciążliwe. Naturalnie foto-budka i barman to są świetne rzeczy, które mogą się na weselu sprawdzić, ale jeśli do nich dołożycie pokaż sztucznych ogni, występ taneczny i jeszcze coś innego to naprawdę możecie zabrać zbyt dużo czasu gościom. Oni te cenne chwile mogliby poświęcić po prostu na dobrą zabawę na parkiecie i spędzanie czasu ze sobą. Wybierzcie najważniejsze, najbardziej dla was istotne atrakcje, które będą urozmaiceniem ale nie skradną zbyt wiele cennych minut.

Brak klimatyzacji

Szczególnie w okresie wakacyjnym bardzo uciążliwy jest brak klimatyzacji podczas wesela. Wyobraźcie sobie, że na zewnątrz jest 20 kilka stopni, sala weselna ma dużo okien, przez które świeci słońce i w środku temperatura dochodzi do 30 stopni. Musicie wiedzieć że już podczas obiadu goście są bardzo rozgrzani, ale niestety negatywnym tego słowa znaczeniu.

Wszyscy zasiadają do obiadu. Pot leje się z czół, a gdzie tam dopiero tańce na parkiecie. Nagle wjeżdża on – GORĄCY ROSÓŁ. Dlatego jeśli macie możliwość znalezienia sali z klimatyzacją i to szczególnie w okresach gorących wakacyjnych, to naprawdę zwróćcie na to uwagę.

Jeśli traficie na ładną, słoneczną, gorącą pogodę i klimatyzacja będzie słabo działać, albo po prostu nie będzie jej w ogóle, to zabawa będzie wyzwaniem. Być może dopiero w późnych godzinach wieczornych, gdy słońce zajdzie i temperatura lekko spadnie, znajdą się siły na tańce na parkiecie i po prostu wspólną zabawę.

 

Niestety, ale żart ze zdjęcia obok kilka razy usłyszałem w trudnych rozmowach pomiędzy Parą Młodą a właścicielem sali na wesele. Mało wydajna klimatyzacja była tłumaczona otwieraniem drzwi przez gości.

Zła pora rozpoczęcia wesela

Co myślimy pisząc o złej porze na początek wesela ? Jestem to prostu zbyt późna lub też zbyt wczesna godzina rozpoczęcia imprezy ślubnej. Jest pewien okres czasu, podczas którego goście są w stanie się bawić i po prostu mają na to siły. To jak w dyscyplinie każdej sportowej, przebiegniesz pewien dystans, a potem po prostu opadasz z sił.

Tak samo jest na weselu. Nie jesteśmy w stanie kilkanaście godzin spędzić na parkiecie. Organizujesz wesele – zaplanuj taki złoty środek na godzinę rozpoczęcia. 

Podwójnym wyzwaniem także dla Pary Młodej jest wczesny początek imprezy weselnej. Jeśli zbyt wcześnie wystartujecie, to musicie pamiętać o tym, że wiąże się to z wczesnym wstaniem. Potem makijaż, fryzjer, przygotowania, błogosławieństwo, msza. To wszystko kosztuje Młodych czas i siły. Bywa, że jeszcze przed północą Pani Młoda marzy o tym żeby się położyć do łóżka. 

Błędem wydaje się też utożsamianie długiego wesela z dobrą zabawą. Czasem impreza trochę krótsza, ale bardziej intensywna jest lepsza, niż dłuższa, ale obfitująca w przerwy. Także czas trwania wesela nie jest na pewno wyznacznikiem jego jakości .

Nietrafiona muzyka na wesele

DJ

Zamówiłeś didżeja lub orkiestrę, a podczas weselu okazuje się, że coś nie zagrało ? 🙂

Orkiestra

Didżej na wesele zarzekał się, że będzie super, a rzeczywistość okazała się mniej kolorowa ? U siostry zespół brzmiał lepiej, zmienił się wokalista i muzyka okazała się klapą ? Takie sytuacje mogą się zdarzyć. Wybierał muzykę na wesele opierając się na opiniach i filmach, zawrzyj w umowie niezbędne paragrafy

Brak zaufania do podwykonawców

Jeśli Para Młoda zatrudniła profesjonalną firmę, to należy założyć, iż ma ona doświadczenie. Usilne narzucanie swojej wizji, jeśli nie jest ona zbieżna z planem podwykonawcy może zadziałać przeciwnie do założeń. Dotkliwie często odczuwają to fotografowie, którym narzuca się gdzie i jak robić zdjęcia. Sztuką jest kompromis, dogadanie się i dążenie do celu wspólną ścieżką.

Zaglądanie do garnków kucharza, narzucanie muzyki zespołowi, popędzanie kamerzysty nie jest dobrą drogą, chyba, że takie działania zostały wspólnie omówione i zaplanowane.

 

Podsumowując jeśli szukacie podwykonawcy to raczej stawiajcie na osoby które mają doświadczenie w branży weselnej. Wówczas uda się uniknąć pewnych błędów i tracić czas podczas wesela na korygowanie działań firm, które zatrudniliście.

Brak umowy z podwykonawcą

Samochód weselny nie dojechał, zdjęcia dopiero za pół roku (a obiecywał wcześniej), zespół z innym wokalistą (niekoniecznie dobrym), brak wiejskiego stołu, który miał być. Takie i inne problemy zdarzają się Parom Młodym podczas organizacji swojego wymarzonego wesela. 

Pamiętajcie zawsze warto podpisać umowę i zapisać w niej najważniejsze aspekty tego czego oczekujecie że to wykonawcy. Podczas organizacji waszego wesela kierujcie się podstawą zasadą – nie ma umowy nie ma usługi. Przykładowe rzeczy które powinny być zapisane w umowie to zapewnienie prądu na sali, odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez gości, konkretne menu, termin oddania zdjęć lub filmu i wiele innych.

Ustalanie dokładnego planu imprezy co do minuty

Jeśli macie szczegółowe scenariusz plan, zarys imprezy i chcecie dokładnie określić czasowo wszystkie wydarzenia, które odbędą się na weselu to jest to z góry zdane na porażkę. Na prawie wszystkich weselach coś wypadnie za szybko, coś opóźni się o kilka minut, zatem nie planujcie wszystkiego co do minuty.

Dobrze jest mieć szacunkowy scenariusz tego, co będzie się podczas wesela odbywać, ale planowanie i pilnowanie wszystkiego co do minuty będzie tylko źródłem niepotrzebnych nerwów. 

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.