Przeskocz do treści

Ile kosztuje DJ na wesele ?

Szukasz DJ-a na wesele, bądź DJ-a na imprezę urodzinową, andrzejkową, karnawałową lub inną okazję ? Znalazłeś DJ-a ale wydaje Ci się za drogi ? Wytypowałeś didżeja na wesele, ale cena dj-a na wesele wydaje się podejrzanie niska ? Czytając poniższy artykuł na pewno uzyskasz większe rozeznanie jaką kwotę należy przygotować na usługi DJ-skie w roku 2020 i 2021. Na co zwrócić uwagę szukając osoby, która będzie miała za zadanie poprowadzić imprezę.

DJ to praca i już zawód

Praca DJ-a na pewno nie jest lekka, jak się to wydaje wielu osobom. Zawód DJ-a wymaga pasji, znajomości muzyki, dj sprzętu, wiedzy na temat nagłośnienia i oświetlenia. Za prace taką oczywiście płaci się wynagrodzenie. Stawki są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Szukając dj-a na wesele, otrzymasz z pewnością wiele odpowiedzi. Znajdą się osoby dj'a wodzireja, których stawki będą zaczynać się od 1000zł za prowadzony ślub. Najwyższe kwoty będą oscylować w okolicach kilku tysięcy złotych za jedną noc. Ja jestem tego zdania, iż DJ wart jest tyle, ile jest za niego w stanie zapłacić klient 🙂 Po imprezie okazuje się naprawdę, czy cena zapłacona za usługę dj-ską była tego warta ! Co zatem składa się na usługę DJ-ską ?

Cena dj-a na wesele
Ile kosztuje DJ na wesele

Prowadzenie imprezy przez didżeja

Każdy DJ ma tu swój sposób, który zależy od doświadczenia, podejścia do klienta, wiedzy, charakteru i wymagań klienta. Skrajnym przypadkiem jest tak zwany "puszczacz muzyki" - osoba schowana za konsolą dj-ską, bądź też za laptopem. Nie utrzymuje ona podczas imprezy żadnego kontaktu z gośćmi, nie posiadająca mikrofonu...krótko mówiąc typowy prezenter playlisty 🙂

W warunkach klubowych jest to zjawisko powszechne, a nawet często pożądane. DJ klubowy skupia się na miksowaniu muzyki i charakter takiej imprezy nie wymaga od niego używania mikrofonu. Jednak na imprezach typu wesela, imprezy firmowe, imprezy urodzinowe, imprezy sylwestrowe i andrzejkowe zazwyczaj wymagana jest osoba, która używa mikrofonu i potrafi komunikować się z gośćmi. Zazwyczaj weselny "dj puszczacz" będzie tańszy i to dużo tańszy od rasowego prezentera muzycznego.  Tu nie posunę się do nakreślania stawek jakie płacone są "dj-om puszczaczom" i prawdziwym prezenterom muzycznym.

DJ Wodzirej na wesele
Cena za usługi DJ na wesele są bardzo zróżnicowane

DJ sprzęt, nagłośnienie, światła

Sama osoba DJ-a bez odpowiedniego sprzętu niewiele zdziała. Jeśli posiadasz klub i nie zapewniasz konsoli, to każdy DJ prowadzący imprezę doliczy sobie koszt użytkowania konsoli. Załóżmy, że DJ w klubie chce kwotę rzędu 500zł

Rynek usług "dj na wesele" cały czas się rozwija. Pojawia się sporo podwykonawców, co sprzyja rywalizacji rynkowej i utrzymaniu w równowadze cen. Jednocześnie powstaje sporo firm świadczących usługi DJ NA WESELE na niskim poziomie. Ile w taki razie kosztuje dobry DJ ? Dowiesz się w tym artykule.

DJ na wesele - złoty biznes czy ciężki kawałek chleba ?

Osobie postronnej ciężko ocenić, czy praca DJ-a weselnego jest łatwa i przyjemna. To samo tyczy się innych branży weselnych jak kamerzysta, fotograf, czy kierowca auta ślubnego. Ludzie stojący z boku widzą zazwyczaj tylko powierzchownie nasz zawód. To samo tyczy się dj-ów klubowych, którzy także zarywają nocki (często kilka razy w tygodniu), więc ma to oczywiście negatywny wpływ na zdrowie.

DJ klubowy

Stawki płacone dj-om w klubach są bardzo zróżnicowane i wahają się najczęściej od 100 do 800zł za nockę. 100zł ?? Tak zdarzają się osoby prowadzące imprezy klubowe za takie pieniądze (najczęściej zaczynające przygodę z dj-ką). Pracują oni najczęściej w bardzo podrzędnych klubach/dyskotekach, ciężko też, aby zarabiając 100zł za noc mieć odpowiedni DJ sprzęt i zapał do pracy 🙂 Moim zdaniem minimalną stawką, przy której może się opłacać granie imprez w klubach to 400-500zł za noc. Oczywiście zakładamy, iż robi on to na przyzwoitym sprzęcie używając legalnej muzyki i płacąc podatki.

Przy założeniu, że grasz w klubie w piątki i soboty jesteś w stanie zarobić kwotę około 700-800 zł za weekend. Bbiorąc pod uwagę ceny sprzętu i muzyki oraz sprawy podatkowe nie jest wygórowaną kwotą. Przy takich zarobkach ciężko myśleć o otworzeniu własnej działalności gospodarczej, chyba że w planach masz obsługę zamkniętych imprez na własnym sprzęcie nagłośnieniowym i oświetleniowym. Jako DJ na imprezę firmową będziesz wielokrotnie zobligowany do wystawiania faktur.

DJ na wesele cena

Aby zacząć przygodę w dziedzinie usług DJ na wesele oprócz doświadczenia, które trzeba będzie zdobywać najlepiej pod okiem starszego kolegi, musisz zrobić mały biznes plan. Można śmiało powiedzieć, iż nie licząc kosztów marketingu  reklamy, na sprzęt dla dj-a na przyjęcie weselne musisz wdać początkowo kilkanaście tysięcy złotych. Angażując środki rzędu kilku tysięcy złotych w nagłośnienie, światła, mikrofon możesz niejednokrotnie najeść się wstydu przy Parze Młodej i gościach za wpadki techniczne. Moim zdaniem lepiej kupić używany sprzęt sprawdzonych firm, niż nowe produkty słabej jakości. Cena DJ-a na wesele jest głównie uzależniona od jego umiejętności, zaplecza technicznego, inwestycji w reklamą i umiejętności sprzedania swoich usług.

dj na wesele cena

DJ na imprezy prywatne

DJ na imprezy prywatne typu urodziny, jubileusze, rocznice itp. jest w stanie realnie zarobić 700-1500zł za obsługę imprezy prywatnej z własnym nagłośnieniem i światłami. Oczywiście zależy to zasobności klienta i jego wymagań i może przesunąć kwotę w dół lub w górę.

Ile kosztuje dj na wesele i dj klubowy

Czy da się żyć z imprez?

Oczywiście da się żyć z prowadzenia imprez, ale jeśli chcesz traktować to jako życiowy sposób na zarabiane do emerytury, to różnie może to wyglądać. Musisz zdać sobie sprawę, iż prowadząc nocami imprezy, możesz zaniedbywać inne aspekty swojego życia (osobiste i zawodowe). Myślę, że idealnym rozwiązaniem jest oprócz pracy dj-a równoległe zabezpieczenie się także w inną stronę zawodową.

Ile czasu tak naprawdę pracuje DJ w dniu wesela ?

Zdarzają się sytuacje, iż w momencie przedstawiania oferty DJ-a na wesele Młodej Parze klienci zastanawiają się, czy usługa ta nie jest za droga w stosunku do czasu, który DJ poświęca na swoją pracę. Przeanalizujmy zatem ile tak naprawdę w przykładowy sobotni dzień i noc pracuje didżej na wesele obsługując uroczystość ślubną.

 Dowóz i montaż DJ sprzętu

Pierwszy etap pracy didżeja to za pakowanie sprzętu na wesele do środka transportu. Zajmuje to średnio około pół godziny. Zakładając, iż wesele odbywa się w okolicach Krakowa na przykład w odległości 30 km od tego miasta, trzeba wyjechać odpowiednio wcześniej. Czas przejazdu wyniesie średnio około 30-40 minut . Na czas pracy DJ na wesele wpływa także to o której chcę on być gotowy do pracy. Jeśli zakładacie, że DJ weselny będzie kończyć rozkładać swój sprzęt tuż przed przyjazdem Młodej Pary i gości, to rozwiązanie takie jest bardzo nieprofesjonalne. Msza święta bowiem może skończyć się kwadrans wcześniej, a za miejsce życzeń wybrana może być sala weselna. Wobec tego może zajść na sytuacja, iż DJ kończy rozkładanie sprzętu przy wchodzących do lokalu gościach. Jest to mało profesjonalne i niedopuszczalne !

Dobrą i sprawdzoną zasadą, która nigdy mnie nie zawiodła to być gotowym z montażem sprzętu w momencie początku Mszy świętej. Jest to rozwiązanie które nigdy nie było dla mnie powodem stresu. Sprawdza się zarówno podczas bliskich wesel, gdy prowadziłem wesela jako DJ w okolicach Krakowa jak tez podczas dalszych wyjazdów. Montaż sprzętu trwa z jego wniesieniem na sale 1,5 do 2h w zależności od warunków logistycznych, wybranego pakietu i wielkości imprezy. Następnie mamy czas na przebranie się, odświeżenie, wypicie kawy i...czekamy na gości (zakładam ten czas na 60minut).

Podsumowując przy założeniu, iż wesele odbywa się około 30km od Krakowa, DJ z Krakowa na wesele przed imprezą potrzebuje średnio 3-4 godzin, aby być w pełnej gotowości.

Prowadzenie wesela przez DJ-a na sali

Kolejny etap pracy to czas samego prowadzenia wesela. Tu jest różnie, ale średnio 11h wytrzymują goście podczas imprezy weselnej bawiąc się przy dj-u. Trzeba pamiętać, iż DJ ma możliwość zaprezentowania większej ilości muzyki, niż zespół. Jest duża szansa, iż "wyciągnie" z gości zapewne więcej energii 🙂

Demontaż sprzętu po weselu i powrót

Po imprezie dj na wesele musi zdemontować sprzęt, co zajmuje około godziny. Powrót do domu 30 minut, przeniesienie sprzętu z auta do magazynu kolejne 2 kwadransy. Sumując tą część okres pracy wyniesie tutaj 2h.

Co powinna zawierać umowa z DJem na wesele

Podsumowanie czasy pracy DJ'a na wesele

Sumując czas pracy DJ'a na wesele prowadzącego imprezę ślubną pracuje on przeciętnie 16-17 godzin podczas obsługi wesela. Są to mniej więcej dwie robocze dniówki. Załóżmy, że są DJ-owie, którym udaje się czasami obsłużyć dwa wesela w jeden weekend. Można śmiało stwierdzić, iż jest to nakład pracy wystarczający na cały tydzień. Także wynagrodzenie przeciętne w wysokości 3000zł za wesele nie jest zbyt wygórowaną stawką. Uwzględnić należy profesjonalny sprzęt, który jest niezbędny aby poprowadzić wesele na odpowiednim poziomie.