Przeskocz do treści

Blog

Poprawiny wesela łączą się z polska tradycją hucznych wesel. Taka swoista impreza po weselu ma na celu przedłużyć weselny klimat o kolejny dzień zabawy. W praktyce jednak wielu klientów rezygnuje z urządzania poprawin. Często organizują imprezę poprawinową w domu korzystając z możliwości poczęstowania gości jedzeniem, którego po weselu nie dało się spożyć. Także zapasy alkoholu z pewnością w dniu poprawin się nie zmarnują 🙂

Kto robi poprawiny wesela ?

Z własnego doświadczenia wnioskuję, iż poprawiny na sali weselnej organizują najczęściej Młode Pary, które na weselu gościły większą ilości osób. Krótko mówiąc najczęściej duże wesela doczekują się poprawin. Klienci robiący mniejsze wesela najczęściej kończą zabawę po jednym dniu, z poprawin rezygnują, lub robią małe spotkanie w gronie najbliższej rodziny. Nie da się ukryć, iż poprawiny robione na sali weselnej to dodatkowy koszt. Oprócz opłacenia jedzenia i personelu sali, należy zatrudnić także obsługę muzyczną. Przecież goście nie powinni się nudzić 🙂

Ile trwają poprawiny wesela ?

Jeśli chodzi o czas trwania imprezy poprawinowej, to zostałem kilka razy zaskoczony. O ile standardem są imprezy trwające 6-8 godzin, to zdarzały mi się poprawiny, podczas goście bawili się dłużej niż na weselu 🙂 Jednak na krótszy czas trwania tej imprezy wpływa zmęczenie gości oraz pracujący poniedziałek (poprawiny najczęściej odbywają się w niedzielę). Nie bez znaczenia jest fakt, iż wesela odbywają się często nie tylko w soboty, ale w inne dni tygodnia. Zatem problemem może być dostępność sali. Zatem planując poprawiny warto zacząć je nie za wcześnie, aby weselnicy mogli się wyspać i dojść do siebie po weselnej zabawie. Warto także nie przesadzać z godzina końca imprezy poprawin, aby goście mogli wrócić do domu i przespać się przed często pracowitym roboczym dniem następnym. Jest grono osób, które z poprawin wychodzą od razu po obiedzie.

Jak wygląda zabawa na poprawinach ?

Poprawiny wesela to także zazwyczaj udane imprezy, ale goście potrzebują jednak więcej czasu, żeby "dojrzeć" do zabawy 🙂 Często są po prostu zmęczeni po weselu, niewyspani lub po prostu skacowani 🙂 Po kilku głębszych jednak wszystkie te utrudnienia przestają mieć znaczenie. Często jako DJ na wesele obsługuje same poprawiny i faktycznie poprawiam robotę po poprzednikach 🙂 Część gości opuszcza imprezę tuż po obiedzie, inna grupa rezygnuje z aktywnej zabawy, a kolejni korzystają z możliwości wyskakania się jak najdłużej. Organizując poprawiny nigdy nie wiesz jaki będzie zapał gości po poprzednim dniu. Zdarza się często, iż podczas poprawin goście mają większą ochotę na spacery po okolicy, picie zimnego piwa w ogrodzie, niż szalone tańce na parkiecie. Zatem czasami lepiej odpuścić, niż na siłę zaciągać ich na parkiet.

Z mojego doświadczenia wynika, iż często do dobrej zabawy na poprawinach wesela towarzystwo musi po prostu czasowo i mentalnie dojrzeć 🙂 Okres dojrzewania czasami wynosi kilkadziesiąt minut, czasami kilka godzin. Zdarzają się poprawiny, które rozkręcają się na dobre tuż przed godziną, która miała być czasem granicznym imprezy. W takim przypadku można przemyśleć niewielkie przedłużenie poprawin, o ile jest na to zgoda właściciela lokalu i obsługi muzycznej (orkiestry bądź DJa). Ciekawą alternatywą na poprawiny może okazać się wynajem nagłośnienia na tą okazję i przygotowania wcześniej orientacyjnej playlisty utworów. O ile na weselu nie jestem zwolennikiem "puszczania" muzyki we własnym zakresie, o tyle na poprawinach pomysł ten może okazać się trafiony.

Czy warto robić poprawiny ?

Temat poprawin jest sprawą indywidualną. Często robią je osoby pracujące za granicą i organizujące poprawiny w Polsce. Jest to znakomita okazja, aby spędzić dodatkowy dzień ze znajomymi i rodziną, którą rzadko się widuje z powodu emigracji. Stosunkowo częściej poprawiny organizują Młode Pary, które robią większe wesela. Im większe wesele, tym większa szansa, iż Młodzi zdecydują się na poprawiny.

Na poprawiny zaproś wcześniej

Waszych gości warto na poprawiny zaprosić dużo wcześniej przed imprezą. Najlepiej zrobić to od razu gdy prosicie osoby na wesele. Dobrze wiedzieć, że czeka ich drugi dzień imprezowania. Niektórzy z pewnością zarezerwują sobie wolny poniedziałek na dojście do siebie i wypoczynek (o ile poprawiny będą w niedzielę). Także część osób potwierdzi Wam, czy zjawi się na samym weselu, czy także na jego poprawinach. Jest to na tyle istotne, że z pewnością pozwoli ograniczyć część kosztów organizacji poprawin wesela.

Konkursy i zabawy na poprawiny wesela

Poprawiny są często na tyle niestandardową imprezą co do formy jej przebiegu, że nie ma co planować szczegółowego scenariusza uwzględniającego szereg zabaw i konkursów. Z mojego doświadczenia jako DJ wodzirej na wesele wiem, iż poprawiny powinny być wypełnione tańcami, kilkoma toastami, a ewentualne konkursy powinny być jeśli już to przeprowadzone w ograniczonej ilości. Na poprawinach sprawdzi się konkurs "jaka to melodia" czy też quiz wiedzy o Parze Młodej. Ten ostatni wymaga wcześniejszego przygotowania pytań przez Młodych lub ich najbliższych. Może niektórzy się zdziwią, ale foto-budkę polecam bardziej na poprawiny, niż na samo wesele. Zazwyczaj stanowi ona fajną atrakcję szczególnie dla gości, którzy niekoniecznie muszą mieć ochotę i siły tańczyć.

Jaka muzyka na poprawiny ?

Zadając to pytanie chciałbym, żebyście zastanowili się raczej czy na poprawinach powielić zespół czy didżeja, który prowadził wesele, czy też zmienić formę obsługi muzycznej. Osobiście często spotkałem się z sytuacjami, podczas których kapela weselna prowadząca weselem na poprawinach została zamieniona na didżeja na wesele. Ma to na celu nie tylko ograniczyć koszty, ale wprowadzić różnorodność i muzyczne urozmaicenie. Były także takie rozwiązania, gdzie zespół bądź DJ zostały na poprawinach zastąpione sprzętem muzycznym i muzyką z laptopa. Można i tak i szczerze mówiąc jest szansa, że to się sprawdzi, jeśli towarzystwo jest zbyt zróżnicowane muzycznie i dobrze się w tej kwestii dogaduje. Może być to to dobre rozwiązanie, gdyż często na poprawinach ilość gości jest znacznie ograniczona, a Młode Pary już nie traktują tego dnia jako baaardzo ważnego...no w każdy dużo mniej istotnego niż sam dzień wesela. Jednak fajnie jest gdy podczas tego dnia muzyką zarządza dobry dj na poprawiny.

DJ na poprawiny

Kamerzysta i fotograf na weselu ?

Zdecydowanie nie ! O ile na weselu fotograf jest raczej obowiązkowy, kamerzysta częstym gościem, to na poprawinach wesela te usługi nie są najczęściej zamawiane. Dzień poprawin nie jest uwieczniany na materiale foto-video, gdyż właściwie ciężko znaleźć w nim donośne akcenty warte zapisania w historii. Także obsługa muzyczna  (orkiestra, dj na poprawiny lub dobry audio sprzęt) jak najbardziej (w różnej formie), ale zdjęci i film raczej nie.

Gdzie zrobić poprawiny ?

Imprezę poprawinową najwygodniej zrobić w miejscu, w którym odbywało się wesele. Miałem jednak do czynienia z sytuacjami, gdy poprawiny przenoszone były na inną salę w tym samym ośrodku, lub też na zewnątrz w formie grilla. Jedyne o czym trzeba pamiętać to, iż dla sprzętu muzycznego musi być zapewnione zadaszenie przed słońcem i ewentualnym deszczem. Jest też grono klientów, które poprawiny organizuje w domu, czy też w przydomowym ogrodzie. Wiąże się to z ograniczeniem kosztów, ale jednocześnie kładzie na barki Młodych dodatkowe obowiązki związane z zapewnieniem cateringu i miejsc siedzących. Przy dużej ilości gości może to być kłopotliwe, bądź też nawet niewykonalne.

Jaki styl muzyczny dominuje na weselach ? Naturalnie wielu osobom do głowy ciśnie się słowo "disco-polo". Jednak odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. Jako DJ, który od kilkunastu lat prowadzi wesela, muszę odpowiedzieć przewrotnie. Muzyka disco-polo nie jest nurtem muzycznym na wielu weselach.

Obsługa muzyczna wesela

Muzyka na weselu to chyba najistotniejsza część uroczystości. Oprócz jedzenia, klimatu sali, samych gości, to właśnie na ekipie prowadzącej uroczystość na sali spoczywa duża odpowiedzialność. Gwarancją sukcesu na Twoim weselu jest odpowiedni dobór muzyki oraz odpowiedni sposób prowadzenia imprezy. Z drugiej strony zatrudnienie mało fachowej obsługi muzycznej wpłynąć może negatywnie na wspomnienia Wasze i gości. Wybierając didżeja na wesele, orkiestrę lub połączenie tych dwóch rozwiązań pamiętaj o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

DJ lub orkiestra - zatrudnij sprawdzone osoby

Dostępne są właściwie dwie racjonalne sposoby zapewnienia oprawy muzycznej imprezy weselnej: DJ Wodzirej lub orkiestra na wesele. To, którą opcję wybrać z pewnością pomoże Wam ten artykuł. Być może jesteście już po jego lekturze. DJ na wesele zapewni wszechstronny zakres muzyczny (jeśli zatrudnicie dobrego didżeja). Zespół natomiast to świetne brzmienie na żywo (o ile zatrudnisz dobrą kapelę). Stawiacie na wesele tradycyjne z dużą ilością disco - polo ? Nie zamawiajcie zespołu z rockowym i nowoczesnym zacięciem. Pragniecie muzyki nowoczesnej i ponadczasowej ? Nie przymierzajcie się do kapeli stricte "biesiadno - discopolowej". Jeśli na Waszym weselu będzie mniejsza ilość osób, możecie usiąść i przemyśleć jaki rodzaj muzyki będzie najlepiej odbierany. Jeśli jednak zapraszacie więcej, niż kilkadziesiąt gości, to zadanie wyboru muzyki będzie dla Was zapewne zbyt trudne. Dobór muzyki na imprezie weselnej przy dużej ilości osób czasami musi być swojego rodzaju kompromisem. Musimy zadowolić rzeszę publiki o szerokim horyzoncie zainteresowań i gustów muzycznych oraz będących w różnym wieku.

Przyłóż się chociaż minimalnie

Nie jest dla mnie zaskoczeniem, gdy Młodzi chcą wpłynąć na rodzaj muzyki na wesele. Często przygotowują listę utworów muzycznych, ba...czasami przysyłają nawet ich długie listy. Czy jest to konieczne ? Być może odpowiedzią będzie ten film. Dobrym pomysłem jest spytanie zespołu bądź didżeja jaką ma muzyczną wizję Waszego wesela. Jeśli masz w planach wysyłać didżejowi długą listę muzyki, to najlepiej zrób to przed podpisaniem umowy. Niektóre osoby nie uwzględniają takich życzeń, gdyż może ona być naprawdę kłopotem. Nie zawsze muzyka z listy będzie pasować gościom. Dodatkowo utwory nietypowe i mało popularne trzeba gdzieś znaleźć lub kupić, nie zawsze jest to możliwe a na pewno czasochłonne.

Repertuar muzyczny

Jeśli wybraliście didżeja na wesele, to zakres muzyczny na weselu może być naprawdę właściwie nieograniczony. Inaczej mają się sprawy z przypadku kapeli. W tym przypadku dobrze dopytać czy poprosić o repertuar. Wiele zespołów powinno posiadać listę muzyki, którą przygotowali na imprezę. Być może mogą zaaranżować coś z Waszych muzycznych życzeń.

Para Młoda w centrum zainteresowania

Nie jest tajemnicą, iż goście przychodzący na wesele chcą przede wszystkim widzieć na nim Parę Młodą. Zdecydowanie zatem odradzam wszelkie wypady w tym dniu na sesje zdjęciowe czy inne tego typu pomysły. Jeśli Para Młoda dobrze bawi się przy muzyce serwowanej przez orkiestrę czy didżeja, to na pewno nie zostaną sami na parkiecie. Jeśli jednak gust muzyczny Młodych odbiega mocno od tego co chcą usłyszeć goście, zapewne trzeba będzie iść na ustępstwa i kompromisy w zakresie muzyki. O co chodzi ? Jeśli Pan Młody jest zagorzałym "rockmanem" a Pani Młoda też gustuje w podobnych klimatach, to warto aby poszli na ustępstwa. Należy w takim przypadku pozwolić także na zabawę przy innej muzyce (lata 80-te czy domieszkę disco-polo). Ja jako DJ na wesele jestem w stanie obsłużyć wesela nowoczesne bez muzyki chodnikowej, ale jak zniosą to goście ?? 🙂

Idealna muzyka na wesele

Odpowiedzmy sobie na pytanie jaka powinna być najbardziej optymalna obsługa muzyczna wesela ? Wiele osób kojarzy wesele z muzyka disco-polo. Prawdą jest, że jest to gatunek prezentowany na 80-90% imprez weselnych, ale jako DJ z Krakowa prowadzący wiele wesel w różnych klimatach pamiętam także te, na których muzyki z tego gatunku nie było. Powodem tego było takie życzenie Pary Młodej, albo to, iż na weselu było sporo gości z zagranicy. Jeśli klienci nie przedstawiają mi swojej koncepcji co do tego rodzaju muzyki, mieszczę podczas imprezy około 10-15% disco polo jako całość repertuaru.

Osobiście nie jestem wielkim fanem disco-polo, ale owszem...jest kilka kawałków, które wpadają w ucho i na wesele się nadają 🙂 Trzon muzyczny wesela to oczywiście największe przeboje polskie i zagraniczne od lat 60-tych do współczesnych hitów. Wesele nie może się obyć bez przebojów Krawczyka, Rodowicz, Modern Talking, Madonny, czy też Shakina Stevensa. Usłyszeć i potańczyć warto przy piosenkach z filmu Dirty Dancing, czy też Grease 🙂

Muzyka na wesele

Muzyka na weselu może wywoływać emocje pozytywne jak i negatywne, jeśli jest źle dobrana i zaprezentowana. Zły dobór utworów po sobie może skutecznie zaburzać dobry klimat na parkiecie oraz drażnić gości. Wie to każdy doświadczony DJ klubowy, jak też każdy DJ na wesele, który ma za sobą kilkadziesiąt i więcej poprowadzonych wesel. Dobra muzyka to podstawa udanego wesela, zła muzyka jest powodem niezadowolenia gości i Pary Młodej. Może dziać się tak zarówno w przypadku DJ-a prowadzącego wesele, jak i orkiestry.

Co "gram" na weselach ?

Mój przepis na sukces to sprawdzone wielkie przeboje taneczne z ostatnich 50-60 lat. A skąd wiedzieć, iż utwór jest sprawdzony ? To wie tylko doświadczony DJ na wesela i imprezy, który na bieżąco obsługuje taneczne wydarzenia i wie, jakie utwory się sprawdzają. Oczywiście ważne jest śledzenie list przebojów i gromadzenie dobrej muzyki na bieżąco, ale jednak podczas wesel muzycznym trzonem są wielkie przeboje sprzed lat ! Jak powszechnie wiadomo gusta muzyczne są bardzo zróżnicowane, a do DJ-a należy to, aby melodie na imprezie zadowalały jak największy procent gości, zatem musi być to muzyka powszechnie znana i popularna, łatwo wpadające do ucha i sprawdzona na wcześniejszych prowadzonych imprezach. Selekcja muzyki na wesele trwa u mnie właściwie całe życie 🙂 Kiedyś prowadząc imprezy klubowe jako DJ na imprezę, godzinami wertowałem listy przebojów w poszukiwaniu nowym hitów dyskotekowych. Dzisiaj, kiedy to obsługuje wesela, imprezy firmowe, studniówki oraz inne imprezy zamknięte, nowości muzyczne także stanowią ważną cześć muzycznego repertuaru, ale są na pewno mniejszością. Zatem muzykę na wesele czy inną imprezę selekcjonuje i przesłuchuje w domu, w aucie i innych miejscach, ciągle zastanawiając się, czy utwory, które słucham nadają się do tańca 🙂 Wynajmując mnie w roli dj-a na wesele musisz wiedzieć, iż na weselu czeka na Was cała plejada gwiazd polskiej i światowej muzyki. Ponadczasowe prawdziwe przeboje disco z lat 70, 80 i 90-ych zawsze się sprawdzą, są po prostu hity na każdą imprezę o których mówi się "must have" lub "to musi być" ! Dzięki bogatej płytotece i ogromnemu zbiorowi plików MP3 wysokiej jakości, ze mną w roli DJ-a prowadzącego wesela spędzicie niezapomnianą podróż muzyczną.

Nie tylko muzyka jest ważna podczas wesela

Jak zapewne zauważysz na własnym weselu, nie tylko muzyka jest rzeczą ważną podczas wesela. Charakteru imprezie dodaje osoba, która ją prowadzi. Myśląc o zatrudnieniu didżeja na wesele bądź kapeli, pomyśl, iż w zespole powinna być osoba umiejąca władać mikrofonem. To właśnie na jej barkach spoczywa obowiązek wzniesienia toastu, poprowadzenia oczepin, czy przywitania Młodych na początku imprezy. Bez tej ważnej postaci sama dobra muzyka na wesele obroni się, ale nie zostanie dodana jej wartość innego charakteru. Szczególnie cenię sobie zespoły muzyczne, które posiadają talent "zagajenia" podczas przerw między piosenkami. Dobrze wykonana piosenka powinna być zakończona komentarzem wprowadzającym do kolejnego utworu. Pozytywne nastawienie osoby prowadzącej imprezę udziela się wszystkim gościom i naturalnie Parze Młodej.

Zapraszam do współpracy, oferuję najlepszą muzykę na wesela, atrakcje, zabawy, magiczne oświetlenie i prowadzenie jedyne w swoim rodzaju ! DJ Robert Koss - Wasz DJ na wesele !

Witam w artykule dotyczącym kwestii umowy Para Młoda - DJ na wesele. Obsługuję najczęściej wesela w okolicy Krakowa, ale oczywiście bardzo często dojeżdżam do innych miejscowości. Jako DJ na wesele prowadzę imprezy na terenie województwa małopolskiego a także na Śląsku czy Podkarpacia. Wizyta u mnie to jednak nie jedyny sposób na podpisanie umowy. Jest także spore grono klientów którzy mieszkają za granicą, a szukają usługi dj-a na wesele w okolicach Krakowa czy innym zakątku województwa małopolskiego. Jak w takim razie załatwić formalności, rezerwować usługę i podpisać umowę ? Zapraszam do lektury...

Czy umowa z DJ-em jest w ogóle potrzebna ?

Osobiście zawsze podpisuję umowę na usługę prowadzenia imprezy jako DJ Wodzirej na wesele, nawet jeśli druga ze stron sugeruje umową ustną. Dlaczego ? Unikamy dzięki temu ewentualnych niedomówień finansowych i innych organizacyjnych. Poza tym umowa daje pewność obu stronom, iż usługa zostanie należycie wykonana i opłacona. Umowa w różnych dziedzinach gospodarki i usług stanowi podstawę w ewentualnym procesie sądowym. Na szczęście z nikim nie musiałem się sądzić do tej pory, ani nikt ze mną oczywiście 🙂 Nawet jeśli wstępnie umówiliśmy się ustnie, to po kilkunastu miesiącach Wasze ustalenia mogą być po prostu zapomniane. Zatem przed zleceniem zawsze podpisujcie umowę z didżejem na wesele czy na każdą inną ważną usługę ! Zawsze w przypadku kwestii spornych można powrócić do papierowej wersji umowy.

Umowa z DJem na wesele

Umowa z DJ-em na spotkaniu osobistym

Jeśli nie mieszkacie w okolicy Krakowa, ale macie czas i chęci to zapraszam do mnie. Większość klientów w celu rezerwacji usługi DJ na wesele przyjeżdża do mojego domu. Przy filiżance kawy możemy spokojnie porozmawiać i podpisać niezbędne dokumenty. W momencie składania podpisów wpłacany jest zadatek na poczet usługi. Jeśli Modzi nie są na to przygotowani, zadatek można przelać na konto bankowe w przeciągu kilku dni. Warto się spotkać, gdyż oprócz formalności możemy spokojnie się poznać i porozmawiać. Najczęściej to za szybko na ustalanie szczegółów, ale możemy poruszyć najważniejsze kwestie dotyczące Waszego wesela. Często nawet klienci z okolic Śląska przyjeżdżają do mnie aby osobiście mnie zobaczyć, zamienić kilka zdań i podpisać umowę. Trasa Śląsk - Kraków jest szybka i wygodna dzięki autostradzie A4, więc nie jest to daleka i długa wyprawa 🙂

Podpisania umowy z DJ-em "na odległość"

Jak zatem będąc za granicą lub mieszkając na przykład na Śląsku (około 100 km od Krakowa) wybrać didżeja i podpisać z nim umowę ? Nie macie czasu lub samochodu ? Żaden problem 🙂 Wiadomo, iż praca i inne obowiązki często utrudniają spotkanie. Także klienci z odległych od Krakowa okolic, przykładowo Podkarpacia, Zakopanego, czy Świętokrzyskiego mają łatwe rozwiązanie.

Jeśli ktoś nie ma czasu i po prostu nie ma możliwości przyjechać do mnie do Krakowa na podpisanie umowy, istnieją sprawdzone "patenty". Jest to przede wszystkim forma listowna lub też elektroniczna. Jeśli jesteście przekonani co do jakości moich usług jako DJ na wesele możemy dopełnić formalności w inny sposób. W pierwszym rozwiązaniu przygotowuję umowę, wysyła mailem jej projekt do akceptacji przez obie strony. Następnie zarówno DJ wodzirej, jak też Młoda Para drukują, podpisują i przesyłają sobie wzajemnie listem zaparafowaną umowę. Drugim rozwiązaniem, szybszym i także bardzo wygodnym jest wymiana podpisanej umowy poprzez e-mail. Para Młoda i DJ na wesele drukują formularz umowy, podpisują go, skanują a następnie wysyłają sobie mailowo.

Ważność umowy

Zarówno forma bezpośrednia podpisania umowy z DJ-em na wesela, jak też listowna czy mailowa jest akceptowalna i wiążąca dla obu stron. Zatem jeśli jesteś klientem spoza Krakowa, który ma problem z dojazdem do mnie w celu podpisania umowy z DJ-em z Krakowa na wesele, to możesz śmiało zadzwonić. Ustalimy inną formę podpisania warunków prowadzenia Waszej uroczystości weselnej.

Co powinna zawierać umową z DJ-em na wesele ?

Na umowie pomiędzy Parą Młodą a didżejem powinny się znaleźć:

 • data i miejscowość w której ją podpisujemy,
 • dane adresowe obu stron (imię i nazwisko, adres, Pesel, seria i numer dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości),
 • dane firmy osoby będącej didżejem na wesele (adres, nazwa firmy, NIP),
 • informacja kto będzie prowadził wesele - czy osoba z którą podpisujesz umowę będzie prowadzić imprezę jako DJ wodzirej na wesele, czy też wyśle pracownika),
 • miejsce w którym będzie odbywać wesele, często warto wpisać nazwę sali w kompleksie weselnym (niektóre domy weselne organizują jednego dnia kilka wesel),
 • termin wesela i ewentualnych poprawin,
 • czas trwania usługi DJ na wesele wraz z ewentualną dopłatą za przedłużenie (czas z reguły liczy się od momentu przybycia gości na salę weselną),
 • cena za usługę obejmująca dojazd na miejsce zlecenia,
 • sposób płatności (gotówką przed, w trakcie, po weselu lub przelewem po usłudze), niektóre firmy akceptują już płatności kartą,
 • specyfikacja sprzętu (chodzi tu o wymienienie jaki jest zakres świadczonej usługi: DJ, nagłośnienie, światła na parkiecie, dekoracja sali, ciężki dym na pierwszy taniec, napis LOVE i inne),
 • zerwanie umowy i konsekwencje z tym związane - często zapisywane są kary umowne dla Pary Młodej za zerwanie umowy, ważne, aby kary były wpisane adekwatnie dla DJa, gdyby nie wywiązał się ze zlecenia,
 • informacja czy DJ na wesele zapewnia należyte zastępstwo w wypadku choroby lub innego zdarzenia losowego,
 • odpowiedzialność za szkody spowodowane przez gości - zapisy takie mogą wystąpić w umowie, ale Para Młoda nie może odpowiadać za zniszczenie, które wyrządziła osoba trzecia,
 • ZAiKS - kto opłaca tantiemy dla twórców utworów z tytułu ich publicznego odtwarzania, zazwyczaj robi to Para Młoda jako organizator wesela, lub sala weselna posiadająca stałą umowę, więcej o opłatach ZAiKS znajdziesz na tej stronie.

Negocjacja umowy

Należy pamiętać, iż umowa przedłożona Wam przez didżeja weselnego jest propozycją. Jeśli znajdziecie z niej "kruczki" prawne, bądź zapisy niezgodne z rozsądkiem, to negocjujcie. Umowa powinna być równie korzysta dla obu stron. Umowa oprawy muzycznej wesela powinna nie być zbyt ogólna lub też zbyt szczegółowa. Przed spotkaniem możesz poprosić o wysyłkę pustego formularza umowy do siebie. W ten sposób będziecie mieli czas na jej spokojne przeczytanie i ewentualną konsultację z bliskimi, lub jeśli wzbudza wątpliwości też z prawnikiem.

Zadatek i zaliczka

W umowie z didżejem na wesele mogą pojawić się sformułowania zadatek lub zaliczka. Czy różnią się od siebie ? Zadatek to płatność na poczet usługi, która nie jest zwracana w przypadku rezygnacji Pary Młodej. Jeśli rezygnuje DJ na wesele, to płaci Parze Młodej podwójność zadatku. Jest to zatem pewna forma odszkodowania za rezygnację zleceniobiorcy. Zaliczka jest zwracana w przypadku rezygnacji z usługi Pary Młodej, ale w tej samej wartości - nie ma tu mowy o jej podwojeniu. Można powiedzieć iż im wyższa kwota zadatku tym większe bezpieczeństwo Pary Młodej. Załóżmy, że DJ na wesele kosztuje 2500PLN i pobrał 1000PLN zadatku. Jeśli nie wywiążę się z umowy musi oddać klientom podwójną wartość zadatku, czyli 2000PLN. Jeśli kwota zadatku wyniosła 300PLN, to ewentualne odszkodowanie + wartość oddanego zadatku to tylko 600PLN.

Wstępna rezerwacja terminu bez umowy

Jeśli klient jest zainteresowany moją usługą didżeja na wesele, mogę na okres kilku dni rezerwować termin. Nie czynię kilkutygodniowych rezerwacji, gdyż nowe zapytanie może pojawić się bardzo szybko. Chcę uniknąć sytuacji, w której dwie osoby pytają o ten sam termin i w tym samym czasie chcą podpisać umowę. Ostateczną pewność wykonania usługi ma osoba, która podpiszę umowę i wpłaci zadatek. Zatem jeśli szukacie sprawdzonego DJ-a na wesele nie czekajcie zbyt długo, gdyż termin może Wam po prostu uciec.

Jeśli już wytypowaliście swojego DJ-a na wesele i umówiliście się z nim w celu podpisania umowy i dogadania szczegółów, poniżej kilka kwestii, które należy poruszyć. Najlepiej spotkać się osobiście. Alternatywnymi metodami kontaktu może być Skype, Messenger lub po prostu telefon. Nie ma to jednak jak spojrzeć DJ-owi prosto w oczy 🙂 Chyba, że podpisujecie umowę na odległość (mieszkacie daleko od wytypowanego DJ-a lub za granicą). W takich przypadkach pozostaje właśnie alternatywna do osobistej forma kontaktu.

Umowa z dj-em na wesele pisemna czy ustna ?

Spytaj Jak wygląda umowa, którą dzisiaj podpisuje ze swoimi klientami i czy nie ma w niej "kruczków prawnych". Jeśli sugeruje Wam umówienie się "na słowo" uciekajcie najszybciej 🙂 Umowę należy spisać, aby po pierwsze mieć na papierze ustalenia o których po prostu można zapomnieć (czas trwania wesela, wynagrodzenie itp.).

Oczekiwania wobec DJ'a na wesele

Każdy zleceniobiorca (w tym przypadku Młoda Para) ma swoje wymagania odnośnie osoby DJ'a na wesele. Jeśli nie dogadujecie się z DJ'em w zakresie ich spełnienia, to Wasza potencjalna współpraca na samej uroczystości może być trudna. Z mojego doświadczenia wynika, iż często wyobrażenia klientów odnośnie muzyki na wesele są po części błędne. Nie darząc DJ'a zaufaniem próbują zaplanować repertuar muzyczny lub styl prowadzenia za niego. Dojść może w skrajnych przypadkach do konfliktu na drodze DJ - Para Młoda, gdyż każdy może mieć odmienną koncepcję.

Dobra zabawa to zadanie DJ-a wodzireja na wesele

Najlepiej zatem opowiedzieć DJ'owi przed podpisaniem umowy jakie macie wyobrażenie co do prowadzenia imprezy i jakie wymogi w tym zakresie próbując znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. Na swojej drodze w przeszłości jako DJ weselny trafiałem na różnych klientów. Niektórzy pozostawiali mi całkowicie wolną rękę jeśli chodzi o muzykę i prowadzenie. Byli klienci, którzy bardzo duży nacisk kładli na wybór muzyki, konkursów i zabaw. Z wszystkimi dochodziłem zawsze do porozumienia, a ich wesela okazywały się dużym sukcesem. Tego w zakresie muzyki i przebiegu imprezy weselnej życzę także Wam 🙂

 Ustal szczegóły współpracy z DJ-em

Podpisując umowę z wybranym przez siebie dj-em weselnym możesz dopytać o poniższe szczegóły współpracy:

 • czy podczas przerw na posiłki będzie słychać jakąś muzykę,
 • jak długo trwają i jak częste są przerwy,
 • czy DJ na wesele spożywa alkohol w pracy,
 • o której odbywa się montaż sprzętu,
 • ile potrzebuje miejsca na swój DJ sprzęt,
 • czy chce siedzieć w okolicy parkietu, czy może z gośćmi,
 • czy musicie kontaktować się przed samym weselem celem ustalenia szczegółów,
 • jakie ma pomysły na oczepiny, czy podziękowania dla Rodziców.
 • inne, które przyjdą Wam do głowy.

Muzyka na wesele

Oczywiście przed podpisaniem umowy z DJ-em weselnym możesz zadać pytanie jaką muzykę prezentuje on na imprezie. Pytanie to nie jest dla mnie zaskoczeniem, gdyż często słyszę niebywałe wprost historie z wesel. Są imprezy weselne, które przypominają dyskotekę, bądź muzyka, która ma na celu bawić gości jest po prostu przez nich nieznana. Pamiętaj, iż na standardowym wesele nie ma zbyt dużo miejsca na muzykę niszową, techno, r&b, house, metal czy inne podobne klimaty. Jeśli nie chcesz, aby rodzice, wujkowie czy też znaczna część młodzieży nie czuła "muzycznego niesmaku", należy celować w znane i lubiane hity. Każdy doświadczony DJ weselny zasypie Cię z pamięci masą dobrych wykonawców i tytułów. Krawczyk, Rodowicz, Kayah, Piersi, Madonna, Michael Jackson, Jennifer Lopez, Eurythmics i inni wykonawcy...znamy ?? 🙂

Wesele a ZAiKS

Ważną kwestia są opłaty ZAiKS za publiczne odtwarzanie muzyki. Sprawdź czy stosowną umowę ma sala weselna, jeśli nie to do opłaty ZAiKS zobligowani są organizatorzy imprezy - w tym przypadku Para Młoda. Tu przeczytasz więcej o opłatach ZAiKS za muzykę na wesele. Obowiązkiem DJ-a weselnego jest mieć oryginalny repertuar muzyczny zakupiony w sklepie. Mogą to być płyty CD, lub repertuar w postaci oryginalnych plików MP3 wysokiej jakości. Muzykę DJ kupuje w specjalistycznych sklepach dla prezenterów muzycznych. Jeśli DJ weselny nie ma legalnej muzyki, to możesz mieć pewne obawy:

 • muzyka może być słabszej jakości,
 • może wystąpić problem podczas ewentualnej kontroli ZAiKS.

Zapewne dojdziecie sami do wniosku, iż lepiej mieć na weselu DJ'a który jest oryginalny niż "pirata" fonograficznego.

Legalna muzyka

Sprawą spokrewnioną z tematem ZAiKS jest oczywiście legalność muzyki, którą posiada didżej na wesele. Przed podpisaniem umowy należy zapytać skąd DJ zakupuje pliki muzyczne MP3 lub czy posiada oryginalne płyty audio. Nielegalne płyty lub pliki MP3 podczas ewentualnej kontroli mogą zostać skonfiskowane. Bezpieczniej jest zatrudnić didżeja na wesele, który zaopatruje się w muzykę w legalnych źródłach, niż muzycznego pirata. Pomijając aspekt prawny, oryginalna muzyka jest lepszej jakości.

Życzenia muzyczne

Jeśli macie zamiar podpisać umowę z didżejem, spytajcie czy macie możliwość negocjacji muzyki. Nie chodzi tu o to aby planować całe repertuar od początku do końca wesela, ale o to aby DJ „wkręcił” podczas imprezy kilka - kilkanaście waszych ulubionych utworów. Dodatkowo część gości może chcieć zamówić dedykacje dla Pary Młodej, bądź innej osoby obchodzącej przykładowo imieniny, czy rocznicę ślubu. Fajnie, jeśli DJ nie wyciąga ręki po pieniądze za takie muzyczne dedykacje.

Wpływ na scenariusz wesela

Dopytajcie czy macie także wpływ na styl prowadzenia wesela. Czy możecie ograniczyć ilość zabaw i konkursów albo przeciwnie wdrożyć coś, czego DJ nie ma w swoim programie. Sprawdźcie czy jest otwarty na wasze sugestie czy nie neguję od razu wszystkich waszych próśb i wskazówek. Czy potrafi coś doradzić, dać sugestie odnośnie czegoś co by zmienił, czy też ewidentnie nie jest przychylnie nastawiony do Waszych pomysłów. Dj na wesela ma Wam służyć pomocą. Być może ma ciekawą koncepcję na przywitanie gości na początku wesela, na nietypowe i atrakcyjne oczepiny, pierwszy taniec, podziękowania dla Rodziców lub inny element składowy wesela.

Ubiór DJ-a na wesele

Spytajcie jak ubiera się Wasz kandydat (już prawie wybrany Dj-a na wesele). Powiem szczerze, że widok osoby w dżinsach i podkoszulku na imprezie weselnej nie jest atrakcyjny dla mojego oka, a nie jestem mega pedantem jeśli chodzi o ciuchy 🙂 . Powiem więcej…nie tylko chodzi o obsługę muzyczną. Często obsługując imprezę jako DJ na wesele widziałem fotografa czy kamerzystę, którzy moim skromnym zdaniem byli niestosownie ubrani. Rozumiem, iż nie każdy musi chodzić na takie zlecenia w garniturze, ale podstawowy strój, czyli eleganckie spodnie i przyzwoita koszula nikomu nie zaszkodzi. Wpływ ubioru podczas takiego wydarzenie, jak wesele na wizerunek osoby biorącej w niej udział jest przecież ewidentny.

Czas i miejsce na rozłożenie sprzętu

Spytaj didżeja na wesele o której zaczyna montaż sprzętu na wesele. Dobrego i jednocześnie rozbudowanego zaplecza technicznego (nagłośnienie, światła, dj sprzęt) nie da się zmontować w kilkanaście minut. Dobrym nawykiem jest montaż sprzęt na wesele z odpowiednim marginesem czasowym. Także temat powierzchni, którą zajmie sprzęt jest istotny. Jest sporo sal weselnych, które są po prostu ciasne. Zdarza się, że didżeja lub zespół traktuje się po macoszemu, czyli oddaje do dyspozycji mały skrawek podłogi. W takich przypadkach ważna jest elastyczność w ilości sprzętu oraz techniki jego ustawiania, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń.

DJ stanowisko

Poproście o zdjęcie lub urywek filmu, który będzie pokazywał jak wygląda stanowisko DJ na wesele. Niestety przeglądając niekiedy portale weselne i ogłoszenia konkurencji, widziałem stanowiska które nijak pasowały do sali weselnej. Odkryte kable zwisające ze stołu lub statywów, obrusy nie pasujące do stołu pewnie zapożyczone z sali weselnej, banery reklamowe i inne „kwiatki”, które nie dodają ani ładu, ani elegancji. Musicie mieć świadomość, iż na pewno stanowisko DJ'a lub też orkiestry pojawi się na którymś ze zdjęć lub na filmie weselnym. Dostępne są różnorakie rozwiązania które maskują przewody i inne rzeczy, których widać być nie powinno. Eleganckie materiały z lycry, osłony z tworzyw sztucznych, plastikowe opaski ściągające, taśmy klejące - te rzeczy potrafią sprawić iż miejsce pracy DJ-a podczas wesela wygląda modnie i przyjaźnie dla oka 🙂 Czasy w których sala weselna stawiała drewniany stół pokryty obrusem już powili przechodzą w zapomnienie. Myśląc o stanowisku didżeja na wesele, rozważyć należy także problem powierzchni, którą potrzebuje na sali. Niejednokrotnie musiałem stawić czoła problemom ze zbyt małym miejscem na rozłożenie sprzętu. O ile można zawsze iść na jakiś kompromis, o tyle bywało, iż na rozwiązanie polubowne nie było już marginesu. Stawianie didżeja na balkonie, udostępnianie kawałeczka miejsca gdzieś w rogu, czy za barem, to tylko niektóre przykłady traktowania obsługi muzycznej jako mało istotnego elementu toczącej się imprezy. Być może wynika to z faktu, iż często DJ na wesele utożsamiany jest z minimalistycznym zapleczem technicznym, które "upchać" można gdziekolwiek. Nawet dla mnie jako osoby odpornej psychicznie i niezwykle cierpliwej i wyjątkowo wyrozumiałej, niektóre sytuacje byłyby odebrane jako dobry żart, gdyby...nie dotyczyły mnie i stanowiska mojej pracy. Podsumowując ten wątek, jeśli widzicie, że miejsca na sali weselnej dla osób stanowiących oprawę muzyczną wesela nie jest dużo, skonsultujcie to z wykonawcami, aby uniknąć nieporozumień, napięć i stresów.

Cena za usługę Didżej na wesele

Przy ustalaniu kosztów usługi należy ustalić kilka kwestii. Poniżej najważniejsze z nich:

 • czas trwania usługi,
 • kwota zaliczki / zadatku,
 • kiedy płaci się resztę (przed, w trakcie czy po weselu) i w jakiej formie (gotówka, przelew, karta),
 • jakie są konsekwencje finansowe dla obu stron ewentualnego rozwiązania umowy,
 • czy dedykacje zamawiane przez gości są płatne.

Oddzielna sala jadalna

Jeśli sala jadalna jest oddzielona ścianą, korytarzem lub w inny sposób od sali tanecznej, spytaj, czy DJ ma dodatkowy sprzęt nagłośnieniowy w okolicach stołów. Po co ? Otóż, gdy na weselu jest kilkadziesiąt, sto, lub więcej osób, to nieprofesjonalne będzie zapraszanie gości na pierwszy taniec, podziękowania dla Rodziców czy też oczepiny poprzez krzyk. Dodatkowo nagłośnienie na sali jadalnej będzie na odpowiednim poziomie z parkietu przekazywać muzykę. Mogą być także podawane gościom komunikaty co do ciepłego posiłku. Co jeśli Tata będzie chciał wygłosić po obiedzie przemówienie życząc gościom dobrej zabawy ? Warto mieć dodatkową kolumnę  z mikrofonem w takich przypadkach.

Kto będzie DJ-em na wesele ?

Ustalić musicie, czy umowę podpisujecie z osobą, która będzie osobiście obsługiwać Wasze wesele. Przecież wybierając DJ-a na wesele wybierasz konkretną osobę z która rozmawiasz także z takiego względu iż dobrze Wam się rozmawia. Słyszałem w przeszłości o przypadkach gdy na sali weselnej pojawia się zupełnie inna osoba, niż ta która podpisywała umowę z Parą Młodą. Nie ma większego problemu gdy jest to osoba która wie na czym polega jej praca. Niestety niektóre DJ firmy na wesele prowadzą swoiste wypożyczalnie didżejów i odsyłają osoby losowo na imprezę. Także śmiało możesz poprosić o zapis w umowie, że DJ podpisujący się na umowie osobiście obsłuży Wasze wesele. Będziecie mieli pewność, że obędzie się bez niezapowiedzianego zastępstwa. Napiszę dla przestrogi o drastycznym przypadku. Na wesele zamiast właściciela firmy, której podpis widniał na umowie, przyjechał niedoświadczony student. Efektem tego zastępstwa było to, iż ten początkujący "DJ na wesele" na weselu testował muzykę dla gości. Jakie wspomnienia pozostały po tej imprezie ? Zapewne niesmak i rozczarowanie.

Konkursy i zabawy na wesele

Porusz temat zabaw i konkursów weselnych. Wiele osób kojarzy je z wulgarnymi i przestarzałymi konkursami, które wywodzą się jeszcze z czasów komuny. Nie dziwię się, gdyż na YouTube można znaleźć masę filmów z takimi nie pasującymi do współczesności "konkursami". Sądząc po latach publikacji filmów, te nie do końca smaczne zabawy są organizowane także dzisiaj.

Na szczęście wszystko się rozwija i myślę że w nowoczesnym DJ na wesele może mieć dla was ciekawe propozycje, które powinniście z nim przed imprezą omówić. Przeciąganie jajka przez nogawki, dmuchanie bułki tartej, pompowanie balonów (wojna balonowa) i tym podobne...my tego nie robimy.

Podsumujmy temat pytań do DJ-a

Jak widzicie rzeczy o które Pary Młode pytają DJ-a na wesele, z którym chcą podpisać umowę jest sporo. Być może w Waszych poszukiwaniach pojawiły się problemy i zagadnienia, których powyżej nie opisaliśmy. Jeśli tak dodaj komentarz, może uda się pomóc innym Parom 🙂

Oprócz sposobu prowadzenia wesela odpowiednia muzyka na wesele jest jednym z filarów udanego  ślubu. Tradycyjnie w przeszłości wesela prowadziły właściwie wyłącznie zespoły weselne, a huczna zabawa trwała do późnych godzin porannych. Oprawa muzyczna na przełomie wielu lat ewoluowała i dalej wciąż się zmienia. Dużą popularnością cieszą się oprócz orkiestr usługi dj-a na wesele. Część osób dalej jednak nie wyobraża sobie wesela bez tradycyjnej kapeli.

Na Parze Młodej z reguły spoczywa obowiązek znalezienia firmy, która zajmie się obsługą muzyczną wesela. Często radą pomagają Rodzice, świadkowie i inne osoby, które wesele mają już za sobą. Nie zawsze jednak wskazówki bliskich osób są trafione. Zdarza się, iż nasi znajomi kierują się utartymi przez lata stereotypami. Jak powinno wyglądać w praktyce wesele od strony muzycznej ? Wiele jest teorii i szkół na ten temat.

DJ weselny kontra orkiestra ?

Wybór DJ na wesele czy kapela to dylemat nurtujący wiele Par Młodych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba zatrudnienie DJ-a oraz orkiestry. Kiedy zespół weselny odpoczywa, DJ „przejmuje stery” i prezentuje muzykę mechaniczną. Minusem takiego rozwiązania są wysokie koszty. Należy się także zatroszczyć, aby repertuar się nie powielał. Wymaga to zazwyczaj wcześniejszego spotkania DJ-a z członkiem zespołu i ustalenia muzyki oraz zakresu prowadzenia uroczystości.

Wybór muzyki na wesele to ciężka decyzja. Kiepski zespół i niedoświadczony dj mogą skutecznie zepsuć uroczystość. Fajny zespół muzyczny na wesele i dobry dj weselny z doświadczeniem mogą sprawić, iż wesele będzie pozytywnie długo pamiętane. Dylemat ten jest chyba najczęściej przywoływanym przez klientów. Decyzja nie jest łatwa, tym bardziej, że na rynku jest cała masa firm świadczących usługi muzyczne. W tym gąszczu ofert naprawdę trudno jest znaleźć dobrego dj-a na wesele, czy profesjonalny zespół muzyczny. Powiem więcej...na rynku chyba więcej jest przeciętnych dj-ów weselnych i półprofesjonalnych zespołów, niż zawodowców. To smutne, ale takie odnoszę wrażenie zaglądając czasami na ogłoszenia konkurencji i czytając fora weselne. Dużo osób narzeka na zespoły i jest spora rzesza klientów niezadowolonych z usług didżeja.

Jednoznacznie nie będę rozstrzygał kto jest lepszy...Dj czy zespół. Po pierwsze nie byłbym obiektywny, gdyż sam na terenie Krakowa obsługuje wesela jako DJ. Po drugie ciężko wybrać jednoznacznie czym dotrzeć do celu ... Audi czy Mercedesem 🙂 Oba rozwiązania są dobre i dające satysfakcję, o ile sprawdzone.

DJ na wesela

Podstawową różnicą pomiędzy DJ-em weselnym a kapelą jest forma prezentacji muzyki. DJ odtwarza muzykę z płyt, bądź plików MP3, zespół gra na żywo (ale nie zawsze o czym także napiszę). Plusem DJ'a jest o wiele szerszy repertuar muzyczny. Jest on w stanie zagrać praktycznie każdą nowość, która pojawia się na rynku. Zatrudniając zespół muzyczny mogą ominąć Cię na weselu muzyczne "świeżynki", na których przygotowanie zespół potrzebuje czasu. Elastyczność muzyczna DJ-a jest na tyle duża, iż jest on w stanie w chwili zmienić rodzaj muzyki dostosowując go do tego, co dzieje się na parkiecie. Zespół potrzebuje komunikacji między jego członkami, aby ustalić zmianę programu. DJ nie wkłada wysiłku w śpiewanie i granie na instrumencie, więc może energię pożytkować na aranżację animacji, sterowanie oświetleniem i inne czynności. Niższy nakład sił daje DJ-owi szansę na wypełnienie większej ilości czasu taneczną muzyką.

DJ Robert Koss podczas prowadzenia wesela
DJ na wesela Robert Koss

Cechy dobrego DJ-a na wesela:

 • szeroki repertuar muzyczny na płytach CD i plikach MP3,
 • niższe koszty niż kilkuosobowy zespół na wesele,
 • wyższa elastyczność w zakresie repertuaru muzycznego,
 • więcej muzyki do tańca i krótsze przerwy,
 • dostęp do nowości muzycznych "od ręki" bez potrzeby przygotowywania aranżacji,
 • z reguły potrzebuje mniej powierzchni na rozłożenie sprzętu.

Zapomnij o stereotypie, iż DJ potrafi obsłużyć wyłącznie imprezę dla młodych gości. Przy muzyce serwowanej przez prezentera muzycznego z powodzeniem tańczą osoby młodsze i starsze. Wszystko zależy od sposobu doboru repertuaru. Wesele w wykonaniu DJ-a nie musi być klubową imprezą w rytmach dyskotekowych bitów. Szlagiery z lat 70, 80, 90-ych i współczesne zna z pewnością każdy doświadczony DJ weselny i wie kiedy i jak je "wkręcić", aby sprawiły radość tańczącym osobom.

Zespół, kapela, orkiestra na wesela

Wynajęcie profesjonalnego zespołu na wesele, który zagra na żywo łączy się z dużo większym wydatkiem, niż wynajęcie didżeja wodzireja. Uczestnicy zespołu weselnego śpiewają i grają na instrumentach tworząc niepowtarzalny klimat. Dzięki dobremu nagłośnieniu i brzmieniu instrumentów muzycznych możesz usłyszeć to, czego być może zabraknie przy DJ-u. Jednak tutaj musisz wybrać sprawdzony i polecany zespół, gdyż jest wiele ekip, które puszczają muzykę z podkładów i dośpiewują tylko partie wokalne. Często brzmienie "na żywo" jest w przypadku zespołu nie zaletą, ale kłopotem, gdyż jest to brzmienie mniej niż przeciętne. Kilkuosobowe składy są bardziej podatne na zmiany ich członków. Co jeśli przed weselem zmieni się wokalistka, na której bardzo Wam zależało ?

Zespół weselny prowadzi przywitanie Pary Młodej
zespół na wesela

Pamiętać należy że dobra kapela weselna powinna składać się z co najmniej trzech osób. Jeśli zależy nam na instrumentach jak saksofon, gitara, klawisze czyli bardziej rozbudowany system instrumentalny, to na pewno tych osób musi być więcej. Cudów nie ma, profesjonalny zespół na wesele musi być droższy od didżeja na wesele 🙂 Kilku muzyków będzie bardziej się ceniło, niż 1 czy 2-osobowy skład DJ wodzirej.

Cechy dobrej orkiestry weselnej:

 • klimatyczne brzmienie instrumentów „na żywo”,
 • urok dobrego głosu lub głosów wokalistów,
 • możliwość oprawy muzycznej pod domem, przed salą weselną,
 • opcja biesiady z muzyka na żywo przy stołach,
 • wykonywane na żywo toasty i przyśpiewki lepiej brzmiące niż z podkładów MP3.

Ile kosztuje DJ i zespół ?

Uśredniając stawki dobrej klasy DJ na wesele proponuje zazwyczaj swoje usługi w cenach oscylujących w okolicach 2-4 tysięcy złotych. Ceniący swoje brzmienie zespół 4-5 osobowy to wydatek koło 5-8 tysięcy złotych. Takie kwoty są aktualne na 2019 rok. Są oczywiście usługodawcy, którzy nie mieszczą się w tych cenowych widełkach. Niejednokrotnie znajdziesz ogłoszenia DJ-a na wesele za 800PLN, czy też kapeli za 2000PLN 🙂 Czy warto korzystać z tak tanich usług ? Na razie nie udzielę odpowiedzi 🙂 Znajdziesz także zespoły za 10-12 tysięcy, a nawet firmę DJ-a wodzireja w kwocie około 10 tysięcy złotych. Tu też musicie ocenić, czy te usługi są tyle warte i czy Was na nie stać 🙂

Kiedy rezerwować DJ'a na wesele lub zespół ?

Musisz pamiętać, iż dobre zespoły weselne, jak też DJ wodzirej na poziomie mają terminy zajęte z reguły na rok, czy dwa lata w przód. Z rezerwacją oprawy muzycznej nie ma co zwlekać, jeśli szukasz naprawdę kogoś cenionego. Krótko mówiąc rezerwuj jak szybko się da 🙂 Organizując wesele obejdziesz się bez foto-budki, czy kamerzysty, ale już nie bez muzyki. Sam doświadczam często telefonów klientów poszukujących bezowocnie DJ-a na swoje wesele kilka miesięcy przed imprezą. Kilkanaście telefonów nie daje efektów. Także ja szczególnie w miesiącach wakacyjnych mam już małe pole do manewru chcąc polecić kolegę po fachu. Po prostu prawie wszyscy są zajęci !

Praktyczne uwagi odnośnie wyboru DJ-a na wesele bądź zespołu

Wybierając oprawę muzyczną musicie pamiętać o kilku ważnych kwestiach i zasadach, które są bardzo uniwersalne:

 • nigdy nie kupuj "w ciemno", zawsze zweryfikuj swój wybór, nawet jeśli usługobiorca jest z polecenia,
 • przed podpisaniem umowy poproś o materiał foto i video z imprez poprowadzonych do tej pory,
 • wpiszcie w umowie klauzule, że zespół nie będzie grał z playbacku,
 • poproście o zapis, iż członkowie zespołu lub DJ nie spożywają w pracy alkoholu,
 • spytajcie czy usługa nie wymaga jakiś dodatkowych, ukrytych opłat,
 • przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj, aby uniknąć w przyszłości niejasności.

  Podsumowanie

Gdy Twój wybór będzie trafny i zdecydujesz się na doświadczone osoby, nie musisz martwić się o jakość usługi. I to w przypadku zarówno zespołu jak i DJ-a na wesela. Możesz być pewny, że goście będą zadowoleni. Jeśli jednak wybierzesz osoby, które na rynku tą pracą zajmują się dorywczo, to możesz mieć pewne obawy, czy goście weselni będą zadowoleni. Wybieraj firmy z ugruntowaną pozycją i kieruj się rozsądkiem.

Muzyka na wesele - wybiermy pomiędzy orkiestrą a didżejem na wesele
Muzyka na wesele to DJ lub orkiestra

Szczególną uwagę należy zwrócić na zaskakująco tanie oferty. Pamiętajcie, że dobry didżej na wesele lub sprawdzony zespół na wesele mają czasami terminy zarezerwowane nawet dwa lata do przodu. Należy uważać na usługi niesprawdzone i mega "okazje" cenowe, które mogą odbić się czkawką.

Pamiętaj, iż DJ z reguły ma w swoich zasobach kilkaset a czasem ponad tysiąc utworów muzycznych w sprawdzonych wersjach. Zespół zazwyczaj ma 100-200 przygotowanych aranżacji. Nie oznacza to, że ta ilość jest niewystarczająca. Jednak musisz nastawić się, iż nie zawsze utwory wykonywane przez kapelę będą wiernie odzwierciedlały oryginały.

Przypomnijmy sobie wesela na których byliśmy w przeszłości. Czy zdarzało się Wam siedzieć przy stołach i czekać z utęsknieniem, aż orkiestra w końcu skończy przerwę ? A może DJ, który prowadził wesele wyłącznie puszczał muzykę i nie wiedział co to mikrofon ? Głowa bolała od nadmiaru decybeli z kolumn kapeli ? Didżej testował na weselu muzykę i nie za bardzo wiedział czym porwać publikę ? To wszystko jest możliwe. Teraz pomyśl, że można inaczej. Jak najbardziej jesteście w stanie odrzucić stereotypy. Orkiestra to nie musi być zespół amatorów, którzy traktują wesele jako prywatne spotkanie i możliwość dodatkowego zarobku. DJ weselny to nie musi być amator z laptopem puszczający niesprawdzona playlistę muzyki, ale zawodowy prezenter muzyczny.

Kraków stał się jednym z miast, w którym branża didżej na wesele rozwinęła się bardzo dynamicznie. Z powodzeniem działają tu także zespoły muzyczne. Każdy ma pracę, jeśli wykonuje ją rzetelnie i profesjonalnie. Jestem jednym z przodowników usługi DJ na wesele w okolicach Krakowa. Zacząłem w roku 2005 i moja przygoda z weselami trwa nadal. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

 

Szukasz dj'a na swoje wesele i nie wiesz jak go zweryfikować ? Poniżej kilka porad, które możesz wziąć pod uwagę w swojej rozmowie. Jak wiadomo branża weselna ma się wyśmienicie. Część osób zaczyna w tej branży i nie zawsze jakość usług jest zadowalająca. Przeczytaj i sprawdź o co pytać didżeja przed weselem i na co zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę.

DJ na wesele z polecenia

Zanim zaczniesz poszukiwania didżeja na wesele, dopytaj o kontakty osoby, które korzystały z tej usługi. Jeśli otrzymasz namiary na didżeja od zadowolonych klientów, być może zaoszczędzisz czas na dalsze poszukiwania. Należy jednak zweryfikować, czy polecony Dj, a raczej jego usługa jest w Waszym typie 🙂 Być może Wasi znajomi mieli inne wymagania i inną wizję w zakresie obsługi muzycznej wesela. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że zdecydowana większość klientów dj-a z polecenia z reguły zatrudnia bez wahania. Jeśli polecający mają podobne wymagania i gust do Twojego, to jest bardzo duża szansa, iż usługa DJ-a na wesele, z której korzystali także sprosta Twoim wymaganiom. Korzystając z referencji internetowych osób nieznajomych, sprawdź ich prawdziwość. Wpisy które nie są podparte namiarami do osoby, które je zamieściła traktuj z dystansem. Najtrafniejsze opinie znajdują się zazwyczaj na facebooku oraz portalach weselnych (przykładowo Wesele z Klasą), które wymagają weryfikacji osoby zamieszczającej opinię.

Doświadczony DJ na wesele

Podczas prowadzenia wesela niezwykle ważne jest doświadczenie Dj-a. Jest wiele osób, które zakupują podstawowy sprzęt niskiej jakości i próbują zdobyć szybko doświadczenie prowadząc wesela. Niestety najczęściej odbija się to na jakości świadczonej usługi prowadząc wprost do niezadowolenia z imprezy. Zatem jeśli chcesz aby Twoje wesele było udane zatrudnij DJ-a na wesele, który posiada niezbędne minimum kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu imprez zamkniętych na swoim sprzęcie. Zastanów się, czy chciałbyś sprawdzoną osobę, czy usługodawcę, który będzie uczył się na Twoim weselu jak je obsługiwać... Reasumując lepiej skorzystać z usług doświadczonej osoby, zminimalizujesz ryzyko niezadowolenia 🙂

sprawdzony dj na wesele

Lokalizacja didżeja

Dosyć istotną sprawą jest lokalizacja miejsca wesela oraz dystans, który DJ weselny musi pokonać na miejsce imprezy. Jeśli organizujesz wesele w Krakowie, to najkorzystniej będzie znaleźć DJ-a na wesele z Małopolski, ewentualnie Śląska, aby miał dogodny dojazd i nie musiał pokonywać długich dystansów. Wiadomo, iż długie trasy samochodowe są męczące, powodują dodatkowe i niepotrzebne koszta, które pokrywa Para Młoda. Czasami dojdzie koszt noclegu dla wykonawcy usługi. Podsumowując najlepiej szukać didżeja na wesele w promieniu do 100km od sali weselnej.

Czas trwania usługi DJ na wesele

Podpisując umowę dopytaj jaki jest czas pracy dj-a weselnego. Zazwyczaj wesele na sali trwa 10-12 godzin i jest to z reguły czas wystarczający. Pamiętać należy, iż DJ prowadzący wesele serwuje więcej muzyki niż zespół weselny. Jeśli jednak msza jest wcześnie (np. o 12), to może się okazać, że koło 1-2 w nocy czas usługi dobiegnie końca. W takim przypadku upewnij się, czy jest opcja dopłaty i przedłużenia wesela. Dopytaj także o której DJ zaczyna montaż sprzętu. Jeśli zaczyna się to odbywać pół godziny przed przyjazdem gości, możesz mieć pewne wątpliwości czy zdąży. Krótki czas montażu może także sugerować skromne zaplecze techniczne.

Cena DJ'a na wesele

Koszt DJ-a na wesele są bardzo zróżnicowany. Jak dobrze poszukasz, znajdziesz i takie oferty za kilkaset złotych, ale raczej unikaj takich jak ognia z oczywistych powodów 🙂 W 2019 roku średnia cena przyzwoitego lub naprawdę dobrego DJ-a na wesele wynosi miedzy 2500zł a 4000zł. Koszt zależy od pakietu dodatkowych atrakcji, zasobów sprzętu lub ilości osób obsługi (1 taniec w dymie, napis Love, dodatkowe oświetlenie, skład 2 - osobowy, nagłośnienie sali jadalnej itp.). Najczęściej wraz ze wzrostem kwoty wydanej na usługę DJ Wodzirej na wesele, rośnie jakość usługi. Ostatecznie to Ty musisz ocenić, czy to co Was interesuje warte jest wymaganej do zapłaty kwoty. Z jednej strony niska cena jest kusząca, z drugiej może być sygnałem kiepskiej usługi.

Muzyka na wesele

Z czego Dj prowadzący wesele odtwarza i miksuje muzykę ? Czy są to płyty CD, płyty winylowe, czy pliki MP3 ? Nie najważniejsze jest to z czego, ale czy są to zasoby oryginalne. Jeśli bowiem wybierzesz didżeja, który nielegalnie ściągnął muzykę z Internetu, to lepiej zatrudnić osobę która kupuje utwory zgodnie z prawem. Dodatkowo pliki ściągnięte w nielegalnych źródłach sieci mają zazwyczaj słabszą jakość. Postaw się w roli zespołu/solisty/didżeja, który stworzył fajny utwór wpadający wszystkim w ucho, czy chciałbyś, aby wszyscy didżeje ściągali Twoją pracę nie płacąc za nią i odtwarzali na imprezach ?

Zdjęcia i filmy z wesel

Poproś Waszego kandydata na DJ-a na wesele o filmy i zdjęcia z wesel, które poprowadził. Jeśli chodzi o film to najlepiej zobaczyć nie tylko teledysk montowany przez kamerzystę, ale także film na żywo. Pokaże on styl i sposób prowadzenia wesela. Jeśli DJ na wesele nie posiada żadnych materiałów z wesel może to być dość podejrzane... Albo jest początkujący, lub nie dba o swój materiał reklamowy. Jeśli nie masz możliwości zobaczenia efektów pracy didżeja na wesele, to możesz pomyśleć, że kupujecie "kota w worku".

Mikrofon

Spytaj czy osoba z którą rozmawiasz posiada w zasobach swojego sprzętu mikrofon. Głupie pytanie ? Też tak myślałem do pewnego czasu. Spotkałem się z zapytaniem "Czy jako didżej weselny prowadzisz imprezę przez mikrofon ?" Czy prowadzę przywitanie, podziękowania dla Rodziców i inne etapy uroczystości weselnej. Skąd to pytanie ? Otóż część klientów było na imprezach weselnych, podczas których dj nie powiedział ani słowa przez mikrofon. Wyłącznie dj klubowy (i to nie w każdym klubie) może obsłużyć muzykę miksując utwory i nie używać mikrofonu. Czy wyobrażasz sobie osobę, którą zatrudniasz jako dj'a na wesele a ona nie ma mikrofonu ? Skreśl taką osobę na samym początku.

DJ Sprzęt

Sprzęt DJ-a prowadzącego wesela jest także bardzo istotny. Pomijając na razie nagłośnienie i światła, to należy zwrócić na DJ sprzęt. Jeśli jest to laptop i program typu Winamp, możecie mieć obawy co do płynności imprezy na parkiecie. Podstawowe programy nie dają komfortu pracy z muzyką. Słyszalne długie przerwy między piosenkami, brak "cięć" cichych fragmentów piosenek to tylko niektóre grzechy początkującego DJ-a. Tylko profesjonalny DJ sprzęt daje pewność odpowiedniego "serwowania" muzyki bez zbędnych przerw oraz możliwość miksowania. Na rynku DJ sprzętu królują firmy Denon i Pioneer.

Tylko muzyka czy także prowadzenie

Spytaj osobę, która może być Waszym Didżejem na wesele, czy oprócz samej muzyki jest w stanie wznieść toast, przywitać gości, zaprosić gości na pierwszy taniec itd. Prawdziwy DJ na wesele oprócz funkcji DJ'a musi pełnić rolę konferansjera, prezentera muzycznego oraz wodzireja. Połączenie tych kilku funkcji wpłynie pozytywnie na poziom świadczonej usługi.

Zabawy i konkursy na weselu

Zanim zatrudnisz weselnego dj-a wodzireja, zastanów się, czego od niego będziesz oczekiwał w zakresie prowadzenia zabaw i konkursów weselnych. Poszukujesz osoby, która zasypie gości pomysłami zabaw, chcesz ich uniknąć, a może po środku...nie za dużo i nie za mało ? Należy także uspokoić Młodych, że nie robisz nieprzyzwoitych konkursów z podtekstem erotycznym.

Pierwsze wrażenie

Właściwie ten podpunkt można by śmiało umieścić na początku tego artykułu. Też tak czasami macie, że po kilku minutach rozmowy wiecie, że to jest to !:) czasami  bywa wręcz odwrotnie. Zamienisz kilka słów i już chcesz uciekać 🙂 Osoba, która poprowadzi Wasze wesele w roli didżeja powinna Wam pasować i słuchać Waszych uwag. Między usługodawcą (Parą Młodą) a usługobiorcą (didżejem) powinien istnieć dialog i zrozumienie. Jeśli nie dogadacie się z didżejem, nie powinniście powierzać mu zadania prowadzenia Waszej imprezy weselnej. Jeśli nie dogadujecie się przed weselem, możecie nie porozumieć się podczas ślubu. Od didżeja oprócz samej muzyki wymagać należy dobrej atmosfery i otwartości w kontaktach z gośćmi. Umowę należy podpisać z osobą, z którą czujecie, że się po prostu dogadacie i która wzbudza Wasze zaufanie. Zatem, jeśli nie darzycie DJ'a na wesele z którym rozmawiacie zaufaniem i dogadywanie się jest trudne...szukajcie dalej. Jeśli rozmawiacie z osobą mało kontaktową, nie umiejącą się wysłowić, także zrezygnujcie.

DJ na wesele czy dwie osoby ?

Odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Są osoby, które prowadzą wesela w pojedynkę i wykonują kawał dobrej roboty, a znane są duety, których jakość usług pozostawia wiele do życzenia i na odwrót... Zatem to Wy musicie ustalić jakiej obsługi muzycznej oczekujecie i czy jedna osoba w postaci DJ'a na wesele jest w stanie "ogarnąć" to, co chcecie przeprowadzić.

Zawód czy zajęcie dorywcze ?

Dobrze rozeznać jak wygląda grafik didżeja, którego macie "na oku". Osoby, które obsługują wesela "od czasu do czasu" a ich grafik jest dziurawy jak ser szwajcarski, zdobywają dopiero doświadczenie. Dodatkowo kto nie gra regularnie, nie ma zazwyczaj wystarczających środków na inwestycje w sprzęt na wesele. Im więcej wesel prowadzi DJ na wesele, tym ma większą wprawę i zazwyczaj lepszy sprzęt. Jeśli masz trochę technicznej wiedzy, możesz dopytać o konkretne modele podstawowych urządzeń (dj sprzęt, nagłośnienie, światła). Jeśli są to tanie rzeczy (na przykład zestaw nagłośnienia kosztujący 1000zł), to możesz mieć pewne wątpliwości co do jego jakości. Oczywiście sprzęt sam nie gra, ale bez odpowiedniego zaplecza technicznego nikt nie jest w stanie obsłużyć wesela na przyzwoitym poziomie. Gdy dj weselny będzie odpowiadał wymijająco na Wasze pytania odnośnie sprzętu, to możesz się spodziewać że coś ukrywa.

Dodatkowe koszty usługi DJ na wesele

Należy się upewnić, czy nie czekają Was dodatkowe koszty związane z usługą didżeja wodzireja na wesele. Niespodzianki, które mogą spotkać Pary Młode to miedzy innymi:

 • dodatkowy koszt dojazdu nie wliczony w cenę końcową na umowie,
 • dopłaty za światła na imprezę lub dym na pierwszy taniec,
 • płatne dedykacje,
 • niezaplanowany nocleg,
 • dopłata za usługę powyżej pewnej godziny,
 • inne "niespodzianki".
Znajomość muzyki

Dopytaj DJ-a jaką muzykę preferuje na weselach, które prowadzi. Niech wymieni kilka hitów, które porywają do tańca. Może pochwali się swoją znajomością muzyki, pokaże jakieś materiały filmowe z urywkami muzycznych hitów. Spytaj, czy jest szansa, aby DJ na wesele zaprezentował kilka Waszych ulubionych piosenek. Jeśli się wahacie, być może pomoże w wyborze piosenki na pierwszy taniec.

Podsumowanie

Jak sami widzicie czynników na wybór dobrego dj-a na wesele oraz pomysłów jak go przeegzaminować jest sporo. Szczerze mówiąc chodzą mi po głowie kolejne sposoby na testowanie weselnego wodzireja dj-a, ale myślę, że to będzie świetny materiał na kolejny artykuł. Życzę Wam wszystkim powodzenia i dobrego wyboru, gdyż od osoby prowadzącej wesele wiele zależy. To on będzie sprawiał, iż do materiału foto-video będziecie wracali z przyjemnością a nie z zażenowaniem. Dobrego wyboru, wyboru dobrego didżeja na wesele Wam życzę !

Piosenka na pierwszy taniec

Pierwszy taniec jest punktem obowiązkowym każdego wesela. Każda Para Młoda wybiera piosenkę, która Jej się podoba. Po drugie taką, przy której powinno się udać zatańczyć bez nadmiernego problemu i stresu 🙂 Niektórzy wybierają utwory ambitne, inni typowe "przytulanki", które często skracają, aby nie przeciągać tego punktu wesela zbyt długo. Jedno pewne...poniżej TOP 10 piosenek, które Młodzi wybierali najchętniej na 1 taniec, z których być może wybierzecie to "coś" dla siebie 🙂

Nasze TOP 10 a właściwie TOP 23 piosenek na pierwszy taniec 🙂

Poniżej moje propozycje utworów na 1 taniec. Niestety nie udało się ich zmieścić w dziesiątce 🙂 Kolejność alfabetyczna, aby nie sugerować wyboru. Tajemnicą nie jest, iż szczyt popularności w latach 2018-2019 przeżywają hity Eda Sheerana 🙂

 • Andre Rieu - Walc Noce i dnie
 • Bill Medley, Jennifer Warnes - The Time Of My Life
 • Chris De Burgh - Lady In Red
 • Ed Sheeran - Perfect
 • Ed Sheeran -Thinking out loud
 • Goo Goo Dools - Iris
 • Grzegorz Hyży - Na chwilę
 • Jennifer Rush - The power of love
 • Jessie Were - Say You love me
 • John Legend - All of me
 • Walc angielski
 • Karolina Kozak - Razem zestarzejmy się
 • Kindla - Z kimś takim jak Ty
 • Lady Pank - Zawsze tam gdzie Ty
 • Marek Kaliszyk - Naprzeciw
 • Michael Buble - Everything
 • Norah Jones - Come away with me
 • Pectus - To, co chciałbym Ci dać
 • Seweryn Krajewski - Wielka Miłość
 • Sławek Uniatowski - Kocham Cię
 • Vaya Con Dios - What`s A Woman
 • Walc angielski
 • Whitney Houstin - I have nothing
 • Ziyo - Magiczne słowa

Czy zawsze musi być pierwszy taniec ?

Pierwszy taniec Pary Młodej to chwila, która na lata pozostaje we wspomnieniach zarówno Nowożeńców jak i gości. Zazwyczaj momenty te są uwieczniane na zdjęciach i filmie. Piosenka na pierwszy taniec powinna zatem łączyć i jednoznacznie pozytywnie kojarzyć się Pani i Panu Młodemu. W mojej kilkunastoletniej historii prowadzenia wesel jako DJ na wesele tylko 2 razy nie było pierwszego tańca. Zatem pierwszy taniec nie obowiązkowy, ale jednak najczęściej organizowany !

Nietypowy pierwszy taniec

Niektóre Młode Pary decydują się na tak zwany "nietypowy pierwszy taniec". Przykłady wykonań można znaleźć w serwisie Youtube czy na Facebooku. Taki swoisty występ odbywa się przy połączonych urywkach różnych utworów muzycznych. Dzięki wyuczonej i dopracowanej choreografii, Młodzi łączą piosenki z różnych stylów muzycznych. Standardem jest łączenie szybkich i wolnych piosenek co kilkadziesiąt sekund. Rap, techno, disco, twist...w takich miksach na pierwszy taniec nie ma w zasadzie ograniczeń. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia Pary Młodej lub choreografa / nauczyciela tańca, który często pomaga swoim klientom.

Praktyczne uwagi co do pierwszego tańca

 • Pierwszy taniec można skrócić (pisaliśmy o tym wyżej). Lepiej aby był krótki, niż za długi i monotonny lub wręcz nudny. Powinien on być na tyle długi, aby kamerzysta i fotograf dali radę zebrać niezbędny materiał.
 • Jeśli nie macie zaufania do zespołu weselnego, iż dostatecznie wiernie zagra Wasz pierwszy taniec, to oczywiście można go puścić z MP3 lub płyty CD. Najlepiej dostarczyć oryginał kilka dni przed weselem, w dniu wesela nie będzie na to czasu ani głowy.
 • Wybierając utwór z angielskimi słowami, weź pod uwagę jego tekst. Chyba nie chcecie, aby goście znający angielski słyszeli o zdradzie, niespełnionej miłości itp. 🙂
 • Co do choreografii weźcie pod uwagę, iż będziecie tańczyć w sukni ślubnej i garniturze.