Przeskocz do treści

ZAiKS za muzykę na weselu

Moi drodzy kolejny sezon weselny zbliża się wielkimi krokami. Wspominając klientów, którzy do tej pory mnie odwiedzili, przypominam sobie często zadawane pytanie odnośnie opłaty ZAiKS.

O co chodzi z ZAiKS-em ?

Jeśli podczas organizacji wesela zadbaliście o wszystko, czyli alkohol, jedzenie, kamerzystę i fotografa, didżeja na wesele lub świetny zespół weselny, to powinniście jeszcze pamiętać o opłacie za korzystanie publiczne z utworów. Taką licencję może uzyskać właściciel lokalu weselnego, Młoda Para lub w ich imieniu zespół czy też didżej weselny.

Oprawa muzyczna a ZAiKS

"Zarobkowe udostępnianie pomieszczeń w celu organizowania imprez z wykorzystaniem utworów objętych ochroną prawa, przeważnie poprzez ich wykonywanie lub odtwarzanie podczas wesel, jest wkroczeniem w autorskie prawa majątkowe opisane art.17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. Nr 80 z 2000 r. poz.904 , Dz.U. Nr 197 z 2002 r. poz. 1661, Dz.U. Nr 91 z 2004 r. poz. 869), wymaga uzyskania zezwolenia uprawnionych i nie wyczerpuje zwolnienia z art.23 ustawy (użytek osobisty)."

Zatem prezentacja muzyki przez didżeja na wesele bądź też orkiestrę weselną wykonującą odpłatną usługę podczas imprezy podlega opłatom z tytułu praw autorskich. Tantiemy za prezentowanie muzyki zazwyczaj wnosi lokal w którym jest organizowana impreza oszczędzając w ten sposób formalności Parze Młodej. Właściciel restauracji, hotelu, domu weselnego, klubu czy pubu ma obowiązek podpisać z ZAIKS-em umowę w formie umowy licencyjnej stałej. Jeśli takiej umowy nie ma opłatę wnosi Para Młoda, która zleca usługę oprawy muzycznej. W przypadku organizacji imprezy w innym miejscu (prywatna posesja, sala gimnastyczna, remiza strażacka która na co dzień nie jest przeznaczona na imprezy muzyczne), opłatę wnosi organizator imprezy czyli: Państwo Młodzi, solenizant obchodzący urodziny, firma organizująca bankiet firmowy czy też inny zleceniodawca.

Kto powinien płacić ZAiKS ?

W ustawie zapisane jest, iż Zaiks płaci organizator wesela. Problem pojawiać się może przy określeniu kto jest organizatorem, Państwo Młodzi czy właściciel sali weselnej ? Za rozwiązaniem, w którym właściciel lokalu płaci ZAiKS przemawia poniższa formuła: "prowadzący działalność polegającą na udostępnianiu pomieszczeń lub organizowaniu w pełni imprez weselnych lub innych rodzinnych i okazjonalnych itp., podczas których wykorzystywana jest chroniona muzyka, zobowiązani są do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych. Dom Weselny, restauracja prowadząc zawodowo działalność usługową dotyczącą organizacji wesel zobowiązana jest do zalegalizowania wszelkich aspektów świadczonej usługi." W praktyce sale weselne biorą na siebie tą opłatę lub w umowie zlecają ten obowiązek Parze Młodej.

ZAiKS - ile i jak się płaci ?

Wy­na­gro­dze­nia au­tor­skie re­gu­lu­je­my na pod­sta­wie za­war­tej umo­wy li­cen­cyj­nej. Licencję można wykupić osobiście w oddziale ZAiKS, albo poprzez e-licencję. Wysokość opłaty możesz obliczyć tutaj.

Zwolnienie od opłaty ZAiKS ?

Zwolnienie z ZAiKS przysługuje małym rodzinnym, domowym imprezom, podczas których muzyka odtwarzana jest wyłącznie w małym kręgu a z tego tytułu nikt nie pobiera opłaty za usługę. Teoretycznie można więc zaznaczyć, że zespół muzyczny lub dj na wesele "gra" za darmo, ale nie sugerowalibyśmy takiego wyjścia 🙂

Podsumowanie

Jeśli organizujesz wesele, lub inną imprezę dobrze mieć sprawy ZAiKS opłacone. W ten sposób unikniecie stresu i niepotrzebnych problemów. Kwota opłaty ZAiKS to ułamek procenta całościowych wydatków weselnych. W formalnościach zobowiązania z pewnością pomoże Wam właściciel sali lub DJ na wesele, czy też orkiestra.

Dodaj komentarz