Przeskocz do treści

Poradnik jak wybrać DJ’a na wesele

Najlepszy DJ na wesele

Każda Para Młoda wybierając DJ'a na swoje wesele chce, aby był to wybór jak najtrafniejszy. Po kilkunastu latach pracy w zawodzie mogę śmiało napisać kilka cennych porad i uwag na ten temat i w ten sposób pomóc potencjalnym moim klientom, lub klientom mojej konkurencji. Bardzo mi zależy, aby profesja DJ-a na wesele nie była źle kojarzona i aby na rynku było jak najwięcej profesjonalnych prezenterów / wodzirejów nazywanych potocznie DJ-ami. Wybierzcie na ten najważniejszy dzień w Waszym życiu dobrego dj-a na wesele, a nie takiego, na którego po imprezie większość gości będzie narzekać i pozostanie niesmak. Mam nadzieję, że Wam w tym pomogę... Pojęcie "najlepszy DJ na wesele" jest względne, zatem życzę wszystkim, aby Wasz DJ było po prostu dobry i zagwarantował wiele niezapomnianych chwil.

Oczekiwania i kryteria klienta wobec DJ'a na wesele

Każdy zleceniobiorca (w tym przypadku Młoda Para) ma swoje wymagania odnośnie osoby DJ'a na wesele. Jeśli nie dogadujecie się z DJ'em w zakresie ich spełnienia, to Wasza potencjalna współpraca może być trudna. Z mojego doświadczenia wynika, iż często wyobrażenia klientów odnośnie muzyki na wesele są po części błędne. Nie darząc DJ'a zaufaniem i próbując zaplanować repertuar muzyczny lub styl prowadzenia za niego dojść może w skrajnych przypadkach do konfliktu na drodze DJ - Para Młoda, gdyż każdy może mieć odmienną koncepcję. Najlepiej zatem opowiedzieć DJ'owi przed podpisaniem umowy jakie macie wyobrażenie co do prowadzenia imprezy i jakie wymogi w tym zakresie próbując znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia.

Osobowość i kontakt DJ - Para Młoda

Umowę należy podpisać z osobą, z którą czujecie, że się po prostu dogadacie i która wzbudza Wasze zaufanie w tym zakresie, gdyż w 99% przypadków doświadczony DJ na wesele zna się lepiej na muzyce i prowadzeniu wesela niż Młoda Para. Zatem, jeśli nie darzycie DJ'a na wesele z którym rozmawiacie zaufaniem i dogadywanie się jest trudne...szukajcie dalej.

Zabawy, konkursy, toasty, prowadzenie

Dobry DJ na wesele powinien umieć poprowadzić zabawy, konkursy i toasty podczas imprezy. Oczywiście zakres i ilość konkursów powinna być ustalona z Parą Młodą, ponieważ nie wszyscy życzą sobie takie atrakcje, a należy także uspokoić Młodych, że nie robisz konkursów z podtekstem erotycznym i nieprzyzwoitych. Bardzo istotne jest prowadzenie najważniejszych etapów uroczystości (przywitanie, podziękowania dla Rodziców, oczepiny, tort weselny i inne).

Referencje, polecenia

Wybierając DJa na wesele jak najbardziej posłuż się poleceniami i referencjami innych osób. Jeśli polecający maja podobne wymagania i gust do Twojego, to jest bardzo duża szansa, iż usługa DJ-a na wesele z której korzystali także sprosta Twoim wymaganiom. Korzystając z referencji sprawdź ich prawdziwość, wpisy które nie są podparte namiarami do osoby, które je zamieściła traktuj z dystansem. Najtrafniejsze opinie znajdują się zazwyczaj na facebooku oraz portalach weselnych (przykładowo Wesele z Klasą), które wymagają weryfikacji osoby zamieszczającej opinię.

Lokalizacja

Dosyć istotną sprawą jest lokalizacja miejsca wesela oraz dystans, który DJ musi pokonać. Jeśli organizujesz wesele w Krakowie, to najkorzystniej będzie znaleźć DJ-a na wesele z Małopolski, ewentualnie Śląska, aby miał dogodny dojazd i nie musiał pokonywać długich dystansów. Wiadomo, iż długie trasy samochodowe są męczące, powodują dodatkowe niepotrzebne koszta.

Sprzęt - zaplecze techniczne

Słaby DJ na wesele nie poprowadzi imprezy na przyzwoitym poziomie, jeśli będzie miał do dyspozycji nawet najlepszy DJ sprzęt. Natomiast dobry dj na wesele potrafi z dobrego sprzętu zrobić naprawdę świetny użytek. Jakościowo dobre zaplecze techniczne dj-a na wesele daje pewność, iż unikniemy sprzężeń, przerw w muzyce, a dźwięk wydobywający się z kolumn będzie dostatecznie głośny i wyraźny. Istotne jest także odpowiednie oświetlenie, które nada klimatu imprezie i pomoże w uzyskaniu ciekawego materiału foto-video.

Dyspozycyjność, czas trwania imprezy

Podpisując umowę dopytaj jaki jest czas pracy dj-a weselnego i czy można go ewentualnie za dopłatą przedłużyć. Zazwyczaj wesele na sali trwa 10-12 godzin i jest to z reguły czas wystarczający (pamiętać należy, iż DJ na wesele serwuje więcej muzyki niż zespół weselny). Dopytaj także o której DJ zaczyna montaż sprzętu, jeśli zaczyna się to odbywać pół godziny przed przyjazdem gości, możesz mieć pewne wątpliwości czy zdąży, lub czy jego zaplecze techniczne nie jest zbyt ubogie.

Cena DJ'a na wesele

Ceny DJ-a na wesele są bardzo zróżnicowane. Jak dobrze poszukasz, znajdziesz i takie oferty za kilkaset złotych, ale raczej unikaj takich jak ognia z oczywistych powodów 🙂 W 2018 roku średnia cena przyzwoitego lub naprawdę dobrego DJ-a na wesele wynosi miedzy 1800zł a 3500zł. Koszt zależy od pakietu dodatkowych atrakcji, zasobów sprzętu lub ilości osób obsługi (1 taniec w dymie, napis Love, dodatkowe oświetlenie, skład 2 - osobowy, nagłośnienie sali jadalnej itp.). Najczęściej wraz ze wzrostem kwoty wydanej na usługę DJ Wodzirej na wesele, rośnie jakość usługi, ale ostatecznie to Ty musisz ocenić, czy to co Was interesuje warte jest wymaganej do zapłaty kwoty.

Doświadczenie

Podczas prowadzenia wesela niezwykle ważne jest doświadczenie Dj-a. Jest wiele osób, które zakupują podstawowy sprzęt niskiej jakości i próbują zdobyć szybko doświadczenie prowadząc wesela. Niestety najczęściej odbija się to na jakości świadczonej usługi prowadząc wprost do niezadowolenia z imprezy. Zatem jeśli chcesz aby Twoje wesele było udane zatrudnij DJ-a na wesele, który posiada niezbędne minimum kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu imprez zamkniętych na swoim sprzęcie.

Porad w zakresie "Jak wybrać najlepiej DJ-a na swoje wesele" udzielił zawodowy DJ na Wesele DJ Robert Koss, który wesela i inne imprezy na swoim sprzęcie prowadzi od 2004 roku.