Moi drodzy kolejny sezon weselny zbliża się wielkimi krokami, a ja wspominając klientów, którzy do tej pory mnie odwiedzili, przypominam sobie pytanie, które coraz częściej jest zadawane podczas moich rozmów z Parami Młodymi. Brzmi ono mniej więcej w ten sposób: "Robercie sala weselna nie ma umowy z ZAiKS-em, powiedz nam kto i w jaki sposób może to załatwić".

O co chodzi z tym ZAiKS-em ?

Jeśli podczas organizacji wesela zadbaliście o wszystko, czyli alkohol, jedzenie, kamerzystę i fotografa, didżeja na wesele lub świetny zespół weselny, to powinniście jeszcze pamiętać o opłacie za korzystanie publiczne z utworów. Taką licencję może uzyskać właściciel lokalu weselnego, Młoda Para lub w ich imieniu zespół czy też didżej weselny.

Publiczne zarobkowe granie na weselu czy imprezie a ZAiKS

"Zarobkowe udostępnianie pomieszczeń w celu organizowania imprez z wykorzystaniem utworów objętych ochroną prawa, przeważnie poprzez ich wykonywanie lub odtwarzanie podczas wesel, jest wkroczeniem w autorskie prawa majątkowe opisane art.17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. Nr 80 z 2000 r. poz.904 , Dz.U. Nr 197 z 2002 r. poz. 1661, Dz.U. Nr 91 z 2004 r. poz. 869), wymaga uzyskania zezwolenia uprawnionych i nie wyczerpuje zwolnienia z art.23 ustawy (użytek osobisty)."

Zatem prezentacja muzyki przez didżeja na wesele bądź też orkiestrę weselną wykonującą odpłatną usługę podczas imprezy podlega opłatom z tytułu praw autorskich. Tantiemy za prezentowanie muzyki zazwyczaj wnosi lokal w którym jest organizowana impreza oszczędzając w ten sposób formalności Parze Młodej. Właściciel restauracji, hotelu, domu weselnego, klubu czy pubu ma obowiązek podpisać z ZAIKS-em umowę w formie umowy licencyjnej stałej. Jeśli takiej umowy nie ma opłatę wnosi Para Młoda, która zleca usługę oprawy muzycznej. W przypadku organizacji imprezy w innym miejscu (prywatna posesja, sala gimnastyczna, remiza strażacka która na co dzień nie jest przeznaczona na imprezy muzyczne), opłatę wnosi organizator imprezy czyli: Państwo Młodzi, solenizant obchodzący urodziny, firma organizująca bankiet firmowy czy też inny zleceniodawca.

Kto powinien płacić ZAiKS ?

W ustawie zapisane jest, iż Zaiks płaci organizator wesela. Problem pojawiać się może przy określeniu kto jest organizatorem, Państwo Młodzi czy właściciel sali weselnej ?

Za rozwiązaniem, w którym właściciel lokalu płaci ZAiKS przemawia poniższa formuła: "prowadzący działalność polegającą na udostępnianiu pomieszczeń lub organizowaniu w pełni imprez weselnych lub innych rodzinnych i okazjonalnych itp., podczas których wykorzystywana jest chroniona muzyka, zobowiązani są do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych. Dom Weselny, restauracja prowadząc zawodowo działalność usługową dotyczącą organizacji wesel zobowiązana jest do zalegalizowania wszelkich aspektów świadczonej usługi." W praktyce sale weselne biorą na siebie tą opłatę lub w umowie zlecają ten obowiązek Parze Młodej.

ZAiKS - ile to kosztuje i jak się płaci ?

Wy­na­gro­dze­nia au­tor­skie re­gu­lu­je­my na pod­sta­wie za­war­tej umo­wy li­cen­cyj­nej. Licencję można wykupić osobiście w oddziale ZAiKS, albo poprzez e-licencję. Wysokość opłaty możesz obliczyć tutaj.

Czy istnieje możliwość zwolnienia od opłaty ZAiKS ?

Zwolnienie z ZAiKS przysługuje małym rodzinnym, domowym imprezom, podczas których muzyka odtwarzana jest wyłącznie w małym kręgu a z tego tytułu nikt nie pobiera opłaty za usługę. Teoretycznie można więc zaznaczyć, że zespół muzyczny lub dj na wesele "gra" za darmo, ale nie sugerowalibyśmy takiego wyjścia 🙂